STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο κυρίαρχος Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Άρη

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Άρη (55-80), "βομβαρδίζοντας" από την περιφέρεια (12/24-50%), έχοντας για πρωταγωνιστές τους Αγραβάνη (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Παπαπέτρου (11 πόντοι, 3/4 τρίποντα).

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης και νίκησε εύκολα τον Άρη με +25 (55-80) σε μία αναμέτρηση στην οποία δεν αγωνίστηκαν οι Βαγγέλης Μάντζαρης και Βασίλης Σπανούλης, με τους "κιτρινόμαυρους" να χάνουν τον Γιάννη Αθηναίου, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα στο αριστερό του πόδι. Οι "ερυθρόλευκοι" έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ σε διψήφιο αριθμό, δείχνοντας σοβαρότητα από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης, με τους "κιτρινόμαυρους" να έχουν παθητικό ρόλο στο ματς.

Ο MVP

Ο δραστήριος Δημήτρης Αγραβάνης ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Ο Έλληνας φόργουορντ, σε 25 λεπτά συμμετοχής, τέλειωσε το ματς όντας ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 12 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα, συν 1/2 βολές. Άγγιξε και το νταμπλ-νταμπλ, καθώς μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ έκανε και 3 μπλοκ. Άξιος συμπαραστάτης του ο εξαιρετικός Ιωάννης Παπαπέτρου με 11 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής, βάζοντας μεγάλα σουτ από την περιφέρεια: 1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακά εύστοχος από την περιφέρεια, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 50%, μετρώντας 12/24 τρίποντα (είχε 8/13-61% στο 25'). Απελπιστικά άστοχος ο Κουάμι Βον, ο οποίος τέλειωσε το ματς με 1/8 σουτ (1/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα). Αξιοσημείωτο και το γεγονός πως ο Κώστας Παπανικολάου μοίρασε 5 ασίστ στους συμπαίκτες του. Τέσσερις παίκτες των Πειραιωτών (Παπαπέτρου, Παπανικολάου, Μακλίν, Μιλουτίνοφ) πήραν βαθμό "12" στο ranking.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +21 (24-45), με τους Πειραιώτες να κάνουν επίδειξη ανωτερότητας, έχοντας επιβληθεί σε άμυνα (μόλις 10 πόντους οι γηπεδούχοι στην 2η περίοδο), επίθεση και ριμπάουντ. Στο 33' ο Άρης με τον Πέτγουεϊ μείωσε σε 49-62, αλλά ακολούθως οι "ερυθρόλευκοι" αντέδρασαν και εκτόξευσαν την διαφορά στα ύψη. Δύο σερί τρίποντα από τους Παπανικολάου και Τολιόπουλο, έδωσαν προβάδισμα με +20 (51-71) στο 36' για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο τέλος έφτασαν εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα (55-80). Οι φιλοξενούμενοι ναι μεν είχαν εξαιρετική ευστοχία από την περιφέρεια (12/24-50% τρίποντα), αλλά είχαν κατεύθυνση κυρίως να σκοράρουν κοντά στο καλάθι, τομέα στον οποίο και τα πήγαν περίφημα στο πρώτο ημίχρονο (13/21 δίποντα-61%).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Καρακατσούνης, Δεσλής

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστο ήταν το Αλεξάνδρειο για την αναμέτρηση κόντρα στον Ολυμπιακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 24-45, 45-62, 55-80

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης, Τσαϊρέλης 11 (1), Αθηναίου 6 (1), Γουίβερ 4, Μπένσον 5, Βον 4, Πουλιανίτης 2, Μούρτος, Μόραντ, Βασιλόπουλος 8 (1), Πέτγουεϊ 6, Μπελ 9 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοβ 10, Παπανικολάου 6 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρόμπερτς 6 (2), Τόμπσον 6 (1), Πρίντεζης 6 (1), Μακλίν 7, Τολιόπουλος 7 (2), Παπαπέτρου 11 (3/5 τρίποντα), Αγραβάνης 12 (1 τρίποντο, 3 μπλοκ), Στρέλνιεκς 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 4.

Ομαδικά στατιστικά Άρη: 55 πόντοι, 16/43 δίποντα (37%), 4/19 τρίποντα (21%), 11/15 βολές (73%), 35 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 9 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 80 πόντοι, 19/34 δίποντα (55%), 12/24 τρίποντα (50%), 6/11 βολές (54%), 38 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (3/11) την Μπαρτσελόνα στην Βαρκελώνη, ενώ ο Άρης θα υποδεχθεί την Βόννη την Τρίτη (31/10).