STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Κόροιβος σώθηκε δια χειρός Σταρκς

BASKET LEAGUE / ΚΟΡΟΙΒΟΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΥΡΟΥΝΗΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Δύο καλάθια του Μάρκελ Σταρκς και η έμπνευση του Ντίνου Καλαμπάκου κράτησαν τον Κόροιβο στην Stoiximan.gr Basket League μετά τη νίκη με 66-62 επί του Προμηθέα Πατρών.

Ο Κόροιβος πήρε αυτό που πραγματικά άξιζε. Εμεινε στην Stoiximan.gr Basket League χάρη στη νίκη του με 66-62 επί του Προμηθέα. Ηταν ένα θρίλερ που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, με τον Μάρκελ Σταρκς να βάζει την υπογραφή του πετυχαίνοντας τα δύο τελευταία καλάθια . Οι Πατρινοί τα έδωσαν όλα, όμως ο Κόροιβος το ήθελε περισσότερο και πήρε τη νίκη που τον κράτησε στην κατηγορία, αφού αν έχανε επέστρεφε στην Α2.

MVP

Ο Μάρκελ Σταρκς πέτυχε τα δύο τελευταία καλάθια του Κόροιβου και έκρινε το ματς. Εκανε το 64-62 στα 32'' και το 66-62 στα 11'' και κάπως έτσι ήρθε η νίκη για τον Κόροιβο. Ο Αμερικανός είχε 14 πόντους με 3/5 βολές, 4/8 δίποντα και 1/6 τρίποντα, αλλά η ουσία είναι ότι πέτυχε τα δύο πιο καθαριστικά ματς της αναμέτρησης.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Αλέξης Σπυριδωνίδης έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα του Κόροιβου και έδωσε υπερπολύτιμη βοήθεια στα 8:41 που αγωνίστηκε. Είχε 13 πόντους με 2/4 βολές, 1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 62-62 στα 35'' και αμέσως μετά ο Ντίνο Καλαμπάκος οργάνωσε την επίθεση του Κόροιβου. Φάση βγαλμένη από το... βιβλίο του, έφερε τον Σταρκς μόνο απέναντι στο καλάθι και ο Αμερικανός έγραψε το 64-62 στα 32''... Εκεί κρίθηκε το ματς, αφού στη συνέχεια αστόχησε ο Τόντιτς και ο Σταρκς πέτυχε το 66-62.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μέχρι το 15' οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Το 26-24 ήταν ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα, αλλά σε εκείνο το σημείο υπήρξε ένταση ανάμεσα στους παίκτες των αντιπάλων. Αυτό λειτούργησε ευεργετικά για τους γηπεδούχους, που στο ημίχρονο βρέθηκαν στο +7 (35-28).

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και με αιχμή του δόρατος τον Μουρ ισοφάρισε σε 35-35 στο 24'. Εκεί έδωσε τη λύση ο Σπυριδωνίδης και με τρίποντο έγραψε το 38-35, ενώ ο ίδιος αποτέλεσε τον βασικό λόγο που έγινε το 49-40 στο 29'. Ομως πάλι με τον Μουρ οι Πατρινοί μείωσαν σε 49-45 στο 30'.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κόροιβος δεν έχασε το προβάδισμα, αλλά κι ο Προμηθέας δεν παραδόθηκε αμαχητί. Ο Μακ Λίλαν έκανε το 62-55 στο 37', αλλά ο Λάκι Τζόουνς με τρίποντο μείωσε σε 62-59 στο 38'. Ο Νίκος Γκίκας ισοφάρισε σε 62-62 μόλις 35'' πριν από τη λήξη.

Ο Σταρκς έγραψε το 64-62 στα 32'', έχασε όμως την βολή από το φάουλ που κέρδισε και ο Σταρκς έκανε το τελικό 66-62.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-29, 49-46, 66-62.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Γκότσερ 8(2), Σταρκς 14(1), ΜακΚλελαν 11(1), Σαχπατζίδης 6, Πόλαρντ 8, Μιχάλογλου 5(1), Σέιν 1, Σπυριδωνίδης 13(3), Μπεκρής.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Γκίκας 10(2), Πέτας, Φαγιέ 9(1), Ντίκερσον, Μουρ 12(1), Παπαντωνίου 3, Τζάξεν 5(1), Γερομιχαλός, Τζόουνς 16(2), Τόντιτς, Σαρικόπουλος 7.