STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Άρης νίκησε εύκολα το Λαύριο

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έχοντας για κορυφαίο τον Ουάιτ (17π., 8ρ., 5ασ.), ο Άρης νίκησε εύκολα το Λαύριο με 82-68 και παραμένει στην 4η θέση της βαθμολογίας της Basket League ΣΚΡΑΤΣ μετά την 17η αγωνιστική της.

Για την 17η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Άρης νίκησε εύκολα το Λαύριο με 82-68, έχοντας για κορυφαίο τον Οκάρο Ουάιτ (17π., 8ρ., 5ασ.). Οι "κιτρινόμαυροι" παραμένουν στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Ο MVP

Ο Οκάρο Ουάιτ ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός φόργουορντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας 17 πόντους με 2/2 βολές, 6/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα, μάζεψε 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 25΄ συμμετοχής.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε στο ξεκίνημα του τρίτου και τετάρτου δεκαλέπτου όπου ο Άρης εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, βρίσκοντας ρυθμό στο παιχνίδι του.

Ο στατιστικό που ξεχώρισε

Το κάκιστο ποσοστό ευστοχίας που είχε στα δίποντα το Λαύριο, έχοντας ποσοστό 33% (13/39), χάνοντας πολλά σουτ κοντά στο καλάθι.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στις πρώτες τους προσπάθειες, χάνοντας αρκετά σουτ με τον Άρη να προηγείται με 9-4 στο 7'. Με τρίποντο του Πελεκάνου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +7 (13-6), με το 13-8 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Οι "κιτρινόμαυροι" βρήκαν ρυθμό στην δεύτερη περίοδο και χάρη στο τρίποντο του Κοέν και ακολούθως με το καλάθι του Σίμτσακ, προηγήθηκαν με +10 (20-10) στο 12'. Στη συνέχεια, όμως, το Λαύριο αντέδρασε και χάρη στα τρίποντα του Περράκη μείωσε σε 20-18, ενώ στο 15' με σερί πόντους από τον Κέσελ προηγήθηκε με σκορ 22-23. Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 39-33, έχοντας για μπροστάρη τον Χάγκινς.

Στην τρίτη περίοδο, ο Άρης στο 23' εκτόξευσε την διαφορά στο +13 (47-34) ύστερα από τρίποντο του Πελεκάνου, με τον Μούρτο στο 28' να διατηρεί στο +13 (57-44) τους γηπεδούχους. Στο τέλος του δεκαλέπτου, οι "κιτρινόμαυροι" βρέθηκαν να προηγούνται με 61-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης κυριάρχησε στην αναμέτρηση, βρήκε ρυθμό και στο 35' εκτόξευσε το προβάδισμα του στο +16 (72-56) ύστερα από τρίποντο του Ξανθόπουλου. Το Λαύριο δεν μπορούσε να αντιδράσει με τους "κιτρινόμαυρους" να φτάνουν στο τέλος στη νίκη με 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 39-33, 61-52, 82-68

Ανά δεκάλεπτο: 13-8, 26-25, 22-19, 21-16

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5(1), Πελεκάνος 10(1/1β., 2/3διπ., 2/3τρ.), Τσούπκοβιτς 2, Φλιώνης 2, Ουάιτ 17(2/2β., 6/8διπ., 1/2τρ.), Ουότερς 8(2), Ζάρας 5, Χάγκινς 10(4/6β., 3/6διπ.), Κοέν 5(1), Μούρτος 6, Σίμτσακ 2, ΜακΝίλ 10(5/9διπ.).

Λαύριο (Σερελής): Κρούμπαλι 7, Τσίρος, Κέσελ 10(3/3β., 2/6διππ., 1/5τρ.), Σακελλαρίου 8, Νίξον 4, Περράκης 8, Γιαννακόπουλος 11(2/2β., 3/3διπ., 1/3τρ.), Κακλαμανάκης, Μπάρλος 6, Xάμιλτον 4, Μπέμπης, Μπολντς 10(7/7β., 0/4διπ., 1/3τρ.).