STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Απόλλωνας έσπασε το αήττητο του Κολοσσού

Την πρώτη φετινή του ήττα γνώρισε ο Κολοσσός Ρόδου, που ηττήθηκε (68-63) από τον Απόλλωνα Πάτρας στη δεύτερη μέρα του τουρνουά "Πέτρος Οικονομάκης".

Τρίτο ματς του τουρνουά "Πέτρος Οικονομάκης", τρίτο σερί ματς με σασπένς και ένταση μέχρι το τέλος. Απόλλωνας Πάτρας και Κολοσσός Ρόδου έδωσαν μεγάλη μάχη, με την ομάδα του Κώστα Μέξα να παίρνει τη νίκη (68-63) χάρη στην ποιότητα και την εμπειρία του Γιώργου Τσιάρα στο τελευταίο κρίσιμο δίλεπτο της αναμέτρησης.

Ο Τσιάρας έκανε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι τη διαφορά. Σκόραρε 14 πόντους σε 24 λεπτά, αλλά το σημαντικότερο είναι πως όταν έπρεπε να βγει μπροστά, το έκανε και με το παραπάνω. Ζήτησε τη μπάλα, την πήρε και την άφησε στο καλάθι δυο φορές. Ο Κολοσσός, από την άλλη, είχε ένα συνολικά μέτριο απόγευμα και κανέναν σε πραγματικά καλή μέρα. Ακόμη και ο πρώτος του σκόρερ, ο Ντέιβιον Μπέρι (17 πόντοι, 6/14 σουτ), έκανε τρία λάθη και ένα πολύ κρίσιμο όταν το παιχνίδι ήταν στο καλάθι. Οι Ροδίτες έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους αν θέλουν μια θέση στην οκτάδα της Basket League, αλλά θα "δέσουν" και θα παίξουν καλύτερο μπάσκετ από αυτό που είδαμε στη δεύτερη μέρα του τουρνουά "Π. Οικονομάκης".

Το "χλιαρό" ξεκίνημα του Απόλλωνα, διαδέχθηκε ένα εξαιρετικό (σε άμυνα κι επίθεση) πεντάλεπτο. Η ομάδα της Πάτρας έτρεξε ένα σερί 14-0, προηγήθηκε 22-11 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +9 (22-13). Ο Κολοσσός "πάγωσε" αδικαιολόγητα, ο Λυκογιάννης ήταν έξαλλος με αρκετούς παίκτες του, ο Νικ Ράσελ έκανε όλη τη δουλειά για τους Αχαιούς και η ομάδα του κράτησε το προβάδισμα και τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Έρλ Γουάτσον σήμανε την αντεπίθεση των Ροδιτών. Με ένταση, με επιθετικά ριμπάουντ, δεύτερες επιθέσεις και τελειώματα, έβαλε τον Κολοσσό ξανά στο παιχνίδι και ένα επί μέρους 2-13 (33-35) ήταν αυτό που έψαχνε και ο κόσμος για να δει ένα καλύτερο ματς, με περισσότερο σασπένς και ανταγωνισμό, με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-38.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με ένα σερί 9-0 και ο Λυκογιάννης έκανε πολύ γρήγορα τις πρώτες αλλαγές, ενώ κάλεσε και timeout σε... έξαλλη κατάσταση. Η κατάσταση δεν άλλαξε, οι Πατρινοί πήγαν στο +11 και ο Κολοσσός δεν είχε τον Τζέσε Τσούκου που είχε ένα σκίσιμο κάτω από το μάτι, αλλά δεν ήθελε να κάνει ράμματα λόγω... θρησκείας! Παρόλα αυτά, ένα "νεκρό" τρίλεπτο της ομάδας του Κώστα Μέξα, έδωσε την ευκαιρία στον Κολοσσό να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο -3 (54-51) και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ο Κρις Τζόουνς έκανε εκπληκτικά πράγματα στην τέταρτη περίοδο, με κλεψίματα και δύσκολα τελειώματα στον αιφνιδιασμό και ο Βεργίνης με τρίποντο έκανε το 64-60. Ο νεαρός Καλαϊτζάκης απάντησε για το 64-63 και το ματς έγινε θρίλερ. Ο Τσιάρας όμως πήρε πάνω του τις κρίσιμες τελευταίες επιθέσεις, έβαλε δυο καλάθια, τα καλάθια του αγώνα και χάρισε τη νίκη στον Απόλλωνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-38, 54-51, 68-63.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ CARNA (Μέξας): Τζόουνς 18 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος, Βεργίνης 9 (3), Σλαφτσάκης 3, Τσιάρας 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές), Μπάβτσιτς 4 (1), Κουζέλογλου 4, Ράσελ 11, Κόμπινς 3, Διαμαντάκος 2,

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ H HOTELS (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 8, Τσούκου 2, Γεωργαλής 5 (1), Σαλούστρος, Αγγελάκος 2, Αχόνεν 12 (2), Μπέρι 17 (6/13 σουτ), Βασιλόπουλος 2 (0/9 σουτ, 6 ριμπάουντ σε 23 λεπτά), Παπαδάκης 3 (1), Γουάτσον 7, Χολ 5 (1).