STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Νίκη του ΠΑΟΚ επί των Τρικάλων

Ο ΠΑΟΚ άλλαξε την καθημερινότητα του (λόγω διακοπής της Basket League ΟΠΑΠ) και αντί για προπόνηση, αντιμετώπισε σε φιλικό τα Τρίκαλα, για να νικήσει 99-80, σε ματς που είχε πέντε δεκάλεπτα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Δέδας.

Επιστροφή στα παιχνίδια για τον ΠΑΟΚ... Οι "ασπρόμαυροι" υποδέχτηκαν σε φιλικό ματς τα Τρίκαλα και κέρδισαν με σκορ 99-80, με το τεχνικό τιμ του "Δικεφάλου" να έχει την ευκαιρία να τσεκάρει την κατάσταση των παικτών του μετά από αρκετό καιρό δίχως αγώνες (λόγω της διακοπής του πρωταθλήματος) και να τους κρατήσει σε... εγρήγορση.

Παράλληλα μπόρεσε να δει κάποια πράγματα που αφορούν το παιχνίδι της ομάδας και στα οποία μπορεί να υπάρξει βελτίωση. Μάλιστα παίχτηκε ένα εξτρά δεκάλεπτο...

Ο ΠΑΟΚ άρχισε καλύτερα το ματς και με τον Χαραλαμπίδη να είναι "ζεστός", προηγήθηκε με 12-7 στο 4'. Με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Τσαιρέλη έγινε το 14-7 και μετά ο ίδιος έκανε το 16-7 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 20-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο "Δικέφαλος" πήρε ένα +12 (30-18) ενώ η διαφορά έφτασε στο +15 (36-21), με τους "ασπρόμαυρους" να παίζουν αρκετά καλή άμυνα (συγχρόνως ήταν καλοί και επιθετικά) και τα Τρίκαλα να μην μπορούν να βρουν τρόπο να σκοράρουν.

Οι γηπεδούχοι πήραν αέρα 17 πόντων (40-23) αλλά το σύνολο του Φλεβαράκη μείωσε σε 40-36 προκαλώντας την έκρηξη του Χάρη Μαρκόπουλου (αυτός έδινε οδηγίες). Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένοι και στο 20' το σκορ ήταν 40-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα ήταν μπροστά με 40-45 και 47-52, με τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια να ισοφαρίζει σε 52-52. Ο "Δικέφαλος" προσπαθούσε να πάρει διαφορά αλλά δεν τα κατάφερνε και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 58-57. Στο 32' το σκορ ήταν 61-59 και μετά οι "ασπρόμαυροι" προηγήθηκαν με 68-61. Το σύνολο του Μαρκόπουλου "πάτησε" κι άλλο γκάζι, στο 36' ήταν μπροστά με 75-64 και το αγώνας ολοκληρώθηκε στην τέταρτη περίοδο με 83-71.

Και εξτρά δεκάλεπτο...

Στη συνέχεια αποφασίστηκε να παιχτεί και ένα εξτρά δεκάλεπτο (πέμπτο δηλαδή) στο οποίο αγωνίστηκαν κυρίως αναπληρωματικοί και ο ΠΑΟΚ κέρδισε με τελικά με 99-80.

*Ενοχλήσεις στον αστράγαλο ένιωσε ο Θωμάς Κώττας αλλά δεν φαίνεται να είναι κάτι το ανησυχητικό

Δεκάλεπτα: 20-14, 40-40, 58-57, 83-71, 99-80

ΠΑΟΚ: Πέιν 13, Κούπερ, Χαραλαμπίδης 10 (2), Τσόχλας 11 (3), Βουτσίτσεβιτς 3 (1), Τσαϊρέλης 8, Δέδας 23 (7), Μαργαρίτης, Καλλές 6, Μπόγρης 12, Κασελάκης 7 (2), Λιάπης 5 (1), Κώττας 1.
ΤΡΙΚΑΛΑ: Γιούινγκ 16 (2), Eβανς 4, Δεληγιάννης 6, Σαπ 14 (2), Πορίνι 7, Νικολόπουλος 5 (1), Ματαλών 2, Περούνισιτς 7 (1), Πάνος 17, Λεκάκης 2, Θώδος.