STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Νίκη-θρίλερ του Λαυρίου επί του Ρεθύμνου

Σε ένα ματς που είχε εξέλιξη... θρίλερ, το Λαύριο νίκησε με σκορ 69-67 το Ρέθυμνο, σημειώνοντας την πρώτη του επικράτηση στην έδρα του για φέτος. Τέταρτη σερί ήττα για τους Κρητικούς. Ξεχώρισαν Γιανγκ (21π), Νίξον (19π).

Για την 6η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, σε ένα ματς που είχε εξέλιξη... θρίλερ, το Λαύριο κατάφερε να νικήσει το Ρέθυμνο με σκορ 69-67, σημειώνοντας με αυτόν τον τρόπο την πρώτη του εντός έδρας επικράτηση στο πρωτάθλημα. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί ήττα στη λίγκα για την κρητική ομάδα.

Το Ρέθυμνο έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, φτάνοντας στο +7 (47-54) στο 33'. Στη συνέχεια όμως το Λαύριο αντέδρασε και κατάφερε να γυρίσει το ματς υπέρ του. Το ματς στο τέλος πήγε στις βολές, με τον Κλουφ για το Ρέθυμνο να αστοχεί στο σουτ νίκης που δοκίμασε από την περιφέρεια στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο Αμερικανός γκαρντ του Λαυρίου, Μπράντον Γιανγκ, ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, τελειώνοντας το ματς με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, μετρώντας 3/4 τρίποντα στο ματς. Έδωσε μεγάλη επιθετική ώθηση στην ομάδα του ώστε να πάρει τη νίκη.

Που κρίθηκε το ματς

Το ματς κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Το Ρέθυμνο βρέθηκε στο +7 (47-54) στο 33', αλλά στη συνέχεια η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν καταλυτική. Καθοριστικό το καλάθι του Κρούμπαλι στα 7'' πριν το τέλος, όταν και διαμόρφωσε το 69-66, με τους φιλοξενούμενους να καθυστερούν να κάνουν φάουλ νωρίτερα ώστε να σταματήσουν τον χρόνο.

Ο αριθμός του αγώνα

Το γεγονός πως και οι δύο ομάδες έκαναν περισσότερα λάθη από τις ασίστ που μοίρασαν στο ματς. (12/13 - 12/15)

Το ματς

Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με σκορ 5-9 ύστερα από τρίποντο του Σάφτεναρ, με τον Γιαννακόπουλο να μειώνει σε 10-12 με τον ίδιο τρόπο στο 5'. Ο Κλουφ έφερε τους φιλοξενούμενους στο +5 (12-17), αλλά το Λαύριο απάντησε με ένα σερί 6-0, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ (18-17) με τον Κρούμπαλι. Το σκορ της πρώτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 20-20.

Στη δεύτερη περίοδο το Λαύριο δυσκολευόταν να βρει τον δρόμο προς το καλάθι, έχοντας μείνει δίχως σκορ για αρκετή ώρα, με τον Νίξουν να διαμορφώνει το 20-24 στο 14'. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν καλάθι ύστερα από έξι λεπτά, μειώνοντας σε 22-28 με τον Μπάρλο, το Ρέθυμνο προηγήθηκε και με 29-37, αλλά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Γιανγκ με τρίποντο μείωσε σε 33-37, φτάνοντας τους 14 πόντους στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με τον Νίξον κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσα (39-39), αλλά ο δραστήριος Σάφτεναρ διαμόρφωσε το 43-47 στο 28', με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 43-49.

Στη τελευταία περίοδο, ο Ρέλφοροντ έφερε το Ρέθυμνο στο +7 (47-54) στο 33', με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν τις μάχες στα ριμπάουντ, αλλά ο δραστήριος Νίξον μείωσε σε 51-54. Οι Κρητικοί φρόντιζαν να διατηρούν το προβάδισμα τους με τον Χάροου (54-60) στο 36', αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, με τον Γιανγκ να ισοφαρίζει (60-60) στο 38' με τρίποντο.

Το παιχνίδι είχε εξέλιξη... θρίλερ, με τον Νίξον στα 32'' πριν το τέλος με τρίποντο να διαμορφώνει το 65-63 για το Λαύριο. Ο Σχίζας κέρδισε τρεις βολές, αλλά έβαλε τις δύο (65-65), στα 22'' πριν το τέλος, ενώ από το ίδιο σημείο ήταν εύστοχος και ο Γιανγκ (67-65). Το Ρέθυμνο στη συνέχεια με τον Κλουφ μέτρησε 1/2 βολές, οι φιλοξενούμενοι άργησαν να κάνουν φάουλ, με τον Κρούμπαλι να διαμορφώνει το 69-66 στα 7'' πριν το τέλος. Το Ρέθυμνο έβαλε την πρώτη βολή, ο Ρέλφορντ έχασε επίτηδες την δεύτερη, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα το τρίποντο του Κλουφ δεν βρήκε στόχο. Το Λαύριο νίκησε το Ρέθυμνο με σκορ 69-67, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα. Τέταρτη σερί ήττα για τους Κρητικούς.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 33-37, 43-49, 69-67

Ανά δεκάλεπτο: 20-20, 13-17, 10-12, 26-18

Λαύριο (Σερελής): Γιανγκ 21, Κρούμπαλι 9, Νίξον 19, Γιαννακόπουλος 6, Μπάρλος 6, Τσίρος, Σακελλαρίου, Νικολακόπουλος, Περράκης 8, Έβανς

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 10, Ρέλφορντ 10, Σάφτεναρ 12, Χάροου 7, Στόουν 12, Σχίζας 6, Γιαννόπουλος, Τσακαλέρης 2, Ματαλόν 8.