STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Νίκη στον πόντο για Παναθηναϊκό, 72-71 τον Κολοσσό

Μετά κόπων και βασάνων πέρασε ο Παναθηναϊκός Superfoods από την έδρα του Κολοσσού H Hotels (72-71), με τους γηπεδούχους να χάνουν δύο μεγάλες ευκαιρίες για τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Μοιραίος ο Μάλκολμ Γκρίφιν για τους "θαλασσί".

Ο Κολοσσός H Hotels έφτασε πολύ κοντά στη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό Superfoods, αλλά δεν τα κατάφερε. Οι "πράσινοι" γλίτωσαν το "έμφραγμα" στο Βενετόκλειο, επιστρέφοντας από το -7 (66-59) του 36ου λεπτού, για να πάρουν εν τέλει τη νίκη (71-72) και να διατηρήσουν το αήττητό τους στη Stoiximan.gr Basket League.

Με τον Νικ Καλάθη, αλλά δίχως τον Νίκο Παππά, παρατάχθηκε η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, που όμως ήταν πολύ μακριά από τα στάνταρ της. Γι αυτό κιόλας, χρειάστηκε να ακολουθεί στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του β' μέρους. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι, έβρισκαν με συνέπεια σκορ όταν χρειαζόταν, αλλά στο φινάλε έμειναν από επιλογές και σωστές αποφάσεις.

Οι "πράσινοι" βρήκαν μαζεμένους πόντους από βολές, στάθηκαν τυχεροί αφού είδαν το λέι απ του Μάλκολμ Γκρίφιν στα 23'' για το τέλος να καταλήγει στο σίδερο και πήραν τη νίκη, αποφεύγοντας περαιτέρω περιπέτειες.

Παρά το καλό ξεκίνημα και το +10 (23-33 στο 16'), ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν ήταν το ίδιο συνεπής στη συνέχεια. Ο Κολοσσός βρήκε πόντους από τους περιφερειακούς, προστάτευσε το καλάθι του και με μεθοδικότητα στο πίσω μέρος του παρκέ, κατάφερε να φέρει γρήγορα τα πάνω κάτω. Μέσα σε δέκα αγωνιστικά λεπτά, οι γηπεδούχοι έφτασαν από το -10 στο +8 (47-39 στο 25'), δείχνοντας ικανοί για τη μεγάλη έκπληξη.

Τα εφτά (7) κλεψίματα που έκαναν οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη στη γ' περίοδο ήταν ο βασικός λόγος που το παιχνίδι ήρθε... τούμπα, με τον Τσάβι Πασκουάλ να κάνει διαρκώς αλλαγές για να βρει μια πεντάδα που θα μπορέσει να αποδώσει στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ο ρυθμός του αγώνα στην τελευταία περίοδο έπεσε αισθητά, αλλά αυτό έδωσε τη δυνατότητα στο "τριφύλλι" να απαντήσει με δική του ανατροπή. Οι "πράσινοι" γύρισαν από το -7 (66-59) για το +4 (66-70 στο 38'), με το σερί τους (11-0) να έρχεται σε τρία λεπτά και να τους βάζει σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση. Το τελευταίο ενάμιση λεπτό χαρακτηρίστηκε από την επιπολαιότητα με την οποία προσπαθούσαν να εκτελέσουν οι παίκτες των δύο ομάδων.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο σουτ, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη με τον Μάλκολμ Γκρίφιν (δις), αλλά δεν τα κατάφεραν.

Ο MVP

Ο Νικ Καλάθης επέστρεψε στη σύνθεση του Παναθηναϊκού Superfoods για να κάνει ξανά τη διαφορά. Ο ηγέτης των "πρασίνων" βρέθηκε στο παρκέ για 21'22'' διάστημα στο οποίο προσέφερε 6 πόντους (με 3/6 δίποντα), 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο, αλλά και 6 λάθη. Το τελευταίο ήταν το μοναδικό μελανό σημείο της στατιστικής παρουσίας του στον αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Κολοσσός έκανε 12 κλεψίματα στην αναμέτρηση, τα οποία ως αριθμός αποτελούν τα 2/3 των λαθών του Παναθηναϊκού. Εντυπωσιακό νούμερο για τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη, οι οποίοι έκαναν περισσότερα από τα μισά (7) στη γ' περίοδο, οπότε κι έκαναν την ολική ανατροπή.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Μάλκολμ Γκρίφιν έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο στα 51'' για το τέλος, έριξε τη διαφορά στον πόντο, αλλά εν συνεχεία αποδείχθηκε μοιραίος. Έχασε λέι απ στον αιφνιδιασμό (υπό πίεση) στα 23'' και στο φινάλε το σουτ της νίκης -από το κέντρο.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το Βενετόκλειο ήταν κατάμεστο για τη σημερινή αναμέτρηση, την τελευταία του έτους. Πολύ όμορφη ατμόσφαιρα από τους φίλους του Κολοσσού, αλλά και από εκείνους που βρέθηκαν για να υποστηρίξουν τον Παναθηναϊκό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Αναστασόπουλος, Πιτσίλκας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 29-33, 56-54, 71-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 20 (7/16 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Χάρις 12 (2), Σχίζας 8 (1), Μπρέι (0/5 σουτ, 5 ασίστ), Ράιτ 6 (10 ριμπάουντ), Τζόουνς 2, Γεωργαλλής 6 (2), Μπιλλής, Σταμάτης 2, Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 2, Ουέαρ 12 (3 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Ρίβερς 9 (1), Ντένμον 2, Βουγιούκας 3, Λεκαβίτσιους 6, Σίνγκλετον 13 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/11 βολές, 3 ριμπάουντ), Γκιστ 14, Λοτζέσκι 12 (2), Καλάθης 6 (8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Αντετοκούνμπο 7 (1), Μήτογλου.

Ομαδικά στατιστικά - Κολοσσός H Hotels: 18/40 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 5/8 βολές, 30 ριμπάουντ (22+8), 18 ασίστ, 13 λάθη, 12 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός Superfoods: 19/37 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 19/25 βολές, 33 ριμπάουντ (25+8), 19 ασίστ, 18 λάθη, 5 κλεψίματα, 5 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη εβδομάδα, ο Κολοσσός H Hotels δοκιμάζεται εκτός έδρας από την Κύμη (6/1, 16:30), ενώ ο Παναθηναϊκός Superfoods υποδέχεται τον Κόροιβο (7/1, 18:30). Πριν από αυτό βέβαια, το "τριφύλλι" έχει υποχρεώσεις για την EuroLeague καθώς υποδέχεται την Αναντολού Εφές (4/1, 21:15).