STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Νίκη για τον ΠΑΟΚ μετά από 42 μέρες!

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Αρκαδικού με 66-68 και έτσι επέστρεψε στις νίκες μετά από έξι σερί ήττες στο πρωτάθλημα!

Αυτή την φορά ο ΠΑΟΚ δεν "πληγώθηκε" από τις απουσίες των Βασιλειάδη (ενοχλήσεις στο πέλμα) και Σχορτσανίτη (διάστρεμμα στην δεξιά ποδοκνημική). Ο "Δικέφαλος" επικράτησε εκτός έδρας του Αρκαδικού (ο Καββαδάς από το πρώτο δεκάλεπτο είχε τρία φάουλ και αυτό αποτέλεσε πρόβλημα για την ομάδα του Καστρίτη) με 66-68 και έτσι κέρδισε μετά από πολύ καιρό.

Τελευταία νίκη των "ασπρόμαυρων" στο πρωτάθλημα ήταν στο εντός έδρας ματς με την ΑΕΚ, στις 16 Γενάρη. Από τότε, δηλαδή, πέρασαν 42 μέρες για να φτάσει ξανά ο ΠΑΟΚ σε θετικό αποτέλεσμα. Το σύνολο του Μαρκόπουλου με την νίκη του Σαββάτου (27/2) έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των έξι ηττών στη Basket League.

Ο πρωταγωνιστής

Θα δώσουμε τον τίτλο στον Μάρκοβιτς γιατί μετά το 60-58 πέτυχε πέντε σερί πόντους και έκανε το 62-63. Συνολικά είχε 11 πόντους, "μάζεψε" 9 ριμπάουντ και έδωσε τρεις ασίστ.

Εκεί κρίθηκε το ματς

Μετά το 62-60 ο ΠΑΟΚ "αντέδρασε", προηγήθηκε με 62-66 στο 39' και εκεί έβαλε τις βάσεις για το "διπλό".

Ο αριθμός

Πολλά λάθη για τον Αρκαδικό και τον ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν 10 και οι φιλοξενούμενοι 11. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με 15 λάθη (βελτιώθηκαν δηλαδή στον συγκεκριμένο τομέα στο δεύτερο ημίχρονο).

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Μάρκοβιτς γρήγορα χρεώθηκε με δύο φάουλ και αντικαταστάθηκε ενώ στο 3' ο Αρκαδικός προηγήθηκε με 6-2. Στην συνέχεια ο Τσόχλας πήρε την θέση του Ντούβνιακ που έδειχνε να έχει ενοχλήσεις στο πόδι και ο Λίτζιον (επτά πόντους) έκανε το 9-3 (4'). Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 9-7, ο Μαργαρίτης ισοφάρισε (9-9) και ο Τέπιτς έδωσε το προβάδισμα (9-11) στον "Δικέφαλο". Οι "ασπρόμαυροι" είχαν "πατήσει" γκάζι (9-13 με σερί 0-10) και ο Χάτσερ έδωσε ένα +8 (9-17) στον ΠΑΟΚ (0-14 σερί). Ο Στεφανίδης "ξεκόλλησε" τους γηπεδούχους (10-17), ο Κώττας στο 8' έκανε το τρίτο του φάουλ ενώ πρόβλημα με τα φάουλ είχε και ο Καββαδάς στο 9' (υπέπεσε στο τρίτο του φάουλ). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 15-18 (προηγουμένως το σκορ ήταν 10-18).

Ο Ντούβνιακ, που στην πρώτη περίοδο έδειξε να έχει ενοχλήσεις, ξεκίνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Τέπιτς "χτύπησε" από τα 6.75 (15-21). Ο Αρκαδικός βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής από τον ΠΑΟΚ (20-21) ενώ μετά πήρε το προβάδισμα (22-21). Με βολές του Χάτσερ (από τεχνική ποινή σε βάρος του Καλλινικίδη και μετά από κερδισμένο φάουλ) έγινε το 22-24 και ο Ντούβνιακ διαμόρφωσε το 26-28. Με τρίποντο "γράφτηκε" το 26-31 ενώ ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει διαφορά πέντε πόντων (28-33). Στην συνέχεια ο "Δικέφαλος" πήρε αέρα επτά πόντων (28-35), ο Αρκαδικός γρήγορα μείωσε σε 33-35 και στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ (ο Τέπιτς είχε 14 πόντους και 10 ο Χάτσερ) κέρδιζε με δύο πόντους (33-35).

Ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου πήρε ένα +6 (33-39) και ο Μάρκοβιτς με βολές διαμόρφωσε το 35-41. Ο "Δικέφαλος" ξέφυγε με 35-44 με τρίποντο του Μαργαρίτη ενώ ο Κώττας στο 25' έκανε το τέταρτο φάουλ του. Με σερί 5-0 ο Αρκαδικός "μάζεψε" την διαφορά (40-44) και ο Μαρκόπουλος πήρε τάιμ άουτ. Ο Στεφανίδης ήταν ο "υπεύθυνος" για το 41-44 (προηγουμένως και συγκεκριμένα στο 27' ο Κώττας αποβλήθηκε με πέντε φάουλ), στο 28' ο Τσόχλας έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ (43-47 με τρίποντο) και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -1 (46-47 και 47-48). Στο 30' το σκορ ήταν 47-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι διαιτητές γρήγορα (σε διάστημα λίγο περισσότερο από ένα λεπτό) χρέωσαν με τέσσερα φάουλ την πλευρά του ΠΑΟΚ και ο Αρκαδικός ισοφάρισε (51-51). Ο Τσόχλας πέτυχε δίποντο (51-53), ο Βαν Όστρουμ μείωσε σε 54-55 ενώ τα τέσσερα φάουλ στην τελευταία περίοδο έφτασαν και οι γηπεδούχοι στο 34'. Ο Καββαδάς "έγραψε" το 56-55 και οι γηπεδούχοι πήραν ένα +3 (58-55) στο 35'. Ο "Δικέφαλος" ισοφάρισε (58-58) με τρίποντο του Μαργαρίτη, ακολούθησαν άστοχα σουτ από τις δύο ομάδες και ο Αρκαδικός πέρασε πάλι μπροστά (60-58 στο 38'). Ο Μάρκοβιτς έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με συνεχόμενους πόντους του (62-63) και στο 39' ο Χάτσερ διαμόρφωσε το 62-66 (νωρίτερα ο Κάμερον Τζόουνς έχασε δύο βολές). Ο Τσόχλας αστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Τέπιτς πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ. Ετσι στα 31'' έκανε το 62-67 ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 64-67. Στα 10'' ο Ντούβνιακ έκανε το 64-68, στα 2'' ο Στεφανίδης διαμόρφωσε το 66-68 και ο Χάτσερ άστοχησε σε δύο βολές αλλά ο ΠΑΟΚ κέρδισε.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 33-35, 47-51, 66-68.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καββαδάς 10, Βαν Όστρουμ 8 (2), Νουουτίνεν 2, Λι 3 (1), Λίτζιον 11 (1), Κ. Τζόουνς 18, Στεφανίδης 11 (1), Τ. Τζόουνς , Καλλινικίδης 3 (1), Τζουγκαράκης

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 15 (2), Μαργαρίτης 14 (2), Ντούβνιακ 3, Μάρκοβιτς 11, Χάτσερ 13 (1), Λιάπης, Κακαρούδης, Τσόχλας 8 (2), Δέδας, Κώττας 4