STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Νίκη για την Καβάλα ύστερα από 10 σερί ήττες

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η Καβάλα έδωσε τέλος στο σερί των 10 ηττών της στο πρωτάθλημα, νικώντας τον Αρκαδικό με 85-74, έχοντας για "όπλο" της το περιφερειακό σουτ. Ξεχώρισε ο Λέιζερ (14π, 8ρ, 5ασ).

Ύστερα από σχεδόν τρεις μήνες, η Καβάλα σημείωσε την δεύτερη της νίκη στην φετινή Basket League ΣΚΡΑΤΣ, νικώντας τον Αρκαδικό με 85-74. Τελευταία της επικράτηση ήταν στις 10 Οκτωβρίου του 2015, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, κόντρα στο Λαύριο (68-66) στο γήπεδο της. Με αυτόν τον τρόπο έδωσε τέλος στο σερί των 10 ηττών της στην διοργάνωση.

Ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης

Ο Τάιλερ Λέιζερ τα έκανε όλα στο παρκέ, συνεισφέροντας σε όλους τους τομείς, όντας ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Τέλειωσε το ματς με 14 πόντους (5/10δ), 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ήταν "μπόμπερ" από την περιφέρεια ο Γιαννακίδης (14π) με 3/6 τρίποντα.

Ο αριθμός του αγώνα

Ένας από τους βασικούς λόγους που η Καβάλα πήρε τη νίκη, ήταν το αξιόπιστο περιφερειακό σουτ που διέθετε στην αναμέτρηση. Στο 26' το ποσοστό της έφτασε στο 50%, με 8/16 τρίποντα στο ματς, ενώ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 8/22 (36%).

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά από την δεύτερη περίοδο. Από την στιγμή που η Καβάλα εκτόξευσε το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό, κυριάρχησε στην αναμέτρηση, φτάνοντας σε μία εύκολη επικράτηση. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +26 (63-37) στο 28', αλλά στο 38'΄οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 78-69. Στο τέλος, όμως, η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου πήρε τη νίκη, καθώς διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα της.

Το ματς

Η Καβάλα μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 7-0 μόλις στο ενάμιση λεπτό του αγώνα, ύστερα από το τρίποντο του Γιαννακίδη. Στη συνέχεια πήρε... φωτιά ο Λέιζερ, ο οποίος με σερί πόντους έκανε το νταμπλ-σκορ (12-6) στο ματς στο 6'. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις από την περιφέρεια, σημειώνοντας σερί τρίποντα με τους Ρόμπινσον, Καλαϊτζίδη και Τζόουνς, με το 24-16 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Καβάλα πήγε στο +10 (28-18) με τον Τζόουνς, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 30-24 στο 15', δείχνοντας σημάδια αντίδρασης, αλλά στη συνέχεια η Καβάλα φρόντισε να φέρει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Πρώρα στο +11 (37-26) με τρίποντο του Κοστόβ, και ακολούθως με +16 (45-29), με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει την Καβάλα να προηγείται με 45-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Καβάλα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, με τον Γιαννακίδη να εκτοξεύει την διαφορά στο +17 (52-35) στο 24', και ακολούθως στο +22 (59-37) στο 26', με τους γηπεδούχους να μετρούν 8/16 (50%) τρίποντα στο ματς. Ο Αρκαδικός είχε καθαρά παθητικό ρόλο στο ματς, με την διαφορά να φτάνει και στο +26 (63-37) με τον Κοστόβ στο 28', με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 63-43.

Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες αναλωνόντουσαν σε λάθη και σε άστοχα σουτ, με την Καβάλα να συνεχίζει να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Αρακδικός, όμως, στη συνέχεια κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά, μειώνοντας σε 78-69 με τους Καββαδά και Βαν Όστρουμ στο 38', σε μία αντεπίθεση διαρκείας, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν σημάδια εφησυχασμού στο παιχνίδι αλλά και αδυναμίες στην άμυνα (22-31). Στο τέλος, όμως, διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους, φτάνοντας στη νίκη με σκορ 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 45-31, 63-43, 85-74

Ανά δεκάλεπτα: 24-16, 21-15, 18-12, 22-31

Καβάλα (Γιατοζόγλου): Λέιζερ 14 (8ρ, 5ασ), Κεμπ 6, Βαν Ντερ Μαρς 6, Κοστόβ 12, Γιαννακίδης 14 (3/6τρ), Ταπούτος 11, Καλαϊτζίδης 3, Δεμερτζής 2, Τζόουνς 12, Ρόμπινσον 6.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Άιρλαντ, Καββαδάς 23, Βαν Όστρουμ 16, Μπράουν 11, Νούτινεν 4, Καραμαλέγκος 3, Λαμπρόπουλος 9, Κοψάφτης 2, Κωνσταντίνου 2, Στεφανίδης 4, Καλλινικίδης, Τζουγκαράκης.