STOIXIMAN BASKET LEAGUE

"Μπλόκο" από το Ρέθυμνο, σταμάτησε με 82-78 τον Προμηθέα

EUROKINISSI

Το Ρέθυμνο δεν άφησε τον Προμηθέα να περάσει από την Κρήτη, καθώς βασιζόμενο στο δίδυμο των Στέφαν Μούντι και Μάλκομ Αρμστεντ πήρε τη νίκη με (82-78) επί της ομάδας της Πάτρας σε ένα ματ που εξελίχθηκε σε... θρίλερ.

Το σύνολο του Νίκου Βετούλα επιβλήθηκε του Προμηθέα, ανέβηκε στο 3-5 κι έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί τριών αγώνων που έτρεχαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ηττήθηκαν για δεύτερη φορά στη φετινή Stoiximan.gr Basket League. .

Οι ομάδες πέρασαν το πρώτο δεκάλεπτο (18-16) συμβαδίζοντας στο σκορ, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται την... εκρηκτικότητα των Μούντι και Γκούντγουιν και τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν πολλές λύσεις από τον Μιλόσεβιτς (10π.), ο οποίος έπαιξε στο "3". Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για την απόφαση του Καρακατσούνη στο 39:50 και με το σκορ να είναι στο 81-78 να δώσει την κατοχή της μπάλας στο Ρέθυμνο έπειτα από χρήση του instant replay. Αρχικά ο Μάκης Γιατράς των φιλοξενούμενων ήθελε να καταθέσει ένσταση, αλλά όπως τόνισε, είδε εκείνο που ήθελε .

Οι Κρητικοί στην αρχή της δεύτερης περιόδου ξέφυγαν με 23-16 (13΄), αλλά ο Προμηθέας δεν άργησε να απαντήσει. Τα ψηλά σχήματα που συνέχισε να χρησιμοποιεί ο Γιατράς με οργανωτή τον Γκίκα (8ασ.) έφεραν αποτελέσματα για τους Πατρινούς που προηγήθηκαν με 29-31 στο 18', ενώ στου δρόμου τα μισά οι ομάδες ήταν ισόπαλες (33-33, 20').

Οι ομάδες στην τρίτη περίοδο χρησιμοποίησαν σχήματα με δύο γκαρντ, ώστε να ελέγξουν τον ρυθμό με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα και να φτάνουν ως το +5 (49-44, 26'). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, διατήρησαν την επαφή τους με το σκορ και στο τέλος της περιόδου ένας πόντος χώριζε τις ομάδες (54-53).

Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 59-54, ο Προμηθέας μείωσε σε 59-57 με τον Χολ, αλλά ο Αρμστεντ με 8 συνεχόμενους πόντους έκανε το 69-59 στο 36:32. Η διαφορά έφτασε ως και τους 12 πόντους, αλλά ο Προμηθέας με τρίποντα των Μιλόσεβιτς και Δημάκου μείωσε σε 79-76. Ο Γιαννόπουλος έκανε το 81-76, αλλά ο Μιλόσεβιτς μείωσε σε 81-78 (39:50), ενώ είχαν προηγηθεί 0/4 βολές της ομάδας του. Το Ρέθυμνο δυσκολεύτηκε στην επαναφορά, η μπάλα κατέληξε έξω και έπειτα από χρήση του instant replay η κατοχή της μπάλας παρέμεινε στους γηπεδούχους, οι οποίοι επικράτησαν με 82-78.

Ο MVP

Ο Στέφαν Μούντι (21π.) κράτησε όρθιο το Ρέθυμνο ως 30', μέχρι δηλαδή να αναλάβει δράση ο Μάλκομ Αρμστεντ στην τέταρτη περίοδο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς "φλέρταρε" με το νταμπλ - νταμπλ (28π., 9ρ.), ο Νίκος Γκίκας είχε 11 ασίστ, ενώ αίσθηση προκάλεσε και το γεγονός πως ο Αρμστεντ σημείωσε 13 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Μάλκολμ Αρμστεντ στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκε για 5΄, αλλά έμεινε... ζεστός και στην τέταρτη περίοδο οδήγησε το Ρέθυμνο σε διψήφιες διαφορές. Ο Αμερικανός σημείωσε τους 13 από τους 18 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο οδηγώντας το Ρέθυμνο σε διψήφιες διαφορές και δίνοντας την ώθηση που ήθελε η ομάδα του για να πάρει τη νίκη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: To "Μελίνα Μερκούρη" δεν γέμισε, καθώς υπήρχαν κάποια άδεια καθίσματα σε αυτό, αλλά οι φίλαθλοι που έδωσαν το "παρών" στην αναμέτρηση δημιούργησαν... μπασκετική ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης-Δεσλής-Καλδίρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 33-33, 54-5, 82-78

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκούντγουϊν 11 (1τρ., 9ρ.,) Μούντι 21, Λι 6, Γιαννόπουλος 10 (2), Αρμστεν 18 (2), Ντάνιελς 18 (2τρ.), Κώτας 2, Χριστοδούλου 1, Στεφανίδης 3 (1).

Προμηθέας (Γιατράς): Λίποβι 3 (1), Τουντζιαράκης 1, Γκίκας 4 (11ασ.), Φαγιέ 13 (2τρ., 6ρ.), Μιλόσεβιτς 28 (2τρ., 9ρ.), Εβανς 8, Γερομιχαλός, Ρέλεφορντ 6μ Δημάκος 3 (1), Σαλούστρος 4, Χολ 8 (2).

Ομαδικά στατιστικά Ρεθύμνου: 82 πόντοι, 18/33 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 22/34 βολές 36 (27-9) ριμπάουντ, 17 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά Προμηθέα: 78 πόντοι, 17/35 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 20/30 βολές, 34 (19-15) ριμπάουντ, 23 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 τάπες.

Επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Ο Προμηθέας θα υποδεχθεί τον Κολοσσό, ενώ το Ρέθυμνο θα ταξιδέψει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.