STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Μεγάλο διπλό του Λαυρίου, 81-86 στην έδρα της Κύμης

BASKET LEAGUE / ΛΑΥΡΙΟ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Eurokinissi Sports / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ) EUROKINISSI SPORTS

Το Λαύριο νίκησε μέσα στη Χαλκίδα την Κύμη με σκορ 81-86, με τον Πάντερ και τον Νίξον να καθαρίζουν στην τελευταία περίοδο. Ξεχώρισε ο Κέβιν Πάντερ (23π).

Το Λαύριο πέρασε από τη Χαλκίδα και έκανε άλμα σωτηρίας στην εκκίνηση του δεύτερου γύρου της Stoiximan.gr Basket League. Επικράτησε με 81-86 της Κύμης, πέτυχε δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα επί των νεοφώτιστων και τους έβαλε σε... μπελάδες ως προς την παραμονή στην κατηγορία.

Ανθρωπος κλειδί για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Πάντερ που έβαλε μεγάλα σουτ, αλλά και ο Νίξον, που με τρίποντο στα 11' έγραψε το 78-82 και ουσιαστικά έκρινε το ματς.

MVP

Ο Κέβιν Πάντερ έκανε σπουδαία δουλειά. Οχι μόνο γιατί πέτυχε 23 πόντους με 3/3 βολές, 4/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, αλλά γιατί έβαλε πολλά μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Στέφεν Αντεγκμόγιε είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ήταν ο καλύτερος της Κύμης, αλλά ήταν και ο μοιραίος. Είχε 10 στις 13 βολές σε όλο το ματς, αλλά οι τρεις που έχασε ήταν στο χειρότερο σημείο. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Οταν η μπάλα... έκαιγε, ο Νίξον ήταν εκεί για το Λαύριο, ο Αντεκγμπόγιε όμως δεν ήταν εκεί για την Κύμη. Ο πλέι μέικερ των γηπεδούχων είχε 1/4 βολές στο τελευταίο λεπτό, ο Αμερικανός των φιλοξενουμένων πέτυχε το μεγάλο τρίποντο στα 11'', έκανε το 78-82 και εκεί τελείωσαν όλα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Κύμη ήταν καλύτερη στην πρώτη περίοδο, κυρίως χάρη στον Ελ Αμίν και τον Τουντζιαράκη. Προηγήθηκε, λοιπόν, με 23-17 στο 8' και έδειξε να ελέγχει την κατάσταση. Ομως κάπου εκεί η εικόνα του ματς άλλαξε. Το Λαύριο με επί μέρους σκορ 1-11 πέρασε μπροστά με 24-28 στο 11', με τρίποντο από τον Μπολντς.

Σε όλη την υπόλοιπη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα, χάρη στην ομαδική τους δουλειά. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο, σκόραραν για το Λαύριο και οι 11 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν από τον Σερέλη. Στο 19' η διαφορά έφτασε και στους έξι πόντους (36-42), για να ολοκληρωθεί τοπ πρώτο μέρος με 38-42.

Το Λαύριο έφτασε στο +7 (38-45, 40-45), αλλά η Κύμη αντέδρασε άμεσα. Ο Αντεκμπόγιε και ο Τσούπκοβιτς έδωσαν το σύνθημα, ακολούθησαν οι υπόλοιποι και στο 26' το σκηνικό ανετράπη κι έγινε το 54-49. Μόνο που το Λαύριο έδειξε γιατί θεωρείται μια ομάδα που ποτέ δεν παραιτείται. Εκανε τη δική του αντεπίθεση και κάπως έτσι η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 57-59.

Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε μάχη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Με μεγάλο τρίποντο ο Πάντερ έγραψε το 69-73 στο 36' και στο 39' με ακόμα ένα σημαντικό σουτ το 74-79. Η Κύμη μείωσε σε 78-79, αλλά ο Νίξον με τρίποντο στα 11' έγραψε το 79-83 και ουσιαστικά έκρινε το ματς.

ΚΥΜΗ: Αντεγκμπόγιε 20 (5/13 σουτ, 10/13 βολές), Τσούπκοβιτς 15 (3), Κοστόφ, Ελ Αμίν 16 (2), Τουτζιαράκης 2 (10 ριμπ.), Σχίζας 5, Σιγκούνας, Κουκουλάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 3 (1), Πάμπλαντ, Όρτον.

ΛΑΥΡΙΟ: Χάμιλτον 6, Πάντερ 23 (4/4 τρίπ.), Γκρέι 9 (1), Στεφανίδης 3, Κακλαμανάκης 3, Αθανασούλας 3 (1), Περράκης 3 (1), Μπολντς 12 (1), Έβανς 7, Νίξον 8 (1), Γιαννακόπουλος 9 (1).