STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Με κεκτημένη ταχύτητα ο Ολυμπιακός νίκησε το Ρέθυμνο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΡΕΘΥΜΝΟ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΡΕΘΥΜΝΟ EUROKINISSI SPORTS

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη επί της Ούνικς, ο Ολυμπιακός διέλυσε το Ρέθυμνο στο ΣΕΦ με 83-58 και παρέμεινε μόνος-πρώτος και αήττητος (10-0) στο πρωτάθλημα, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση.

Για την 10η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο επιβλητικός Ολυμπιακός, ο οποίος έλεγξε στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, νίκησε το Ρέθυμνο στο ΣΕΦ με 83-58 και παρέμεινε μόνος-πρώτος στην κορυφή του πρωταθλήματος. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έμεινε εκτός αποστολής, καθαρά για λόγους ξεκούρασης, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να παίρνει την θέση του.

Ο MVP της αναμέτρησης

Σε ένα παιχνίδι που όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού συνείσφεραν και προσέφεραν, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να κάνει ροτέισον και να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του (χρησιμοποιήθηκαν Αγραβάνης και Τολιόπουλος), ο Βασίλης Σπανούλης ξεχώρισε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, δίνοντας επιθετική ώθηση στην ομάδα του με 8 πόντους και 8 ασίστ. MVP του αγώνα, όμως, αλλά και πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού, ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 13 πόντους (5/8δ), 3 ριμπάουντ και 1 κλεψίμο, βρίσκοντας ρυθμό στην 4η περίοδο.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε από την πρώτη περίοδο, με τους Πειραιώτες να επιβάλλουν από την αρχή τον ρυθμό τους στο ματς, φτάνοντας από το 5' στο +10 (14-4), με το 31-18 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου, με τους "ερυθρόλευκους" να είναι εντυπωσιακά εύστοχοι κοντά στο καλάθι, σκοράροντας συχνά στο ανοιχτό γήπεδο. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι διατήρησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα τους σε διψήφια διαφορά.

Ο αριθμός του αγώνα

Ο Ολυμπιακός πέτυχε 83 πόντους στην αναμέτρηση, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό πως μόνο ο Ιωάννης Παπαπετρου είχε διψήφιο αριθμό στο σκορ, με 13 πόντους, αγωνιζόμενος τόσο στο "4", όσο και στο "3" στο παιχνίδι. Αξιοσημείωτο και το γεγονός πως οι Πειραιώτες πέτυχαν 46 πόντους στο "ζωγραφιστό".

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με ξεκάθαρη διάθεση να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο, σκοράροντας σε καταστάσεις αιφνιδιασμού, με τους Πειραιώτες να... πατούν γκάζι, φτάνοντας στο +10 (14-4) στο 5', παίρνοντας σκορ από τους Πρίντεζη και Παπανικολάου, με τους "ερυθρόλευκους" να επιδιώκουν να σκοράρουν κοντά στο καλάθι. Ο Χριστοδούλου για το Ρέθυμνο μείωσε σε 20-11, αλλά οι Πειραιώτες συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό, έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας και καλά τελειώματα στην επίθεση. Ο Γκριν έφερε την διαφορά στο +13 (26-13), ο Λοτζέσκι δοκιμάστηκε στο "2", ο Σπανούλης έφτασε τις 5 ασίστ από νωρίς, με το δεκάλεπτο να βρίσκει τους πρωταθλητές να προηγούνται με 31-18.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος συνέχισε να κάνει αλλαγές, δοκιμάζοντας σχήματα και πεντάδες στο παρκέ, βάζοντας τον "άσο" τον Τολιόπουλο, ο οποίος με τρίποντο "'έγραψε" το 37-18 στο 14'. Οι "ερυθρόλευκοι" έψαχναν μέσα στην ρακέτα τον Γιανγκ στην επίθεση, με τους Πειραιώτες στο επόμενο διάστημα να μπλοκάρουν στο σκορ. Στην συνέχεια όμως πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, τέλειωσαν φάσεις στον αιφνιδιασμό με τους Γιανγκ και Πρίντεζη, με τον Αθηναίου με τρίποντο να "γράφει" το 50-28, το οποίο και ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι, έχοντας 15/21 δίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, Ολυμπιακός και Ρέθυμνο έβρισκαν σκορ, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μοίραζε τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, οι οποίοι όμως σπαταλούσαν ορισμένες κατοχές τους, προσπαθώντας να τις τελειώσουν με εντυπωσιακό τρόπο, με το σκορ να έχει "κολλήσει" στο 58-40. Το γεγονός εξόργισε τον προπονητή των "ερυθρολεύκων", ο οποίος έκανε παρατηρήσεις στους παίκτες του, με τον Φιτζπάτρικ να μειώνει σε 58-44. Το σκορ στο 30 "έγραψε" 63-46.

Στο 33' επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ύστερα από τον τραυματισμό του ο Αγραβανης, με τον Παπαπέτρου να παίζει στο "3", ο οποίος με καλάθι στον αιφνιδιασμό εκτόξευσε την διαφορά στο +24 (73-49) στο 34'. Το παιχνίδι ακολούθως είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη επί του Ρεθύμνου με 83-58.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 50-28, 63-36, 83-58

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 8 (8ασ), Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 8, Αθηναίου 8, Γκριν 9, Μπιρτς 8 (6ρ), Γιανγκ 9 (3κλ), Τολιόπουλος 5 (4ασ), Παπαπέτρου 13 (3ρ, κλ), Αγραβάνης, Λοτζέσκι 3 (5ρ)

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Χριστοδούλου 8, Φιτζπάτρικ 11, Τάλτον, Γιαννόπουλος 16, Κραβιτς 4, Κόττας, Ραζής, Άρνολντ 11, Καμπερίδης 3, Θεοδωρίδης, Εβάλντας 3, Έντουαρντς 2.