STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Με ήρωα τον ΜακΦάντεν, η Κύμη βύθισε τον Πανιώνιο

Η Κύμη νίκησε με 92-91 στην παράταση τον Πανιώνιο στο θρίλερ της Νέας Σμύρνης, με τον ΜακΦάντεν να πετυχαίνει 35 πόντους στο ντεμπούτο του στη φετινή Stoiximan.gr Basket League.

Ο Θάντους ΜακΦάντεν ήταν η ήρωας της Κύμης στη μάχη της Νέας Σμύρνης. Στο ντεμπούτο στη φετινή Stoiximan.gr Basket League οδήγησε την ομάδα του στην πρώτη της νίκη, με 92-91 επί του Πανιωνίου, αφήνοντας τους κυανέρυθρους στον πάτο της βαθμολογίας.

Ο Αμερικανός είχε 35 πόντους, όμως δεν ήταν μόνο αυτό. Πέτυχε 7 συνεχόμενους στην παράταση κι από εκεί που ο Πανιώνιος ήταν αγκαλιά με το θρίαμβο (88-84 μόλις 1:23 πριν από τη λήξη), έκανε μόνος του το 88-91 και υπέγραψε το διπλό. Οι κυανέρυθροι είχαν την ευκαιρία τους, βέβαια, στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά ο κορυφαίους τους (Σακελλαρίου), αποδείχθηκε και μοιραίος, αφού είχε δικαίωμα για τρεις βολές και ευστόχησε μόνο στις δύο, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

ΦΟΒΕΡΗ ΕΞΕΛΙΞΗ

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο έγινε μεγάλη μάχη. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 17-19, με τον Τζόουνς να δίνει λύσεις τους φιλοξενούμενους, αλλά μόλις άρχισε η δεύτερη περίοδος, ανέλαβε δράση ο Σακελλαρίου και με σερί 1-0 ο Πανιώνιος έκανε το 27-19 στο 13'. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να ελέγχουν το ματς, αλλά εκεί πήρε τη σκυτάλη ο ΜακΦάντεν για την Κύμη και κάπως έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-42.

H Κύμη μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και με τον ΜακΦάντεν να ξανακτυπά, έκανε το 42-51 στο 23' . Ο Πανιώνιος δεν εγκατέλειψε τη μάχη, μείωσε σε 50-55 στο 25' και με τον Νταλό να το παίρνει προσωπικά, έκανε και το 56-58 στο 27'. Ο Γούντσον έδωσε προβάδισμα με 61-58 στον Πανιώνιο φτάνοντας το σερί των κυανέρυθρων στο 11-0. Εν τέλει η περίοδος ολοκληρώθηκε με 61-61. Η Κύμη έδειξε να ελέγχει την κατάσταση όταν έκανε το 68-72 στο 35', αλλά ο ΜακΝίλι με τρίποντο έγραψε το 73-72 στο 38' και αμέσως μετά το 75-74.

Ο ΜακΦάντεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σακελλαρίου και με τρίποντο έκανε το 75-77 μόλις 1 λεπτό πριν από τη λήξη. Ο Πανιώνιος έχασε 4 συνεχόμενες βολές, ο ΜακΦάντεν ήταν άστοχος, όμως στα 15'' ο Βαγγέλης Σακελλαρίου με μεγάλο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους κυανέρυθρους με 78-77.

Η Κύμη βρήκε ελεύθερο λέι απ λόγω της λάθος άμυνας του Πανιωνίου και στα 6 δευτερόλεπτα ο Τζόουνς πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 78-80. Στα 2'' ο Σακελλαρίου είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στον Πανιώνιο όταν κέρδισε 3 βολές, αλλά ευστόχησε στις 2 πρώτες κι έτσι απλά ισοφάρισε σε 80-80. Ο Σαρικόπουλος έκοψε τον ΜακΓκι στην τελευταία επίθεση της Κύμης κι έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Τσούπκοβιτς μόλις 1:23 πριν από το τέλος του έξτρα 5λεπτου με τρίποντο έγραψε το 88-84, αλλά ο ΜακΦάντεν με 5 συνεχόμενους πόντους ανέτρεψε τα δεδομένα και έγραψε το 88-89 στα 38''. Ο Τσούπκοβιτς αστόχησε, ο ΜακΦάντεν είχε 2/2 βολές για το 89-92 στα 18'' και ο Νταλό έχασε το δύσκολο τρίποντο για την ισοφάρισε. Το τελικό 91-92 γράφτηκε από τον Σμιθ (2/2 βολές) και τρίποντο του Σακελλαρίου, αφού στη συνέχεια ο Τσαγκαράκης έχασε 2 βολές, αλλά ο Πανιώνιος δεν πρόλαβε να κάνει κάτι.

Ο MVP

Ποιος άλλος; Ο Θαντέους ΜακΦάντεν. Σε 40:30 είχε 35 πόντους με 6/6 βολές, 4/4 δίποντα, 7/11 τρίποντα, έδωσε 3 ασίστ, πήρε 2 ριμπάουντ, μα πάνω απ' όλα πέτυχε όλα τα κρίσιμα καλάθια της Κύμης και στην κανονική διάρκεια του αγώνα και στην παράταση.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Σε κάθε άλλη περίπτωση θα ήταν αυτοί MVP. Ομως ο ΜακΦάντεν τους υπερκάλυψε όλους. Ο Κάμερον Τζόουνς είχε 28 πόντους με 2/2 βολές, 10/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα, πήρε 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ για την Κύμη. Ο δε Βαγγέλης Σακελλαρίου είχε 24 πόντους με 6/8 βολές, 3/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 5 ασίστ, όμως ο Πανιώνιος δεν τα κατάφερε.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ευτυχώς όχι στα λάθη των διαιτητών, που σε κάθε άλλη περίπτωση θα ήταν καθοριστικά. Ειδικά ο Πουρσανίδης ήταν εκτός τόπου και χρόνου και μπροστά στα μάτια του έχασε πολλές καθαρές φάσεις. Το τελευταίο λόγο είχαν οι παίκτες και ειδικά ο Μακ Φάντεν, που στο τελευταίο λεπτό της παράτασης έδωσε τη νίκη στη Κύμη με 7 συνεχόμενους δικούς του πόντους. Στην κανονική διάρκεια θα μπορούσε να κρίνει το ματς ο Σακελλαρίου, αλλά έχασε την τελευταία βολή.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το ματς διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας του Πανιωνίου από το ματς με τον Παναθηναϊκό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Σταματόπουλος, Τζαφλέρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 38-42, 61-60, 82-82, 91-92

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 24 (3/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ασίστ), Νταλό 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσούπκοβιτς 11 (1/5 τρίποντα), ΜακΝίλι 11 (1), Σαρικόπουλος 9 (5 ριμπάουντ), Δίπλαρος 5 (1), Μίχαλος, Κράβιτς 9, Καμπερίδης, Χέντερσον 5 (1), Γούντσον 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2/8 τρίποντα), Οκερέαφορ 7 (1), Τζόουνς 28 (10/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), ΜακΓκι 5 (10 ριμπάουντ), Σμιθ 5 (10 ριμπάουντ), Τσαγκαράκης, Γλυνιαδάκης 2, Μπάρλος 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Κάιζερ, ΜακΦάντεν 35 (4/4 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Πανιώνιος: 21/38 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 16/26 βολές, 39 ριμπάουντ (27+12), 21 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Κύμη: 21/44 δίποντα, 12/34 τρίποντα, 14/18 βολές, 47 ριμπάουντ (29+18), 17 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Πανιώνιος πηγαίνει στο Λαύριο το επόμενο Σάββατο (9/12, 18.30) και η Κύμη έχει δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι, ταξιδεύει στα Τρίκαλα (9/12, 18.30).