STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Με φοβερό Χρυσικόπουλο, ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα τον Πανιώνιο με 92-74

EUROKINISSI

Ο ΠΑΟΚ έκανε περίπατο κόντρα στον ουραγό Πανιώνιο και νίκησε με 92-74, με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να βάζει την υπογραφή στο δεύτερο δεκάλεπτο

Ενα δεκάλεπτο άντεξε ο ουραγός Πανιώνιος στην Πυλαία. Και πολύ ήταν, με την άμυνα που έπαιξε και κόντρα στον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος πέρασε εύκολο απόγευμα, επικράτησε με 92-74 και συνέχισε την ανοδική του πορεία στην Stoiximan.gr BasketLeague.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 21 πόντους (4/4 τρίποντα), τους 18 εκ των οποίων έβαλε στο καθοριστικό δεύτερο δεκάλεπτο. Οσο για τον Πανιώνιο, αν δεν αντιληφθεί πως κάθε ματς είναι "πόλεμος", μάλλον δεν έχει καμία τύχη να σωθεί. Δέχθηκε 58 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, στο σημείο δηλαδή που κρίνονταν όλα.

Ο Πανιώνιος, λοιπόν, έκανε εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλευόμενος της ευστοχία του. Ο Τσπούπκοβιτς προξένησε τη ζημιά στους γηπεδούχους ως επί το πλείστον κι έτσι οι κυανέρυθροι έκαναν το 22-31 στο 10', με τρίποντο του Γούντσον.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνά του και παράλληλα έκανε ό,τι ήθελε στην επίθεσή του. Ο Χρυσικόπουλος ήταν ασταμάτητος (18 π. στο πρώτο μέρος), ο Ζάρας και ο Κόνιαρης έβαλαν κι αυτοί τη δική τους σφραγίδα. Ο Χρυσικόπουλος έκανε το 39-37 στο 15' , η διαφορά έφτασε στους 13 (55-43) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 58-46, με τον Πανιώνιο να παίζει άμυνα μόνο με τα... μάτια.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κατσίβελης έγραψε το 63-46 στο 22' και ο Τσόχλας το 68-52 Τσόχλας στο 25'. Κάπου εκεί ο ρυθμός έπεσε, στο 30' το σκορ ήταν 74-62. Στα επόμενα τρία λεπτά η διαφορά ανέβηκε στους 20 (82-62) και ήταν ξεκάθαρο πως δεν υπήρχε επιστροφή για τον Πανιώνιο. Το τελικό 92-84 γράφτηκε δια χειρός Θοδωρή Καρρά, εν μέσω αποθέωσης από κόσμο και συμπαίκτες.

Το μόνο... κακό για τον ΠΑΟΚ από το ματς ήταν οι ενοχλήσεις που αισθάνθηκε ο Μαργαρίτης στον προσαγωγό, κάτι που δεν του επέτρεψε να αγωνιστεί πάνω από 2:22.

Ο MVP

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος συνεχίζει την εντυπωσιακή φετινή του παρουσία. Είχε 18 πόντους στο καθοριστικό δεύτερο δεκάλεπτο, είχε 21 συνολικά, στην καλύτερη επίδοσή του στην Stoiximan.gr Basket League. Ολα αυτά τα έκανε σε 24:45, έχοντας 3/4 βολές, 3/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, ενώ πήρε 3 ριμπάουντ και έκανε 2 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο ΠΑΟΚ πήρε 47 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο στο πρώτο ημίχρονο. Τους 47 από τους 58 για την ακρίβεια. Την ίδια στιγμή ο Πανιώνιος δεν πήρε τίποτα από τη δική του δεύτερη πεντάδα και κάπως έτσι το ματς πήρε το δρόμο του. Συνολικά οι "παγκίτες" του ΠΑΟΚ έβαλαν 66 πόντους και του Πανιωνίου 16.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έδειξε πως δεν έχει καμία διάθεση για αστεία. Και με επί μέρους 36-15 "καθάρισε" ουσιαστικά το παιχνίδι. Βάλτε και το 5-0 στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους και το επί μέρους σκορ που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Δικεφάλου από το 10' ως το 22' ήταν 41-15.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 3.000 φίλοι του ΠΑΟΚ βρέθηκε στο Παλατάκι και χειροκρότησαν τους παίκτες του Δικεφάλου

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κατραχούρας, Χαλαμπαλάκης, Ζαχαρής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-31, 58-46, 74-62, 92-74

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Μαργαρίτης, Καραμανώλης 3 (1/4 τρίποντα), Κατσίβελης 13 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Τζάκσον 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκος 7 (2/10 σουτ), Χρυσικόπουλος 21 (3/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 8 (1), Καρράς 2, Τσόχλας 5 (1), Ζάρας 18 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Τζόουνς 6 (1)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 14 (2), Νταλό 7 (1), Τσούπκοβιτς 20 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές), ΜακΝίλι 7, Σαρικόπουλος 10, Δίπλαρος 2, Κράβιτς 5, Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμπερίδης, Χέντερσον 4, Γούντσον 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά ΠΑΟΚ: 15/36 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 20/22 βολές, 31 ριμπάουντ (20+11), 21 ασίστ, 6 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Πανιωνίου: 21/37 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 14/22 βολές, 32 ριμπάουντ (23+9), 15 ασίστ, 17 λάθη, 2 κλεψίματα, 4 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στη Λάρισα το επόμενο Σάββατο για να αντιμετωπίσει τον Γυμναστικό, ο Πανιώνιος υποδέχεται στη Νέα Σμύρνη το Ρέθυμνο.