STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ξεκούραστα ο Παναθηναϊκός, 96-65 τον Κολοσσό

Με το πόδι στο γκάζι, ο Παναθηναϊκός Superfoods τη νίκη απέναντι στον Κολοσσό H Hotels (96-65) και άνοιξε λογαριασμό (1-0) στα προημιτελικά των playoffs.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιξε με το πόδι στο γκάζι για ένα ακόμη παιχνίδι, πήρε με άνεση τη νίκη απέναντι στον Κολοσσό H Hotels (96-65) και έκανε το πρώτο -από τα δύο- βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους "θαλασσί", με τη σειρά να μεταφέρεται στο Βενετόκλειο σε τρεις ημέρες (19/5).

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς πως δεν πρόκειται να μπουν σε διαδικασία... διαπραγμάτευσης σε ό,τι αφορά στη νίκη. Με τον Νικ Καλάθη να τρέχει διαρκώς το γήπεδο έφτασαν σε νταμπλ σκορ (24-12 στο 10'), με τη διαφορά να μεγαλώνει πολύ περισσότερο μέχρι το τέλος του α' μέρους.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ήταν πολύ άστοχοι, χρειάστηκε να περάσουν περίπου έξι λεπτά στη δεύτερη περίοδο έως ότου σκοράρουν εντός παιδιάς (με τον Γιώργο Τσαλμπούρη), κι έτσι μοιραία βρέθηκαν στο -28 (51-23) στην ανάπαυλα. Την ίδια ώρα που οι "θαλασσί" είχαν 4/16 δίποντα και 3/10 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός Superfoods σούταρε με 20/26 δίποντα και 3/9 τρίποντα, κυρίως γιατί σημείωσε πολλά καλάθια στον αιφνιδιασμό -χάρη στα 9 κλεψίματα που είχε.

Από εκεί και πέρα, κι οι παίκτες του Κολοσσού H Hotels δεν είχαν την απαιτούμενη ενέργεια για να κυνηγήσουν κάτι στο παιχνίδι. Από την άλλη, οι "πράσινοι" συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνα και να ψάχνουν το εύκολο καλάθι.

Στα "συν" για τον Τσάβι Πασκουάλ το γεγονός πως ο Κέι Σι Ρίβερς σημείωσε διαδοχικούς πόντους (με δύο σερί τρίποντα) στο γ' δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με +41 (80-39) για τον Παναθηναϊκό Superfoods.

Χάρη στη διάθεση που έδειξαν οι γηγενείς παίκτες, οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά στην τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε πάντως τη νίκη (96-65) και μαζί έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs.

Ο MVP

Ο Νίκος Παππάς δείχνει ιδιαίτερα ορεξάτος στα τελευταία παιχνίδια, προσφέροντας σημαντικά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Στα 18'56'' που χρησιμοποιήθηκε, σημείωσε 16 πόντους (με 5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 3/5 βολές), ενώ είχε επίσης 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν 68 πόντους μέσα από τη ρακέτα, όχι επειδή οι ψηλοί τους δεν είχαν αντίπαλο, αλλά γιατί οι κοντοί τους έκαναν ό,τι ήθελαν στο "ένας με έναν", καταλήγοντας σε λέι απ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η διαφορά ενέργειας ήταν εμφανής από νωρίς, με την απόσταση που χώριζε τις ομάδες να φτάνει στο... πικ της, στη δεύτερη και τρίτη περίοδο. Εκεί όπου οι "θαλασσί" έβλεπαν με δυσκολία το καλάθι, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός Superfoods να οδηγήσει το προβάδισμά του πάνω από τους σαράντα πόντους.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ελάχιστος ο κόσμος που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ για την πρώτη αναμέτρηση των playoffs, λογικό αν αναλογιστεί κανείς το γεγονός πως μιλάμε για εργάσιμη μέρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Λόρτος, Τζιοπάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-12, 51-23, 80-39, 96-65.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, Γκιστ 2, Λοτζέσκι 8, Καλάθης 3 (4 ριμπάουντ, 11 ασίστ σε 17'52''), Αντετοκούνμπο 9, Ρίβερς 12 (2), Τζέιμς 6 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Παππάς 16 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 12 (6/7 σουτ, 4 ασίστ), Όγκαστ 6 (5 ριμπάουντ), Μήτογλου 4 (6 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Χάρις 11 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Αγγελάκος 3 (1), Σταμάτης, Μπρέι 10 (1), Ράιτ 7 (6 ριμπάουντ), Ουέαρ 5, Σχίζας, Γεωργαλλής, Μπιλλής 10 (2), Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 12 (2), Γιανγκ 7.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός Superfoods: 36/48 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 6/11 βολές, 46 ριμπάουντ (35+11), 29 ασίστ, 17 λάθη, 15 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Κολοσσός H Hotels: 13/34 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 9/13 βολές, 25 ριμπάουντ (19+6), 13 ασίστ, 18 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Οι δύο αντίπαλοι θα αναμετρηθούν ξανά το Σάββατο (19/5) στο Βενετόκλειο, ενώ αν χρειαστεί η σειρά θα επιστρέψει σε μια εβδομάδα στο ΟΑΚΑ (23/5).