STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός Ρόδου - Ρέθυμνο 82-80

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε σε ένα ματς για γερά νεύρα του Ρεθύμνου με 82-80 στην δεύτερη παράταση και άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με... χιτσκοκικό φινάλε ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε στην δεύτερη παράταση του Ρεθύμνου με 82-80 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα!

Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες στο 65-65, ενώ η πρώτη παράταση μετά από ένα τρίποντο του Μπρεντ Πέτγουεϊ έκλεισε στο 73-73.

Ωστόσο, στην δεύτερη παράταση οι παίκτες του Μηνά Γκέκου κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 82-80, καθώς ο Κάρτερ δεν κατάφερε να επωφεληθεί από τις δύο άστοχες βολές του Γιάννη Καλαμπόκη και να στείλει το ματς σε τρίτη παράταση.

Από τους νικητές ο Δημήτρης Τσαλδάρης ήταν εξαιρετικός, αφού σημείωσε 22 πόντους, με τον Ντέντι να προσθέτει 21 και τον Γιάννη Καλαμπόκη να προσθέτει 12. Για το Ρέθυμνο ο Μπρεντ Πέτγουεϊ είχε 17 πόντους και ο Μπράουν πέτυχε 14 πόντους.

Ο αγώνας:

Ο Κολοσσός Ρόδου προσπάθησε να ξεκινήσει δυνατά την αναμέτρηση, αλλά το Ρέθυμνο ισορρόπησε την αναμέτρηση με καλάθι του Νέστορα Κόμματου ισοφάρισε σε 8-8. Ο Ντέντι θα δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους με 14-12 στο πέμπτο λεπτό, ενώ ο Ντόλαρντ με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα αυξήσει την διαφορά για τους γηπεδούχους (17-13), οι οποίοι έδειχναν να ελέγχουν την αναμέτρηση.

Στη συνέχεια, πάντως το Ρέθυμνο θα καταφέρει και πάλι να μειώσει και να φέρει την διαφορά στο καλάθι (17-15). Και πάλι, όμως οι παίκτες του Μηνά Γκέκου με τον Ντέντι θα κάνουν το 19-15, σκορ με το οποίο θα ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Κολοσσός Θα ανεβάσει την απόδοση του και θα προσπαθήσει όπως και στο πρώτο ημίχρονο να επιβάλει το παιχνίδι του, ώστε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Ο Πέτγουεϊ θα κάνει το 34-29 για τους γηπεδούχους, αλλά οι φιλοξενούμενοι θα κάνουν το 36-36 για να δώσει προβάδισμα δύο πόντων και πάλι ο Πέτγουεϊ (36-38).

Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Στέργιου Κουφού θα ανεβάσουν την απόδοση τους και θα καταφέρουν να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών πόντων απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου, ο οποίος αντιμετώπιζε δυσκολίες να πλησιάσει στο καλάθι του Ρεθύμνου.

Συμβάδιζαν στο σκορ...

Το Ρέθυμνο στην τρίτη περίοδο θα αποσπαστεί από τον Κολοσσό Ρόδου με τέσσερις πόντους, καθώς ο Γουάιτ είχε ανεβάσει την απόδοση τους στο 25'. Σε εκείνο το σημείο οι Κρητικοί θα βρουν ρυθμό και με τρίποντο του Τσόχλα θα ξεφύγουν με επτά πόντους για πρώτη φορά στην αναμέτρηση τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (43-50).

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, αλλά ο Κολοσσός Ρόδου με τον Δημήτρη Τσαλδάρη που βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση θα καταφέρουν να μειώσουν με τρίποντο από τον Δημήτρη Τσαλδάρη σε 50-53, ενώ και πάλι ο Έλληνας γκαρντ θα φέρει την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στον πόντο (52-53).

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 36' με αιχμή του δόρατος τον Μπρεντ Πέτγουεϊ οι Κρητικοί θα αποσπαστούν με οκτώ πόντους (57-65), αλλά ο σύλλογος από το "σμαραγδένιο νησί" θα καταφέρει να ισορροπήσει, με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση (65-65).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στο έξτρα πεντάλεπτο. Ο Κολοσσός Ρόδου θα περάσει μπροστά με 66-65, έπειτα από 1/2 βολές του Λάνγκφορντ. Ο Τσόχλας με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 66-68 και ο Γεωργαλής με τρίποντο θα σημειώσει το 69-68. Ο Δημήτρης Τσαλδάρης θα πετύχει το 71-68, όμως ο Μπρεντ Πέτγουεϊ θα φέρει την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στον πόντο (71-70).

Ματς για γερά νεύρα

Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Λάνγκφορντ θα ανεβάσει την διαφορά στους τρεις πόντους (73-70), όμως ο Πέτγουεϊ για ακόμα μία φορά με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα ισοφαρίσει και το παιχνίδι θα οδηγηθεί σε δεύτερη παράταση (73-73)!

Ο Νέστορας Κόμματος με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή θα πετύχει το 73-76 για το Ρέθυμνο για να δώσει το προβάδισμα στον Κολοσσό ο Ντέντι με δύο εύστοχες βολές (77-76). Ο Δημήτρης Τσαλδάρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα κάνει το 80-76, προτού ο Χάτεν στο 49' δώσει αέρα έξι πόντων στους παίκτες του Μηνά Γκέκου (82-76).

Παρόλα αυτά, το Ρέθυμνο θα αντιδράσει και θα καταφέρει σταδιακά να πλησιάσει στο καλάθι με δύο εύστοχες βολές του Αγελλόπουλου (82-80). Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Γιάννης Καλαμπόκης κέρδισε φάουλ χωρίς να είναι εύστοχος σε καμία από τις δύο βολές που επιχείρησε, αλλά ο Κάρτερ στον οποίο κατέληξε η μπάλα δεν κατάφερε να στείλει το ματς σε τρίτη παράταση, με τον Κολοσσό να σημειώνει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ και να αρχίζει με το δεξί τις υποχρεώσεις του.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 37-40, 52-53, 65-65(κ.α.), 73-73(παρ.α'), 82-80(παρ.β').

Κολοσσός Ρόδου (Γκέκος): Γεωργαλής 4, Κουμπούρας, Χάτεν 11(1), Καλαϊτζής 2, Βουγιούκας, Καλαμπόκης 12(2), Ντέντι 21, Ντόλαρντ 3(1), Λάνγκφορντ 7, Τσαλδάρης 22(4).

Ρέθυμνο (Κουφός): Μπράουν 14(3), Καλλινικίδης, Γουάιτ 4, Αγγελόπουλος 5(1), Τσαρουχάς, Τσόχλας 8(2), Ντούβνιακ 7(1), Κόμματος 11, Κάρτερ 5(1), Λάτοβιτς 9(3), Πέτγουεϊ 17(3), Σιζόπουλος.