STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Παναθηναϊκός 71-81

Σε ένα όμορφο παιχνίδι στο οποίο ο Κολοσσός αντιστάθηκε σθεναρά, ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που επικράτησε στο τέλος με σκορ 81-71 και αναδείχθηκε πρωταθλητής χειμώνα

Ο Παναθηναϊκός αν και δυσκολεύτηκε έκαμψε την αντίσταση του Κολοσσού με 81-71 για την 13η αγωνιστική και τελευταία του α' γύρου της Basket League ΟΠΑΠ.

Η 11η νίκη του στο πρωτάθλημα του χάρισε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή Χειμώνα σε ένα παιχνίδι που ο Στράτος Περπέρογλου έδειξε να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.

Ο Κολοσσός κατάφερε να αντισταθεί μέχρι το τέλος του αγώνα και στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων ενός ντέρμπι κορυφής, όπως ήταν το παιχνίδι στη Ρόδο.

Οι "πράσινοι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ (26-37), είχαν καλύτερα ποσοστά σε όλες τις κατηγορίες (83% βολές, 66% διπ., 19% τριπ.) κι έδωσαν διπλάσιες ασίστ από τον Κολοσσό (11-22). Μοναδικό μελανό σημείο τα 18 λάθη στα οποία υπέπεσε ο Παναθηναϊκός.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Διαμαντίδη, Σάτο, Περπέρογλου, Σμιθ και Μπατίστ σε ένα κατ' εξοχήν ψηλό σχήμα, θέλοντας να πάει το παιχνίδι μέσα στις δύο ρακέτες. Οι "πράσινοι" έδειξαν διάθεση να ξεφύγουν στο σκορ, αλλά τα πολλά λάθη που έκαναν στο ξεκίνημα δεν τους το επέτρεψαν. Ο Σάτο έκανε το 2-6 κι έγραψε το 5-10 στο 6' υποχρεώνοντας τον Φραγκιά να πάρει τάιμ άουτ.

Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με 9 πόντους (6-15), πριν οι γηπεδούχοι απαντήσουν με σερί 6-0 χάρη κυρίως στον Λιακόπουλο ο οποίος είχε μπερδέψει την άμυνα των "πράσινων" με τις διεισδύσεις του. Έτσι, λοιπόν ολοκληρώθηκε το α' δεκάλεπτο με το σκορ στο 12-15 με τον Ομπράντοβιτς να αλλάζει ψηλό σε κάθε φάση που ένας εκ των Βουγιούκα, Μάριτς έκαναν κάτι λάθος.

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει στην άμυνα του και υποχρέωσε τον Κολοσσό σε αρκετά λάθη (τελείωσε με 8 το ημίχρονο), ωστόσο, οι "θαλασσί" έμειναν μέσα στο ματς καθώς κέρδιζαν με ευκολία το φάουλ και πρόλαβαν να κερδίσουν 20 βολές στο πρώτο 20λεπτο.

Η είσοδος του Γιασικεβίτσιους στο παρκέ έδωσε σημαντικές ανάσες στον Παναθηναϊκό (18-23, 23-31), ενώ ο Τσαρτσαρής με λέι απ στον αιφνιδιασμό έκανε το 28-35. Ωστόσο, ο Χόπσον κράτησε τον Κολοσσό ζωντανό και μείωνε συνεχώς, δίνοντας σπουδαίες λύσεις στον Κολοσσό. Οι γηπεδούχοι πήραν και μερικούς πόντους από τον Χάτεν και ήταν εκείνος που πήρε φάουλ σε νεκρό χρόνο κι έγραψε το 33-39.

Ξέφυγε ο Παναθηναϊκός, μείωσε ο Κολοσσός

Στην επανάληψη, ο Κολοσσός ξεκίνησε με σερί 5-0 το οποίο του επέτρεψε να πλησιάσει στον πόντο (38-39) και υποχρέωσε τον Ομπράντοβιτς να πάρει τάιμ άουτ μόλις στο 2ο λεπτό μετά την έναρξη του ημιχρόνου. Πάντως, με τους Καϊμακόγλου, Διαμαντίδη και Μπατίστ να σκοράρουν διαδοχικά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά 10 πόντων (38-48) στο 25'.

Πάντως, δύο αντιαθλητικά φάουλ των Μπατίστ και Τσαρτσαρή και μία τεχνική ποινή στον πάγκο του Παναθηναϊκού, έδωσαν την ευκαιρία στον Κολοσσό να μειώσει και πάλι. Έτσι, λοιπόν, ολοκλήρωσε το γ' δεκάλεπτο με το σκορ στο 55-59 κι ενώ ο Μπατίστ είχε κάτσει στον πάγκο με 4ο φάουλ.

Στο 31' ένα τρίποντο του Διαμαντίδη αφύπνισε τον Παναθηναϊκό και έδωσε σπουδαία επιθετική ανάσα, από τη στιγμή που ο Λιακόπουλος είχε μειώσει στο καλάθι (57-59). Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +10 (57-67) και παρ' ότι ο Τσάμης μείωσε σε 65-71, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά.

Ο Περπέρογλου ήταν καθοριστικός γράφοντας το 65-75 και παρ' ότι η διαφορά εκτοξεύτηκε και στους 13 πόντους (65-78), οι Ροδίτες μείωσαν σε 71-78 πριν γραφτεί το τελικό 71-81.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 33-39, 55-59, 71-81

Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 7, Χάτεν 17, Πάνος, Γεωργαλής, Ασημακόπουλος 7(1), Μπόικιν 10(1), Χαρίσης 8, Τσάμης 8, Χόπσον 14, Αυγενικός.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 18(1), Μπατίστ 13, Λόγκαν 2, Σάτο 4. Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 10(2), Βουγιούκας 2, Καλάθης 6, Σμιθ 9, Γιασικεβίτσιους 13(1).