STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Παναθηναϊκός 73-68

"Παρών" για πρώτη φορά στα ημιτελικά δήλωσε ο Κολοσσός ο οποίος επικράτησε με 73-68 του Παναθηναϊκού και μείωσε τη σειρά σε 2-1. Την Δευτέρα (30/4) το επόμενο παιχνίδι

Σε ένα ματς με τελείως διαφορετική εξέλιξη από τα δύο προηγούμενα, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να παρουσιάσει το ίδιο καλό αγωνιστικό πρόσωπο κι έχασε τον τρίτο ημιτελικό.

Έξαλλοι πανηγυρισμοί στο Βενετόκλειο μετά το τέλος του αγώνα, που βρήκε τον Κολοσσό να κερδίζει με σκορ 73-68 τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε να μην έχει συγκέντρωση, έχασε πολλά ελεύθερα σουτ, ήταν νευρικός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και τελικά έχασε δίκαια από τον Κολοσσό που είχε υπομονή και επιμονή στο παιχνίδι του. Επίσης είχε έναν ψυχωμένο Νίκο Λιακόπουλο ο οποίος έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

Τελευταία ήττα σε ημιτελικό το 2005

Για τον Παναθηναϊκό, αυτή η ήττα από τον Κολοσσό, ήταν η πρώτη μετά τη σεζόν 2004-05, όταν είχε χάσει δύο ματς από τον Πανιώνιο. Τότε, έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας πήρε την πρόκριση στο πέμπτο παιχνίδι της σειράς. Στο δ' ματς στη Νέα Σμύρνη είχε ηττηθεί με σκορ 70-67.

Ο αγώνας:

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα στο Βενετόκλειο με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετά σουτ, αλλά τον Παναθηναϊκό να παίρνει το προβάδισμα (2-7). Οι Μάριτς και Βουγιούκας εναλλάσσονταν στη θέση του σέντερ στην πεντάδα των φιλοξενούμενων, σε ένα ματς δίχως ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα. Ο Περπέρογλου με τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά την ομάδα του στο +5 (14-19).

Πάντως, οι "θαλασσί" με τον κόσμο στο πλευρό τους κατάφεραν να μειώσουν σταδιακά στο σκορ και δεν άφησαν τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει περισσότερο. Τελικά, ο Γεωργαλλής με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου ισοφάρισε σε 20-20, κρατώντας τον Κολοσσό μέσα στο παιχνίδι.

Έλεγξε το ρυθμό ο Κολοσσός

Στο ξεκίνημα της β' περιόδου, ο Κολοσσός μάλιστα πέρασε για πρώτη φορά στο σκορ μπροστά (23-20) μετά από τρίποντο του Γιώργου Καλαϊτζή. Ο ίδιος έκανε και το 25-22, με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετά ελεύθερα σουτ και το παιχνίδι να έχει έναν γρήγορο ρυθμό.

Οι "πράσινοι" στο 13ο λεπτό είχαν φτάσει ήδη τα 7 λάθη, γεγονός που είχε προκαλέσει τις φωνές του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, για μεγαλύτερη υπομονή στις επιθέσεις της ομάδας. Ο Καϊμακόγλου έδωσε μία λύση έξω από τα 6.75μ. και ισοφάρισε σε 25-25, όμως ο Κολοσσός απάντησε με σερί 5-0 (30-25). Η άμυνα ζώνης του Κολοσσού δημιούργησε κάποια προβλήματα στους "πράσινους" οι οποίοι συνέχισαν να ακολουθούν στο σκορ.

Με τα καλάθια των Ασημακόπουλου και Τσάμη, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +7 (39-32) στο 19ο λεπτό του αγώνα, όμως ο Παναθηναϊκός είχε πολλά άστοχα σουτ και δεν μπορούσε να ακολουθήσει το σκορ. Τελικά, ο Γιασικεβίτσιους ήταν εκείνος που έγραψε το 39-34 του ημιχρόνου.

Επέστρεψε ο Παναθηναϊκός

Στην επανάληψη, ο Κολοσσός διατήρησε το προβάδισμα του παίζοντας καλή άμυνα και βρέθηκε να προηγείται με 44-38, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στους "πράσινους". Οι τελευταίοι μείωσαν σε 44-43 χάρη στους πόντους του Βουγιούκα, ενώ στο 26' ο Λόγκαν ισοφάρισε σε 46-46.

Το ματς εξακολούθησε να είναι ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (50-50), αλλά τον Παναθηναϊκό να είναι πολύ νευρικός και να παρουσιάζει έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης, χάνοντας πολλές βολές. Τελικά, με μία προσωπική ενέργεια ο Νικ Καλάθης έγραψε το 50-52.

Σίγουρα οι 11/20 βολές ήταν μεγάλη... πληγή για τους "πράσινους" οι οποίοι έδειχναν σε πολλά σημεία του αγώνα να μην έχουν "καθαρό μυαλό".

Ντέρμπι μέχρι το τέλος

Με τον Τσάμη να παίζει με τέσσερα φάουλ από το γ' δεκάλεπτο και τον Παναθηναϊκό να είναι απελπιστικά άστοχος, οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα μετά από νέο γρήγορο 5-0 (55-52). Στο 33' ο Βουγιούκας χρεώθηκε με 4ο φάουλ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τσάμης αποβλήθηκε με 5ο φάουλ.

Πάντως, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει κι άρχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ (56-59, 61-59). Στο 36' ο Ομπράντοβιτς αποφάσισε να παίξει με τρεις κοντούς παίκτες, ενώ ο Φραγκιάς είχε μέσα στο παρκέ τους Καλαϊτζή, Λιακόπουλο, Χάτεν, Χόπσον. Οι Γιασικεβίτσιους και Βουγιούκας έκαναν το 62-66, όμως ο Κολοσσός βρήκε και πάλι τις λύσεις για να μειώσει (65-66).

Στο 1.05'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Λιακόπουλος με προσωπική ενέργεια έγραψε το 67-66, περνώντας τον Τσαρτσαρή. Ακολούθησε το άστοχο δίποντο του Γιασικεβίτσιους, ενώ ο Χάτεν στα 31'' πριν το τέλος του αγώνα με τρίποντο-μαχαιριά έγραψε το 70-66 και έβαλε σε περιπέτειες τους "πράσινους".

Στα 12'' πριν το τέλος, ο Χάτεν έγραψε το 72-66 και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-34, 50-52, 73-68

Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 17(1), Χάτεν 13(1), Καλαϊτζής 13(3), Πάνος 1, Γεωργαλλής 5(1), Ασημακόπουλος 10(2), Μπόικιν, Χαρίσης 6, Τσάμης 6, Χόπσον 2, Κομποδιέτας, Αυγενικός.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 8, Περπέρογλου 3(1), Λόγκαν 11(3), Σάτο 6, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 4, Βουγιούκας 14, Καλάθης Ν. 6, Σμιθ 2, Καϊμακόγλου 3(1), Γιασικεβίτσιους 11.