STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός-Ίκαρος 70-64

Χάρη στο βελτιωμένο αγωνιστικό του πρόσωπο στο β' ημίχρονο, ο Κολοσσός όχι μόνο γύρισε το παιχνίδι από το -18, αλλά νίκησε κιόλας τον Ίκαρο με 70-64 στο ντέρμπι των ουραγών

Ο Κολοσσός Ρόδου μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο 2014, νικώντας με 70-64 τον Ίκαρο για την 12η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Έτσι, πέτυχε την 4η φετινή του νίκη στη διοργάνωση και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Όσο κακός ήταν ο Κολοσσός στο α' ημίχρονο, τόσο βελτιώθηκε στην επανάληψη και κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ίκαρο Χαλκίδας, γυρνώντας ένα παιχνίδι από το -18 (31-49).

Οι παίκτες του Πρίφτη μπήκαν αποφασισμένοι στο β' ημίχρονο και σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά με όπλο την εκπληκτική τους άμυνα, καθώς κράτησαν τον Ίκαρο στους 15 πόντους σε όλο το β' ημίχρονο.

Ο πρωταγωνιστής

Μεγάλο παιχνίδι από τρεις παίκτες του Κολοσσού με 15 πόντους, ωστόσο ο Σμιθ ήταν ο καλύτερος. Τελείωσε το παιχνίδι με 3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 6/6 βολές, μάζεψε 7 ριμπάουντ κι έκανε δύο κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 22 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στους επτά συνεχόμενους πόντους του Άγγελου Τσάμη στο 36' κι ενώ το σκορ ήταν 61-62. Έκανε το σκορ 68-64 και ουσιαστικά γύρισε ολοκληρωτικά το μομέντουμ υπέρ της ομάδας του.

Ο αριθμός του αγώνα

Το 69% με το οποίο σούταρε ο Κολοσσός στα δίποντα, καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 22/32 σουτ δύο πόντων.

Ισορροπημένο το α' δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Μετά το 6-4 με το οποίο προηγήθηκε ο Ίκαρος, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 6-2 με το οποίο πέρασε μπροστά (10-8). Τελικά ο Γκαγκαλούδης έγραψε το 19-19 και ισοφάρισε στο 10ο λεπτό με τον Κολοσσός να είναι άστοχος (1/5 βολές, 6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα), αλλά να έχει περισσότερα ριμπάουντ (8-5).

Η συνέχεια βρήκε τον Γκαγκαλούδη να σφυροκοπά το αντίπαλο καλάθι και να φτάνει τους 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου με 3/3 τρίποντα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κολοσσός ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 15 (26-32), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 14-3 με το οποίο και έχτισαν διαφορά 17 πόντων (29-46). Ο Γκαγκαλούδης με ένα ακόμα εύστοχο τρίποντο έγραψε το 31-49 στο 19'.

Επιμέρους 13-2 από τον Κολοσσό ο οποίος μείωσε σε 44-51, στο παιχνίδι με τον Ίκαρο, υποχρεώνοντας τον Άρη Λυκογιάννη σε εσπευσμένο τάιμ άουτ. Ωστόσο οι παίκτες του έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο κι έτσι ο Κολοσσός παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής με τις βολές του Στεφανίδη στο τέλος του γ' δεκαλέπτου (50-57).

Ένα νέο 5-0 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, έδωσε την ευκαιρία στον Κολοσσό να πλησιάσει στο καλάθι (55-57) στο 32' και ουσιαστικά να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα μέτρα της ομάδας του. Σε εκείνο το σημείο έδωσε τη λύση ο Γκαγκαλούδης ο οποίος έχοντας σιγήσει για αρκετή ώρα, έγραψε το 55-60 κι έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του.

Ωστόσο, ο Κολοσσός είχε το μομέντουμ του αγώνα και με επιμέρους 13-5, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά το 19-17 του 9ου λεπτού! Ο Τσάμης έγραψε το 63-62 στο 36' και ουσιαστικά ήταν εκείνος που οδήγησε την ομάδα του σε εκείνο το σημείο, πετυχαίνοντας 7 σερί πόντους. Με το σκορ στο 68-64 στο 38' ο Λυκογιάννης κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά ήταν πια αργά... Ο Στεφανίδης έγραψε το 70-64 με 2/2 βολές και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 31-49, 50-57, 70-64

Κολοσσός (Πρίφτης): Παπαντωνίου 4, Γεωργαλής 3(1), Κόμματος 5(1), Σμιθ 15, Στεφανίδης 15(1), Σίμπσον 4, Τσάμης 15(1), Όσμπι 4, Κάπελαν, Νάντζφεϊ 5(1).

Ίκαρος Χ. (Λυκογιάννης): Στρναντ 6(2), Γκόβενς 16(2), Άσκα 6, Μανωλόπουλος, Σάτον 2, Γκαγκαλούδης 17(4), Σπανός 2, Μάσιτς 7(1), Ρίτσαρντς 8(2).