STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κι όμως, η Καβάλα είναι ακόμη εδώ!

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Τσβάνταρ Κοστόφ έδωσε το "φιλί της ζωής" στην Καβάλα με 0.7'' για το τέλος της παράτασης απέναντι στο Ρέθυμνο (103-102), διατηρώντας την ομάδα του "ζωντανή" στο κυνήγι της παραμονής. Το παιχνίδι πήγε στην παράταση ο Ρασάντ Μάντεν με καλάθι από το κέντρο του γηπέδου!

Πως το λένε; Όποιου του μέλλει να πνιγεί, ποτέ του δεν πεθαίνει! Η Καβάλα δήλωσε "παρούσα" στη μάχη της παραμονής, επικρατώντας εντός έδρας του Ρεθύμνου στην παράταση (103-102), παρά το γεγονός πως είδε δύο φορές το παιχνίδι να... ξεγλιστράει από τα χέρια της. Η πρώτη ήταν στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όταν ο Ρασάντ Μάντεν ευστόχησε για τρεις από το κέντρο του γηπέδου (92-92κ.α.), ενώ η δεύτερη όταν ο Ράιαν Χάροου σκόραρε με ανάποδο λέι απ στα 2'' για το τέλος της παράτασης.

Κι όμως, ο Τσβαντάρ Κοστόφ έκανε την ανατροπή, με λέι απ στα 0.7'' για το φινάλε του έξτρα πενταλέπτου χαρίζοντας στην ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου ένα δίποντο σκέτο... χρυσάφι! Για δεύτερη φορά φέτος, αφού το ίδιο είχε κάνει στην πρεμιέρα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ευστοχώντας σε buzzer beater τρίποντο απέναντι στο Λαύριο.

Ο πρωταγωνιστής

Μπορεί ο Τσβάνταρ Κοστόφ να έβαλε το καλάθι της νίκης, αλλά όλη η δουλειά έχει γίνει από τον Λασανά Κρομά, ο οποίος είχε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ (μεταξύ των οποίων κι αυτή στον γκαρντ των "Αργοναυτών" στο φινάλε") και 2 κλεψίματα σε 37'10'' συμμετοχής.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στην επιθετική επιλογή των γηπεδούχων στην τελευταία κατοχή του αγώνα, όταν ο Λασανά Κρομά τράβηξε δύο παίκτες πάνω του και έδωσε στον Τσβάνταρ Κοστόφ έτοιμο καλάθι, με τον δεύτερο να "κόβει" σωστά στο καλάθι του Ρεθύμνου και να σκοράρει με λέι απ το καλάθι που έκρινε τον νικητή της αναμέτρησης.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Το Ρέθυμνο πέτυχε περισσότερους από τους μισούς πόντους του από το "βαμμένο" (54/102), πλην όμως με αυτόν τον τρόπο "πληγώθηκε" αφού ουδείς πρόσεξε τον Τσβάνταρ Κοστόφ που "έκοψε" στο καλάθι στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Ό,τι κι αν έγινε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα δεν είχε σημασία, μπροστά στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν διαρκώς πίσω στο σκορ, κάνοντας το ένα φάουλ μετά τον άλλο στον Χρήστο Ταπούτο. Μόνο που ο αρχηγός της Καβάλας αποδείχθηκε εξαιρετικά ψύχραιμος στην επανεμφάνισή του, αφού είχε 6/6 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Κι από την άλλη, ο Τόμας Ντελινινκάιτις, έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει μέσα στο παιχνίδι το Ρέθυμνο.

Αυτός όμως που έκανε το κάτι (πολύ) παραπάνω ήταν ο Ρασάντ Μάντεν, ο οποίος "τιμώρησε" τον Στιβ Γιατζόγλου που δεν έκανε φάουλ στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων. Σίγουρα, το να σουτάρει ένας παίκτης από το κέντρο του γηπέδου δεν είναι η δέουσα επιλογή, αλλά από τη στιγμή που ο γκαρντ του Ρεθύμνου βρήκε τον στόχο, όλα ήταν... καλά. Τι κι αν πέταξε την μπάλα στη δική του απέλπιδα προσπάθεια να δώσει μία δεύτερη ευκαιρία στην ομάδα του; Από τη στιγμή που αυτή κατέληξε στο καλάθι της Καβάλας, η δουλειά είχε γίνει (92-92). Κατά το ήμισυ.

Γιατί το άλλο μισό αφορούσε στην παράταση, εκεί όπου ο ίδιος εξελίχθηκε σε μοιραίος. Διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές για φάουλ που δεν του δόθηκε, έκανε αντιαθλητικό φάουλ, χρεώθηκε με τεχνική ποινή αμέσως μετά και κάπως έτσι η Καβάλα έφτασε στο +5 (101-96) με 2'02'' να μένουν. Μόνο που οι γηπεδούχοι απέτυχαν να σκοράρουν στα επόμενα δύο λεπτά. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, αφού έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι χάρη σε ανάποδο λέι απ του Ράιν Χάροου στο 1.7''.

Δεν ήταν όμως αυτό το τελικό σκορ του αγώνα. Ο Λασανά Κρομά πήρε την μπάλα μετά την επαναφορά, διείσδυσε στο καλάθι του Ρεθύμνου, βγήκε η βοήθεια πάνω του και... πάσαρε σωστά στον Τσβάνταρ Κοστόφ, ο οποίος με λέι απ χάρισε τη νίκη στην Καβάλα (103-102), με το χρονόμετρο να δείχνει 0.7'' για το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι δεν εκδήλωσαν επίθεση στον εναπομείναντα χρόνο κι έτσι οι "Αργοναύτες" πήραν τη νίκη που τους κρατάει "ζωντανούς" στη μάχη της παραμονής στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 49-43, 66-66, 92-92 (κ.α.), 103-102.

ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Λέιζερ 16 (4), Ουίλιαμς 12 (17 ριμπ.), ΜακΚι 5 (1), Γκέλιος 4, Δεμερτζής, Ταπούτος 14 (1), Σταμπουλής 7 (1), Κοστόφ 20 (2), Καλαϊτζίδης, Κρομά 25 (3).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 24 (4), Σχίζας 12 (2), Χάροου 23 (2), Στόουν 12 (15 ριμπ.), Κάρτερ 12, Μάντεν 11 (2), Σάφτενααρ 6, Γιαννόπουλος 2, Τσακαλέρης.