STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κέρδισε και "μεγάλωσε" το σερί ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Αρκαδικού στο "Παλατάκι" με σκορ 74-54 και έτσι πήρε την τρίτη του σερί νίκη στο πρωτάθλημα. Εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο για τον "Δικέφαλο".

Mετά τις ήττες από Ζολνόκι και Ζενίτ, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών... Ο "Δικέφαλος" κέρδισε τον Αρκαδικό στο "Παλατάκι" με 74-54, αφήνοντας στα αποδυτήρια το κακό πρώτο ημίχρονο όπου έχανε με 29-34, και έτσι "μεγάλωσε" το νικηφόρο του σερί στο πρωτάθλημα με το 3 στα 3 στη Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο πρωταγωνιστής

Γενικώς δεν ήταν κάποιος παίκτης του ΠΑΟΚ που ξεχώρισε πάρα πολύ έναντι των συμπαικτών του. Θα δώσουμε τον τίτλο στον Κώστα Βασιλειάδη ο οποίος πέτυχε οχτώ πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, κατά το οποίο ο "Δικέφαλος" "πάτησε" γκάζι. Ο Ελληνας παίκτης τελείωσε το ματς με 11 πόντους.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Χρειάστηκε να φτάσουμε λίγο μετά το 22' για να πάρει ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ματς. Αυτό έγινε με τρίποντο του Χάτσερ (37-36).

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο ΠΑΟΚ έκανε εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να βάλει τις βάσεις για την νίκη. Από το 20' μέχρι το 30' ο "Δικέφαλος" έκανε ένα επιμέρους σερί 27-5 και έτσι από το 29-34 του ημιχρόνου, βρέθηκε στο 56-39 με το τέλος της τρίτης περιόδου.

O Αρκαδικός ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 2-6 στο 2', ο Μαργαρίτης μείωσε σε 2-4 και ο Τέπιτς ισοφάρισε (6-6). Ο Καββαδάς διαμόρφωσε το 8-10 στο 6', ο Νουουτίνεν το 8-12 ενώ στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -1 (11-12) με πόντους των Μάρκοβιτς και Σχορτσανίτη (μία εύστοχη βολή). Στο τέλος της πρώτης περιόδου ο Αρκαδικός κέρδιζε με 11-15.

Ο Λαμπρόπουλος έδωσε αέρα έξι πόντων (11-17) στους φιλοξενούμενους και μάλιστα ο Αιρλαντ έκανε το 11-19. Με τρίποντο του Τσόχλα ο ΠΑΟΚ "ξεκόλλησε" (14-19), ο Λιάπης ήταν ο "υπεύθυνος" για το 17-19 και ο Βασιλειάδης ισοφάρισε (20-20 στο 13'). Με πόντους του Λαμπρόπουλου ο Αρκαδικός είχε διαφορά τεσσάρων πόντων (20-24) στο 15', μετά ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσα (24-24) αλλά ο Αρκαδικός αντέδρασε και είχε ένα +7 (24-31) στο 17'. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει φόρα (26-34) και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 29-34.

Με τρίποντο ο Βασιλειάδης μείωσε σε 32-34, το 34-34 έγινε από τον "Σόφο" και ο Χάτσερ έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (37-36 λίγο μετά το 22'). Οι "ασπρόμαυροι" πήραν στην συνέχεια ένα +5 (41-36), ο Βασιλειάδης διαμόρφωσε το 44-36 και ο Μάρκοβιτς "έγραψε" το 46-36 (στο 25'). Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (48-36 και 50-37) και ο Βασιλειάδης έκανε το 52-37 (ο "Δικέφαλος" έπαιζε πολύ καλή άμυνα). Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 56-39.

Ο Μάρκοβιτς έδωσε αέρα 19 πόντων (58-39) στον ΠΑΟΚ στις αρχές της τέταρτης περιόδου και ο Σέρβος διαμόρφωσε το 60-39. Πάλι ο Μάρκοβιτς σκόραρε (62-41) και η συνέχεια του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Λιάπης χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (διαμαρτυρίες από πλευράς ΠΑΟΚ), οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 62-45 (στο 36') και το ματς ολοκληρώθηκε με 74-54 (νωρίτερα ο "Δικέφαλος" νικούσε με 67-47 στο 38').

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 29-34, 56-39, 74-54.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 12, Λιάπης 5(1), Βασιλειάδης 11(2), Κακαρούδης 5, Τσόχλας 6(2), Δέδας 2, Μαργαρίτης 4, Κώττας, Σχορτσανίτης 7, Ντούβνιακ 5(1), Μάρκοβιτς 12, Χάτσερ 5(1).

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Άιρλαντ 14, Καραμαλέγκος, Λαμπρόπουλος 9(1), Καββαδάς 10, Βαν Όοστρουμ 11(1), Κοψαύτης, Στεφανίδης 1, Μπράουν, Νουουτίνεν 5(1), Καλλινικίδης 4(1).