STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κέρδισε και κοιτάζει την τρίτη θέση ο Προμηθέας!

BASKET LEAGUE / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Σπουδαίος ο Προμηθέας, πέρασε από το Βενετόκλειο κερδίζοντας τον Κολοσσό Ρόδου (89-70) και έμεινε όρθιος στο κυνήγι της τρίτης θέσης της κανονικής περιόδου στην Stoiximan.gr Basket League.

Σαν... σίφουνας πέρασε ο Προμηθέας από το Βενετόκλειο, καθώς επικράτησε εύκολα (89-70) του Κολοσσού και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της τρίτης θέσης της κανονικής περιόδου. Η ομάδα της Πάτρας ισοβαθμεί πλέον με τον ΠΑΟΚ, άφησε πίσω του το Λαύριο και την ΑΕΚ και ελπίζει πως θα είναι αυτός που θα τερματίσει πίσω από τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό. Οι Ροδίτες, από την άλλη, έμειναν στην όγδοη θέση, μία νίκη πάνω από το Ρέθυμνο και τον Γυμναστικό, σίγουρα όμως δεν δείχνουν να πατούν καλά στο παρκέ το τελευταίο διάστημα.

Σε τρομερή κατάσταση επιθετικά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα, το κράτησε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (21-28), κυριάρχησε στα ριμπάουντ με τριπλάσια από τους γηπεδούχους (5-14), έκανε μόλις ένα λάθος και στηρίχθηκε στο δίδυμο των Λίποβι - Φαγέ που πέτυχαν τους μισούς πόντους της ομάδας τους. Ο Έλις πήρε τη σκυτάλη στο δεύτερο δεκάλεπτο, έστειλε τη διαφορά στους 14 (23-37 στο 14'), την είδε να πηγαίνει και στους 20 (27-47) πριν κλείσει το πρώτο μέρος με ένα μικρό 5-0 των γηπεδούχων που στα είκοσι πρώτα λεπτά του ματς είχαν 11/30 σουτ και 14 ριμπάουντ λιγότερα από τους φιλοξενούμενους.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας δεν έχασε το momentum και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Εφτασε στην 14η φετινή του νίκη σε 22 αγώνες, ο Κολοσσός έπεσε στο 9-13, παραμένει όμως στην όγδοη θέση μια νίκη πάνω από Ρέθυμνο και Γυμναστικό Σύλλογο Λάρισας.

O MVP

Ο Μο Φαγέ δεν είχε αντίπαλο, καθώς σκόραρε 23 πόντους με 1/2 δίποντα, 6/9 τρίποντα και 3/3 βολές, μάζεψε 7 ριμπάουντ και έκλεψε μία μπάλα σε 27 λεπτά συμμετοχής. Εξίσου εντυπωσιακός ήταν και ο Οκτάβιους Έλις που τελείωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους από 9/9 δίποντα και 3/3 βολές, γεμίζοντας την στατιστική του με 12 ριμπάουντ, τρία από τα οποία ήταν επιθετικά. Όλα αυτά, σε 26:23 συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 6 τρίποντα του Φαγέ, αλλά και τα συνολικά 26 που πέτυχαν Κολοσσός και Προμηθέας, ήταν το στοιχείο που έδωσε "χρώμα" σε μια αναμέτρηση η οποία δεν εξελίχθηκε στο ντέρμπι που περιμέναμε. Στο απόλυτο μηδέν (0/7 σουτ) έμεινε ο Λάνγκστον Χολ των Αχαιών, που πέρυσι αγωνίστηκε στους Ροδίτες. Ο Κολοσσός εκτέλεσε 26 δίποντα και 36 τρίποντα, ενώ μαζί οι δύο ομάδες έκαναν μόλις 15 λάθη!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δεν κρίθηκε σε ένα στοιχείο, αλλά στην συνολική ανωτερότητα του Προμηθέα που έδειξε πιο έτοιμος γι' αυτο το ματς, πιο ισορροπημένος, είχε σημαντικές λύσεις στον πάγκο του και πήρε δίκαια τη νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Είχε αρκετό κόσμο το Βενετόκλειο, δεν γέμισε όμως για άλλη μία φορά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Τζαφλέρης, Θεωνάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-28, 32-47, 51-69, 70-89

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Χάρις 16 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σχίζας 6 (1), Μπρέι 12 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Ράιτ 10, Γιανγκ 11 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέρ 3 (1), Τζόουνς 6, Γεωργαλής, Μπιλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 3 (1), Παπαδάκης 3 (1)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 14 (2), Τουτζιαράκης 4, Φαγέ 23 (6/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος 11 (2), Χολ, Σκούφης, Γκίκας 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Γερομιχαλός, Δημάκος 3 (1), Έλις 21 (9/9 δίποντα, 3/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 4 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 11/26 δίποντα, 14/36 τρίποντα, 6/7 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 18/36 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 14/16 βολές, 43 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Κολοσσός θα παλέψει στην Αθήνα απέναντι στον Παναθηναϊκό (13/4 στις 17:00), ενώ ο Προμηθέας θα υποδεχθεί την Κυριακή στις 19:00 τον Κόροιβο Αμαλιάδας.