STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Καβάλα - Περιστέρι 84-79

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα σημείωσε η Καβάλα που επικράτησε του Περιστερίου με 84-79 για την ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μετά τη νίκη απέναντι στον ΚΑΟΔ η Καβάλα φαίνεται να "ζεστάθηκε" για τα καλά, καθώς έφτασε σε ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα, αυτή την φορά απέναντι στο Περιστέρι με 84-79.

Οι παίκτες του Άγγελου Κορωνιού έκαναν ένα πολύ καλό ματς, είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο μεγαλύτερο μέρος της και πήραν τη νίκη.

Από τους νικητές ο Γιάννης Γκαγκαλούδης πέτυχε 19 πόντους, ενώ ο Πάνος πρόσθεσε 17. Για το Περιστέρι που προσπάθησε ο Κανονίδης τελείωσε το ματς με 22 πόντους.

Ο αγώνας:

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση με τον Χάινς να σημειώνει το 6-10 στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πάνος με δύο εύστοχες βολές έκανε το 11-11, με τον Κανονίδη να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και να δίνει προβάδισμα και πάλι στους φιλοξενούμενους (11-14).

Ο Πάνος και πάλι ισοφάρισε σε 15-15, με τον Στυλιανού έπειτα από 1/2 βολές να ισοφαρίζει σε 20-20, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Στην δεύτερη περίοδο ο Πάνος που βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση ανέβασε την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στους τρεις πόντους (25-22), όμως ο Κομποδιέτας στο 16ο λεπτό ισοφάρισε σε 30-30.

Ο Άντονι Γκράντι με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 37-34, με τον Πάνο να σημειώνει το 39-34, 15 δευτερόλεπτα πριν πάνε οι δύο ομάδες στο ημίχρονο. Τελικά οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με το +5 της Καβάλας (39-34).

Διατήρησε το προβάδισμα

Ο Κομποδιέτας στην τρίτη περίοδο με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 49-43, με τον Γκαγκαλούδη να ανεβάζει την διαφορά στους εννέα πόντους (52-43) στο 25ο λεπτό του αγώνα, έπειτα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή, ενώ και πάλι ο Έλληνας γκαρντ με λέι-απ έκανε το 56-45.

Οι γηπεδούχοι θα συνεχίσουν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 60-51, μετά από καλάθι του Πάνου. Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης ο Μίτροβιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 64-53 και τον Πάνο να ανεβάζει την διαφορά στους 12 πόντους για την Καβάλα (66-54), η οποία έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, με τον Παπαντωνίου να μειώνει σε 74-65 για το Περιστέρι στο 36ο λεπτό, αλλά ο Στεφανίδης σημείωσε το 76-67. Ο Έλληνας γκαρντ με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 78-69 και ο Μελισσαράτος μείωσε σε 78-71. Με αυτόν τον τρόπο η Καβάλα κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 84-79, σημειώνοντας την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-34, 60-51, 84-79.

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 17, Καλαμπάκας 12(2), Στυλιανού 6(1), Στεφανίδης 10, Γκράντι 7, Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 5(1), Γκαγκαλούδης 19, κστέβσκι 3, Κόλεμαν 5.

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 14(2), Κομποδιέτας 9(1), Θορν 7(1), Κανονίδης 22(2), Μάντζαρης 2, Ουίλιαμς, Χάινς 5, Πέτρουλας 7(1), Μελισσαράτος 9, Ψαρόπουλος 4, Λάκκας.