STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Καβάλα - ΠΑΟΚ 75-60

Σπουδαία νίκη για την Καβάλα η οποία έχοντας τον Τέιλορ σε εξαιρετική βραδιά πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 75-60 του ΠΑΟΚ

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Καβάλα η οποία επιβλήθηκε με 75-60 του ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Μάικ Τέιλορ ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους και 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ κι ένα κλέψιμο. Πολύ καλός και ο Πάσαλιτς που πρόσθεσε άλλους 13 πόντους.

Το τελικό 75-60 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς η διαφορά αυξήθηκε στο τέλος όταν οι παίκτες του Μαρκόπουλου δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Μάλιστα, ο Έλληνας προπονητής μετά το τελευταίο σφύριγμα έκανε παράπονα στους διαιτητές καθώς θεώρησε πως το μομέντουμ άλλαξε μόλις ο ίδιος χρεώθηκε με τεχνική ποινή.

Το θέμα είναι ότι ο ΠΑΟΚ παρουσιάζει την ίδια επιθετική αστάθεια μακριά από την έδρα του, όπως και πέρσι. Ο Ντικούδης πέτυχε 15 πόντους αλλά έχασε στα κρίσιμα σημεία το μαρκάρισμα του Ο' Μπράιαν.

Ο αγώνας:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα, προηγήθηκε με 6-9. Η Καβάλα από την πλευρά της αντιμετώπιζε αρκετά αμυντικά προβλήματα και έτσι οι Θεσσαλονικείς βρήκαν την ευκαιρία με δύο απανωτά τρίποντα των Ντικούδη, Γιαννακίδη να ξεφύγουν με 10-17. Το σερί της ομάδας του Μαρκόπουλου έφτασε το 8-0 και η διαφορά το +9 (10-19). Ωστόσο, η Καβάλα μείωσε σε 14-21 με 1/2 βολές του Στεφανίδη με την ολοκλήρωση του α' δεκαλέπτου.

Με την έναρξη της β' περιόδου, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 10 πόντους (14-24), όμως η Καβάλα αφυπνίστηκε έκτοτε και κατάφερε να μειώσει την εις βάρος της διαφορά κυρίως με τους Τέιλορ και Πάσαλιτς.

Με τις δύο ομάδες να έχουν ισορροπία σε λάθη (3-3) και ριμπάουντ (16-16), ήταν αναμενόμενο πως η ομάδα που θα έφευγε προηγούμενη για τα αποδυτήρια θα ήταν εκείνη που θα ήταν περισσότερο εύστοχη. Ο ΠΑΟΚ δηλαδή που είχε 10/22 δίποντα και 4/9 τρίποντα, την ίδια στιγμή που η Καβάλα είχε μόλις 31% στα δίποντα (5/16) αλλά και 12/15 βολές.

Ανατροπή από την Καβάλα

Πιο αποφασισμένη μπήκε στην επανάληψη η Καβάλα η οποία έτρεξε ένα 8-0 και σε συνδυασμό με τα συνεχόμενα καλάθια που είχε βάλει στο τέλος του ημιχρόνου, ανέβασε το σερί της στο 14-0 μετατρέποντας το σκορ σε 42-37. Μετά από σχεδόν τρεισήμιση λεπτά ο Γκίντενς πέτυχε το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ και μείωσε στο καλάθι (42-40), καθώς οι γηπεδούχοι είχαν χάσει πολλές ευκαιρίες για να ξεφύγουν.

Παρ΄όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 49-49 στο 28' με όπλο την πίεση που άσκησε στο μεγαλύτερο μέρος του γηπέδου. Πάντως, ο Πάσαλιτς έδωσε πνοή στην Καβάλα με ένα εύστοχο τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης της ομάδας του. Το 55-51 του γ΄δεκαλέπτου, άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Ο Ο' Μπράιαν ανέλαβε δράση στο δ' δεκάλεπτο και με 6 δικούς του πόντους, η Καβάλα ξέφυγε με 61-53. Στο 34' ο Ντικούδης δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και έτσι η ομάδα του Πρίφτη με βολές κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της. Στο 37' ο Ράιτ μείωσε σε 63-58 με 2/2 βολές, όμως ο Καραποστόλου με τρίποντο στο 38' έβαλε το κερασάκι στην τούρτα (69-58).

Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στη συνέχεια και παρά το τάιμ άουτ του Μαρκόπουλου, ο ΠΑΟΚ δεν απέφυγε την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα και μάλιστα με ευρύ σκορ (75-60).

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-37, 55-51, 75-60

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 13(3), Γκάρισον 6, Αγγελόπουλος, Τέιλορ 25(2), Στεφανίδης 4, Κοστόβ 9(1), Καραποστόλου 7(2), Σίμτσακ 1, Ο'Μπράιαν 10.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 11(1), Στίγκερς 2, Αράπης, Γκόρι 11(1), Ντικούδης 15(1), Καλαμπόκης 6, Αντριουσκεβίτσιους 4, Ράιτ 5(1), Γιαννακίδης 6(2), Καλλές, Τσακαλέρης.