STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Καβάλα στο... άλογο ο Ολυμπιακός

Ο ασταμάτητος Ολυμπιακός έκανε το αήττητο σερί του 11-0 σε Ελλάδα-Ευρώπη, καθώς νίκησε την Καβάλα με σκορ 57-71, έχοντας για όπλο του και πάλι την άμυνα. Ξεχώρισαν οι Χάντερ (13π, 8ρ) και Ταπούτος (17π, 9ρ).

Για την 8η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Ολυμπιακός νίκησε και την Καβάλα με σκορ 57-71, με το αήττητο σερί του σε Ελλάδα και Ευρώπη να φτάνει το 11-0.

Στο δεύτερο λεπτό είχαμε διακοπή στην αναμέτρηση (περίπου 10 λεπτά), καθώς ο διαιτητής Εφραιμίδης υπέστη ρήξη αχίλλειου (!), δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει και αντικαταστήθηκε από άλλον ρέφερι.

Για ένα ακόμη παιχνίδι, παρά τις απουσίες (αγωνίστηκε χωρίς Σπανούλη, Πρίντεζη, Γιανγκ, Παπαπέτρου), ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη των αμυντικών του δυνατοτήτων, κρατώντας κάτω από τους 60 πόντους την Καβάλα, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να βγάζουν... φωτιές στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, κάτι που αποτυπώθηκε στα 12 κλεψίματα που έκαναν στο ματς.

Οι ερυθρόλευκοι έτρεχαν σε κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο, σημειώνοντας 25 πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμούς, ενώ τιμώρησαν με 22 πόντους τα 19 λάθη της Καβάλας. Οι Πειραιώτες πήραν την μάχη στα ριμπάουντ (29-37) και έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ μετρώντας 24 ασίστ. Δυναμική εμφάνιση από τον Οθέλο Χάντερ (13π, 8ρ), πήρε πρωτοβουλίες ο Τσαϊρέλης (13π, 6/14δ, 4ρ, 2ασ), επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο Λοτζέσκι (10π, 4ασ), όπως και ο Μιλουτίνοβ. Έβγαλε τεράστια αποθέματα ενέργειας η "δαγκάνα" Στρόμπερι που έκανε τα πάντα (5κλ, 5ασ, 4ρ, 4π), τρέχοντας συνεχώς στο ανοιχτό γήπεδο, χρήσιμος για ακόμη ένα ματς ο Αθηναίου (9π, 3ασ), σταθερά καλός ο Μάντζαρης (6π, 5ασ, 2κλ).

Ο MVP του ματς

Σε ένα ματς που όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού συνείσφεραν, ο Οθέλο Χάντερ ήταν αυτός που ξεχώρισε, τελειώνοντας το ματς με 13 πόντους (6/10δ, 1/1β), 8 ριμπάουντ (3-5), 3 κλεψίματα και 1 ασίστ, συνεισφέροντας τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση, σε 20 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους εξαιρετικό ματς από τον Ταπούτο που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο αριθμός της αναμέτρησης

Τα 5 κλεψίματα που μέτρησε ο Ντι Τζέι Στρόμπερι στο ματς, βγάζοντας μεγάλες άμυνες, αλλά και το γεγονός πως ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 12 κλεψίματα, δείγμα της εξαιρετικής αμυντικής λειτουργίας των ερυθρολεύκων στο ματς, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να πιέζουν συνεχώς πάνω στη μπάλα.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Αν και ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα και τον έλεγχο του παιχνιδιού σε ολόκληρη την διάρκεια της αναμέτρησης, το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, όταν και οι Πειραιώτες εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (49-67) στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης.

O Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, παίζοντας πιεστική άμυνα, τρέχοντας παράλληλα στο ανοιχτό γήπεδο και αξιοποιώντας τον Τσαϊρέλη μέσα στη ρακέτα προηγήθηκε με σκορ 5-18 στο 7'. Η Καβάλα ήταν απελπιστικά άστοχη,με τους Πειραιώτες να παίζουν ομαδικό μπάσκετ και να βγάζουν αιφνιδιασμούς, παίρνοντας πόντους και από τους ψηλούς τους στο "ζωγραφιστό". Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, έχοντας το προβάδισμα το σκορ με 11-24 στο τέλος της περιόδου. Το ματς στο δεύτερο λεπτό διεκόπη για περίπου 10 λεπτά, καθώς υπέστη ρήξη στον αχίλλειο (!) ο διαιτητής Εφραιμίδης, ο οποίος και αντικαταστήθηκε.

Στη δεύτερη περίοδο, η Καβάλα ανέκαμψε και με ένα γρήγορο 8-0 σερί μείωσε σε 19-24, βρίσκοντας στόχος από τα 6.75 μέτρα. Ο Ολυμπιακός στη συνέχει βρήκε και πάλι ρυθμό στο παιχνίδι του, έπαιξε εξαιρετική άμυνα, έκλεβε συνεχώς μπάλες και έτρεχε... σφαίρα στον αιφνιδιασμό με τον Στρόμπερι, ξεφεύγοντας με +12 (26-38) στο 18'. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρία σερί τρίποντα με πρωταγωνιστές τους Κοστόβ και Ταπούτο, μειώνοντας σε 32-38, με το 32-40 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στη τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός με ένα 5-0 σερί, χάρη σε τρίποντο του Μάντζαρη και σε κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Χάντερ, προηγήθηκε με 32-45, με την Καβάλα στο 25' να μειώνει σε 37-45. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ, με το τρίποντο του Αθηναίου να διαμορφώνει το 39-45 στο 27', με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους Πρωταθλητές Ελλάδας να προηγούνται με σκορ 46-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες μπήκαν στο ματς με διάθεση να "καθαρίσουν" το ματς, κάτι που το κατάφεραν, καθώς με τους Τσαϊρέλη, Μάντζαρη και Χάντερ εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (49-67) στο 34', με την διαφορά να φτάνει και στο +21 (50-71) και πάλι με τον δραστήριο Χάντερ, με την Καβάλα να έχει ξεμείνει από δυνάμεις. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Καβάλα - Ολυμπιακός 57-71, με το σερί των ερυθρολεύκων να φτάνει το 11-0 σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 32-40, 46-58, 57-61

Ανά δεκάλεπτο: 11-24, 21-16, 14-18, 11-13

Καβάλα (Γιατζόγλου): Κεμπ 2, Βαν Ντερ Μαρς 8, Κοστόβ 12, Τζόουνς 5, Ρόμπινσον 7, Ταπούτος 17, Καλαϊτζίδης 1, Γιαννακλιδης 3, Λίβας 2, Δεμερτζής.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Στρόμπερι 4, Τσαϊρέλης 13, Μιλουτίνοβ 5, Μάντζαρης 6, Λοτζέσκι 10, Χάντερ 13, Τολιόπουλος, Μουράτος, Αγραβάνης 4, Χάκετ 7, Αθηναίου 9.