STOIXIMAN BASKET LEAGUE

"Καθάρισε" σε ένα δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός

BASKET LEAGUE / ΠΑΟ - ΠΑΟΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΠΑΟ - ΠΑΟΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Με τη δουλειά να γίνεται από τα 6μ75 στο γ' δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ (89-74) στο ΟΑΚΑ, σε έναν αγώνα που οι "πράσινοι" χρειάστηκαν χρόνο για να δράσουν σε ικανοποιητικό βαθμό -μετά τη συντριβή από την Μπαρτσελόνα.

Το τρίποντο ξέσπασμα στη γ' περίοδο (7/13) έκανε πιο απλή τη δουλειά του Παναθηναϊκού Superfoods απέναντι στον ΠΑΟΚ (89-74), στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής στη Stoiximan.gr Basket League.

Ο "δικέφαλος" παρουσιάστηκε πολύ ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο, αλλά στη διάρκεια του β' μέρους είδε τη διαφορά δυναμικότητας και βάθους πάγκου (σ.σ.: απουσίαζαν επίσης οι Αντώνης Κόνιαρης, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και Θοδωρής Ζάρας) να παίζει ρόλο στην εκτόξευση της διαφοράς.

Οι "πράσινοι" χρειάστηκαν ένα ημίχρονο για να ξεφύγουν στο σκορ, κάτι το οποίο επετεύχθη κατά βάση γιατί "ξεμπούκωσαν" στην επίθεση, με την τριάδα των Μάρκους Ντένμον, Ματ Λοτζέσκι και Ντίνου Μήτογλου να έχει 7/10 τρίποντα στη γ' περίοδο.

Ο MVP

Ο Νικ Καλάθης έκανε μία ακόμη "γεμάτη" εμφάνιση με νταμπλ νταμπλ (11π., 12ασ.), αλλά αυτός που έκανε ένα βήμα μπροστά σε σχέση με τους προηγούμενους αγώνες ήταν άλλος. Ο Μάρκους Ντένμον ξεχώρισε με την παρουσία του στο γ' δεκάλεπτο, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 17 πόντους (με 1/4 δίπ., 5/8 τρίπ.), 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 25'26'' συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Για ένα ακόμη παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός Superfoods έχασε τη μάχη των ριμπάουντ. Απόψε δεν την έχασε μάλιστα κατά κράτος, αφού ο ΠΑΟΚ τελείωσε το σαραντάλεπτο με +15 ριμπάουντ (46 έναντι 31). Είναι χαρακτηριστικό πως οι φιλοξενούμενοι πήραν σχεδόν τα μισά ριμπάουντ που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα των "πρασίνων" (21/40).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η άμυνα έκανε καλή δουλειά για τον Παναθηναϊκό Superfoods στη μεγαλύτερη διάρκεια του α' δεκαλέπτου, αλλά αυτό δεν αποτυπώθηκε στο σκορ. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έχασαν τον έλεγχο της μπάλας οκτώ (!) φορές μέσα σε μερικά λεπτά, παρόλ' αυτά κατάφεραν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί, όπως καταδεικνύει το "Χ" (19-19) στο φινάλε της α' περιόδου.

Οι ψηλοί του ΠΑΟΚ έκαναν εξαιρετική δουλειά στα ριμπάουντ, αποτελώντας το αντίβαρο για τα πολλά άστοχα σουτ των κοντών, με τον Ουσμάν Κρουμπάλι να δίνει μάλιστα το προβάδισμα στην ομάδα του (25-26) στο 15ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν όμως αυτός που πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα (43-39), κυρίως γιατί βρήκε ουκ ολίγους πόντους (18!) από αιφνιδιασμό, εκμεταλλευόμενος τα περισσότερα από τα λάθη που έκαναν οι φιλοξενούμενοι.

Το ντέρμπι δεν κράτησε για πολύ στη γ' περίοδο, αφού η ευστοχία των "πρασίνων" από τα 6μ75 έλυσε κάθε γρίφο. Σε αυτό βέβαια βοήθησε ένας... σέντερ. Ο Ίαν Βουγιούκας αποτέλεσε σημείο αναφοράς (εκτελεστικά και δημιουργικά) από το low post, "έσπασε" πολλές μπάλες στην περιφέρεια και χάρη στην αποτελεσματικότητα των Μάρκους Ντένμον και Ματ Λοτζέσκι, η διαφορά άνοιξε σημαντικά. Οι δυο "πιστολέρο" του "τριφυλλιού" μαζί με τον Ντίνο Μήτογλου είχαν 7/10 τρίποντα (!) στη γ' περίοδο, με το +22 (72-50) που δημιούργησε η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ σε εκείνο το σημείο να γράφει επί της ουσίας τον επίλογο της αναμέτρησης.

Τα δέκα τελευταία λεπτά του αγώνα απέκτησαν, κάπως έτσι, διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις άμυνες να περνούν σε δεύτερη μοίρα πλέον. Κάτι που έσπευσε να εκμεταλλευτεί ο ΠΑΟΚ, για να περιορίσει την έκταση της ήττας του (), της τέταρτης σε ισάριθμες αναμετρήσεις φέτος σε όλες τις διοργανώσεις.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 2.500 φίλοι των "πρασίνων" βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για την αναμέτρηση με τον "δικέφαλο".

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης - Αναστόπουλος Α. - Πιτσίλκας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 43-39, 72-50, 89-74.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Ντένμον 17 (5/8 τρίπ.), Βουγιούκας 11, Λοτζέσκι 14 (3/4 τρίπ.), Καλάθης 11 (4/11 σουτ, 4 ριμπ., 12 ασ.), Σίνγκλετον 4 (1/6 σουτ), Ρίβερς 5 (1), Παππάς 5 (1/6 σουτ), Γκιστ 5, Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ 2, Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 6 (2).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 22 (2), Κλάσεν 3 (1/5 σουτ, 1/4 βολές, 7 ριμπ.), Μαργαρίτης 4, Κατσίβελης 15 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), Τζόουνς 11 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 11 (2/7 δίπ., 7/7 βολ., 11 ριμπ.), Καρράς, Τσόχλας 1, Καραμανώλης, Τρις 7 (2).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός Superfoods: 19/38 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 15/25 βολές, 31 ριμπάουντ (21+10), 25 ασίστ, 7 λάθη, 9 κλεψίματα, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 15/42 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 23/31 βολές, 46 ριμπάουντ (27+19), 13 ασίστ, 18 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός Superfoods έχει μπροστά την εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπάμπεργκ (19/10, 21:15) για τη 2η αγωνιστική της EuroLeague, με τον ΠΑΟΚ να αγωνίζεται μία μέρα νωρίτερα (18/10, 21:00) με την Γκαζιαντέπ για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League -επίσης εντός έδρας.