STOIXIMAN BASKET LEAGUE

"Καθάρισε" ο Τζέιμς για τον Παναθηναϊκό, 70-54 τον Άρη

STOLISVAGGELIS

Με το μυαλό του ακόμη στην Νταρουσάφακα, ο Παναθηναϊκός Superfoods ζορίστηκε έως ότου νικήσει τον Άρη στο ΟΑΚΑ (70-54), για την 20η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Γύρισαν από το -21 του β' δεκαλέπτου οι "κίτρινοι", που όμως δεν λύσεις στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα.

Με την κούραση από το παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη και το μυαλό στα αίτια της ήττας, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να περιμένει αρκετά έως ότου σκεφτεί ότι "καθάρισε" το παιχνίδι με τον Άρη. Οι "πράσινοι" πέταξαν στα σκουπίδια το +21 (44-23 του 16'54''), είδαν τον Άρη να πλησιάζει σε απόσταση βολής (55-51 στο 32'38'') και χρειάστηκαν το προσωπικό ρεσιτάλ του Μάικ Τζέιμς για να φτάσουν στην επικράτηση (70-54).

Κακή εμφάνιση για το "τριφύλλι", με τον Τσάβι Πασκουάλ να μην χρησιμοποιεί τον Αλεσάντρο Τζεντίλε στη διάρκεια της αναμέτρησης, την ώρα που ο Νικ Καλάθης ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι πολύ άστοχος, μετρώντας 2/12 σουτ. Για τον Άρη, που παρατάχθηκε δίχως τους Βασίλη Καββαδά, Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς και Ουίλ Κάμινγκς, το παιχνίδι που ακολουθεί (8/3) με τη Βιλερμπάν για τους "16" του Basketball Champions League είναι "όλα τα λεφτά".

O MVP

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν αυτός που έσπρωξε την ομάδα του στη νίκη απέναντι στους "κίτρινους", έχοντας τους 13/17 πόντους του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο. Μόλις φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο -4, πέτυχε συνεχόμενα καλάθια, επανέφερε το διψήφιο προβάδισμα και, εν τέλει, έδωσε τη νίκη στο "τριφύλλι".

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Άρης πλησίασε σε απόσταση βολής (55-51) με 7'22'' να μένουν στο παιχνίδι, αλλά από εκεί και πέρα έδειξε να στερείται λύσεων (αναμενόμενο). Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πέτυχαν μόλις ένα καλάθι μέχρι το φινάλε (τρίποντο από τον Μάικλ Τζένκινς στο 37'30''), και πέρα αυτού... ουδέν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Είναι η πρώτη φορά φέτος που είδαμε τον Παναθηναϊκό να σημειώνει μονοψήφιο αριθμό πόντων (9) σε δεκάλεπτο στη Stoiximan.gr Basket League. Ο Άρης κράτησε πολύ χαμηλά το "τριφύλλι" στη γ' περίοδο, με τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να έχουν 2/6 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 5/9 βολές, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι "πράσινοι" ξεκίνησαν το παιχνίδι με το μυαλό ακόμη στην Κωνσταντινούπολη και την ήττα από την Νταρουσάφακα. Ο Άρης, από την άλλη, δεν είχε τρία βασικά στελέχη του, αλλά αυτό δεν τον προβλημάτισε έως το νταμπλ σκορ (7-14 στο 5'30''). Μέσα σε ένα δίλεπτο όμως, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης (17-16 στο 7'20''), με τον Κέι Σι Ρίβερς να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους. Σταδιακά, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έχασαν την επαφή τους με το αντίπαλο καλάθι, με αποκορύφωμα τα 4'02'' στη διάρκεια του β' δεκαλέπτου.

Το "τριφύλλι" από την άλλη, "πάτησε το γκάζι" σε αυτό το διάστημα για να φτάσει μέχρι το +21 (44-23) πριν ο Μάικλ Τζένκινς βάλει τέλος στην επιθετική ανομβρία της ομάδας του με σουτ τριών πόντων. Το +14 (44-30) του Παναθηναϊκού στο ημίχρονο έδινε μια σχετική υπεροχή, η οποία όμως εκμηδενίστηκε μετά την επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια. Οι "πράσινοι" είχαν 2/6 δίποντα, 0/9 τρίποντα 5/9 βολές, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 λάθη στη γ' περίοδο, για να δουν τον Άρη λίγο αργότερα να πλησιάζει... επικίνδυνα.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το -4 (55-51 στο 32'38'') με τρίποντο του Βλάντο Γιάνκοβιτς, αλλά δεν έκαναν κάτι καλύτερο από αυτό. Ο Τσάβι Πασκουάλ πήρε τάιμ άουτ, ο Μάικ Τζέιμς ανέλαβε δράση και πετυχαίνοντας τους 13/19 πόντους της ομάδας του στην τελευταία περίοδο, "υπέγραψε" το +16 (70-54) της επικράτησης, που ήταν πιο δύσκολη απ ότι αποτύπωνε ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-30, 53-43, 70-54.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Φώτσης 7 (1), Φελντέιν 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 6, Μπουρούσης 3 (7 ριμπ.), Καλάθης 4 (2/12 σουτ), Σίνγκλετον 9 (12 ριμπ.), Ρίβερς 10 (2), Τζέιμς 19 (1), Παππάς 2, Γκάμπριελ 5 (1).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Φλιώνης, Τζένκινς 12 (2), Γκόρντον 5 (1), Γιάνκοβιτς 13 (3), Τζάκσον 2, Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης, Ζάρας 8 (2), Χρηστίδης, Σίμτσακ 8, Μούρτος 6.