STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Καταιγιστική η Κύμη!

Η Κύμη Seajets νίκησε εύκολα τον Κόροιβο 93-70 και σημείωσε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στη Stoiximan.gr Basket League, σε ένα ματς που διήρκεσε 2 ώρες και 40 λεπτά λόγω διακοπής στην τρίτη περίοδο.

Πυραυλοκίνητη! Η Κύμη Seajets δεν πιανόταν στο κλειστό “Τάσος Καμπούρης”, το οποίο φιλοξένησε αγώνα της Stoiximan.gr Basket League για πρώτη φορά έπειτα από 907 ημέρες, όχι πάντως δίχως να λείψουν τα απρόοπτα. Ενα πρόβλημα με το φωτισμό του γηπέδου προκάλεσε αρχικά την καθυστερημένη έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και εν συνεχεία οδήγησε στη διακοπή της αναμέτρησης για περίπου 55 λεπτά. Η Κύμη, πάντως, ήταν η ομάδα που δεν επηρεάστηκε το παραμικρό, καθώς συνέτριψε τον Κόροιβο 93-70 και πέτυχε την πρώτη νίκη της στη Stoiximan.gr Basket League.

Ο MVP

Ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς ήταν ο άνθρωπος που έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν η Κύμη και στα δύο ημίχρονα. Ο Σέρβος πάουερ φόργουορντ πέτυχε 11 από τους 19 πόντους του στα πρώτα 7 λεπτά (χωρίς άστοχο σουτ) και ανάλογο ξεκίνημα έκανε και στην τρίτη περίοδο, βοηθώντας με το μακρινό του σουτ την Κύμη να ανεβάσει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και να “καθαρίσει” νωρίς το παιχνίδι. Ο Τσούπκοβιτς τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, 6/10 σουτ, 3/5 ελεύθερες βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ σε 23'54'' και το δεύτερο μεγαλύτερο νούμερο στον δείκτη "+/-" μετά τον -εξίσου εξαιρετικό- Μουχάμαντ Ελ-Αμίν.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην εντυπωσιακή εκκίνηση που έκανε η Κύμη και στα δύο ημίχρονα. Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου έβαλε τις βάσεις με το σερί 14-0 που “έτρεξε” στην πρώτη περίοδο, δημιουργώντας μία διαφορά 16 πόντων από πολύ νωρίς. Κάτι ανάλογο έκανε και στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά τη διακοπή του ματς οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο με επιμέρους 15-2, ανέβασαν τη διαφορά στο +22 και δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι παίκτες του Μπρατσιάκου ήταν “καυτοί” πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. Η Κύμη ξεκίνησε το παιχνίδι με 8/12 τρίποντα, είχε 6/9 στην τρίτη περίοδο και τελείωσε το παιχνίδι με 15/29! Εξι παίκτες σκόραραν τουλάχιστον μία φορά πίσω από τα 6,75μ. και ουδείς είχε περισσότερα από τον Τσούπκοβιτς (4/7), την ίδια ώρα που ο Κόροιβος είχε συνολικά 9/33.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Κύμης, που βρέθηκε στο +16 (25-9) μόλις στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Τσούπκοβιτς δεν έχανε σουτ, ο Ελ-Αμίν ακολουθούσε και ο Κόροιβος βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο από πολύ νωρίς. Το 31-18 της πρώτης περιόδου έφερε ακόμη περισσότερο ενθουσιασμό στο κοινό της Χαλκίδας, οι παίκτες του Καλαμπάκου προσπάθησαν να μείνουν όσο γινόταν πιο κοντά στο σκορ, βρέθηκαν να χάνουν με 18 (43-25) στο 16', αλλά έκλεισαν το πρώτο μέρος στο -9 (45-36), ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο στη συνέχεια.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με την Κύμη να έχει σταθερά το προβάδισμα και τον Κόροιβο το momentum. Βγήκαν από αυτά... 55 λεπτά αργότερα. Κι αυτό διότι το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δεκάλεπτη καθυστέρηση λόγω προβλήματος στην τάση του ρεύματος και 1'04'' μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου, τα φώτα έσβησαν τελείως! Όταν το παιχνίδι άρχισε ξανά, 55 λεπτά αργότερα, η Κύμη δεν πιανόταν.

Ένα επιμέρους 15-2 (με τους Τσούπκοβιτς, Ελ-Αμίν να πυροβολούν πίσω από τη γραμμή του τρίποντου) έδωσε στην Κύμη την ώθηση που χρειαζόταν προκειμένου να “καθαρίσει” από πολύ νωρίς το παιχνίδι. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 27 πόντους (69-42 στο 28') υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν έχασαν ούτε μία φορά στο παιχνίδι το προβάδισμα στο σκορ, μοίρασαν 24 ασίστ, έβαλαν 19 πόντους στον αιφνιδιασμό και βρέθηκαν γενικά σε εξαιρετική μέρα επιθετικά.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 45-36, 76-50, 93-70

ΚΥΜΗ SEAJETS (Μπρατσιάκος): Αμπντούλ-Αλίμ, Τσούπκοβιτς 19 (7ρ.), Σταμάτης 11 (3/4τρ.), Μόργκαν 14 (7ρ., 4ασ.), Ελ-Αμίν 16 (7/11σ., 6ασ.), Τουντζιαράκης 8 (3/3σ.), Σχίζας 4, Σιγκούνας 0/5σ., Κατράνας 4, Τζόλος 3, Κωνσταντακόπουλος 3, Πάλμπλαντ 11 (3/5ρ.).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Γκότσερ 11 (4/13σ.), Μιχάλογλου 2, Χατζηνικόλας 6 (8ρ., 6ασ.), Ρίτσαρτ 8, Χολ 16 (7/8σ., 6ρ.), Μπράουν 19 (7/18σ., 6ασ., 6λ.), Σαχπατζίδης 6, Σπυριδωνίδης 2 (5ασ.), Αποστολίδης.