STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Καλό τεστ ενόψει Λοκομοτίβ, για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο των Τρικάλων με σκορ 81-98 και πλέον θα ψάξει την πρώτη του εφετινή νίκη στις αναμετρήσεις με τη Λοκομοτίβ Κουμπάν (17/3, 21:15) με στόχο την πρόκριση και το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από τα Τρίκαλα, επικρατώντας των Θεσσαλών με 81-98. Οι "πράσινοι" παρατάχθηκαν χωρίς τους Δημήτρη Διαμαντίδη (ξεκούραση), Έλιοτ Ουίλιαμς (θλάση) και πλέον στρέφονται στην αναμέτρηση με τη Λοκομοτίβ Κουμπάν (17/3, 21:15), διεκδικώντας την πρώτη τους νίκη έπειτα από τρεις σερί ήττες στα ματς με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε την τρίτη περίοδο στο υπέρ του +19 (60-79) με 2/2 βολές του Μαρκίζ Χέινς όμως τα Τρίκαλα έκαναν σερί 9-0 και μείωσαν σε 69-79 με το κάρφωμα του Σόκο στον αιφνιδιασμό, στο 32'36"! Μάλιστα, οι Μπράουν και Κάντουγκαν έριξαν τη διαφορά στους 8 πόντους (73-81, 33'46") αλλά οι "πράσινοι" έκαναν επιμέρους σκορ 10-2, προηγήθηκαν με 75-91 και έφτασαν στη νίκη.

MVP

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς ηγήθηκε επιθετικά του Παναθηναϊκού με 19 πόντους (4/4 βολές, 3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα) ενώ είχε ακόμα 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη σε 23'35" συμμετοχής. Ο 26χρονος φόργουορντ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 στο 34'10" στέλνοντας ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (73-84), την ώρα που τα Τρίκαλα έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι φιλοξενούμενοι μοίρασαν 24 ασίστ και σούταραν με 45% πίσω από τα 6μ.75 (11/24 τρίπ.).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το γκάζι πατημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Χαραλαμπόπουλο να στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 17-27 στα 1'13" για το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι "πράσινοι" έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 21-31 έχοντας 7 ασίστ και 4/7 τρίποντα (57%) σε αυτό το διάστημα. Από την άλλη πλευρά, οι Θεσσαλοί "χτύπησαν" μέσα στη ρακέτα ωστόσο υπέπεσαν σε 7 λάθη. Εν συνεχεία ο Γιάνκοβιτς έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+14) ως εκείνο το σημείο κάνοντας το 29-43 στο 13'57" για τον Παναθηναϊκό που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 43-55.

Οι Θεσσαλοί βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Μπράουν, Σόκο ωστόσο ο Παναθηναϊκός διατηρούσε τον έλεγχο και προηγήθηκε με +20 (57-77), με το καλάθι του Φώτση. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 10-0 για τους γηπεδούχους (69-79, 32'45") ενώ οι Μπράουν και Κάντουγκαν έριξαν τη διαφορά στους 8 πόντους (73-81, 33'46")! Παρ' όλα αυτά, οι "πράσινοι" δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν περιθώρια αμφισβήτησης στους αντιπάλους τους. Με επιμέρους σκορ 10-2 προηγήθηκαν με 75-91 και έφτασαν στη νίκη πριν από το κρίσιμο ματς με τη Λοκομοτίβ Κουμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 43-55, 60-79, 81-98.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σόκο 25 (1), Τσιάρας 2, Τζόουνς 13, Βίλιαμσον, Καλλές 5, Κάντουγκαν 11 (1), Τσιλούλης, Καλογιαννίδης, Μπράουν 20 (1), Βαρυτιμιάδης 5 (1).

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς 19 (3), Φελντέιν 9 (1), Γκιστ 12, Καλάθης 7 (2), Παπαγιάννης 7, Χέινς 15 (3), Χαραλαμπόπουλος 8 (1), Φώτσης 7 (1), Ραντούλιτσα 4, Χάντερ 10.