STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ίκαρος Καλλιθέας - Κολοσσός Ρόδου 84-93

Ο Κολοσσός επικράτησε στην τρίτη παράταση του Ικάρου Καλλιθέας με 93-84 και έφτασε τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς στην Α1!

Ο Κολοσσός σε ένα πραγματικό ντέρμπι, όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν έλεγε να... λυγίσει πήρε τη νίκη απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας με 93-84 στην τρίτη παράταση!

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν από την αρχή στο σκορ και τελικά έπειτα από 55 αγωνιστικά λεπτά νικητής βγήκε ο Κολοσσός Ρόδου, ο οποίος έφτασε τις τέσσερις νίκες στο πρωτάθλημα της Α1 σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι Νίκος Λιακόπουλος και Αντώνης Ασημακόπουλος πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση για τον Κολοσσό Ρόδου, καθώς σημείωσαν από 15 πόντους. Στους 12 έμεινε ο Μπόκιν, ενώ 10 πέτυχε ο Τσάμης.

Από τον Ίκαρο Καλλιθέας ο Τζόνσον έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να δώσει στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη τη νίκη, πετυχαίνοντας 29 πόντους και τον ακολούθησε ο Κινγκ με 18.

Ο αγώνας:

Ο Ίκαρος Καλλιθέας ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε, πιέζοντας να δυσκολέψει τον Κολοσσό Ρόδου να πλησιάσει το καλάθι του. Με αυτόν τον τρόπο και παρότι οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να μαζέψουν την διαφορά η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (18-13).

Στη συνέχεια, όμως τα πράγματα άλλαξαν. Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά ανέβασαν την απόδοση τους και με το τρίποντο του Γιώργου Καλαϊτζή πέρασαν μπροστά στο σκορ με έξι πόντους στο 14' (18-24). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν την αναμέτρηση, αλλά ο Ίκαρος με επιμέρους σκορ 7-0 μπόρεσε να ισοφαρίσει σε 28-28, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων, με τον Ίκαρο να είναι εκείνος που θα κλείσει έστω και... οριακά μπροστά στο σκορ το δεκάλεπτο με 45-44, έπειτα από τρίποντο του Τζόνσον και ενώ ο Κολοσσός δεν κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα, καθώς ο Αντώνης Ασημακόπουλος αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή.

Τρεις παρατάσεις!

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στην παράταση, αφού στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Νίκος Λιακόπουλος είχε 1/2 βολές, κάνοντας το 61-63 για να ισοφαρίσει στην εκπνοή ο Τζόνσον σε 63-63 και να οδηγήσει την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στα επόμενα πέντε λεπτά, κανένας από τους δύο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα το 73-71 να παραμείνει έπειτα από 0/2 βολές του Αγαδάκου και ο Γιώργος Καλαϊτζής, ο οποίος ήταν εύστοχος να κάνει το 73-73, οδηγώντας το παιχνίδι στην δεύτερη παράταση!

Εκεί το παιχνίδι βρήκε τις δύο ομάδες στο 82-82, για να οδηγηθεί στην τρίτη παράταση. Εκεί ο Κολοσσός έδειξε ότι έχει περισσότερα ψυχικά αποθέματα, ύστερα από 55 αγωνιστικά λεπτά και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 93-84. Έτσι, η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά έφτασε τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 28-28, 45-44, 63-63, 73-73 α' παρ., 82-82 β' παρ., 84-93 γ' παρ.

Ίκαρος Καλλιθέας (Λυκογιάννης): Σένσλεϊ 2, Κινγκ 18(1), Κουμπούρας 9, Καράμπουλας 2, Πολυτάρχου, Τσιάρας, Λαρεντζάκης, Αγαδάκος 6, Μπέινς 7, Τζόνσον 29(4), Λιούμπισιτς 11(1).

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 15, Χάτεν 9, Καλαϊτζής 7(1), Πάνος 3, Γεωργαλής 8, Ασημακόπουλος 15(1), Μπόικιν 12, Χαρίσης 6, Τσάμης 10(1), Χόπσον 8.