STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ίκαρος - Πανιώνιος 62-86

Με περίπατο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο ο Πανιώνιος, νικώντας εύκολα τον Ίκαρο με 86-62. Με Άρη στα πλέι οφ έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας

Η αγωνιστική απραξία του τελευταίου διαστήματος επηρέασε περισσότερο τον Ίκαρο και λιγότερο τον Πανιώνιο ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την έδρα του πρώτου, νικώντας με σκορ 86-62 για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Πανιώνιος θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ του πρωταθλήματος που ξεκινούν την Τρίτη (21/5) τον Άρη, με πλεονέκτημα έδρας.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα του αγώνα και το απέδειξαν διατηρώντας συνεχώς το προβάδισμα. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν εξαιρετικοί έξω από τα 6.75μ. (με 9/17 σουτ) και ποσοστό πάνω από 50%, την ίδια στιγμή που ο Ίκαρος ήταν πολύ άστοχος (3/17).

Ο Πανιώνιος έπαιξε ομαδικά, είχε συνολικά 19 ασίστ έναντι 10 του Ικάρου και μάζεψε 10 περισσότερα ριμπάουντ (38-28).

Ο αγώνας:

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 2-4, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 6-4. Ακολούθησε ένα σερί 12-0 από πλευράς Πανιωνίου μέσα σε ένα τρίλεπτο κατά το οποίο οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έπαιξαν άμυνα, έτρεξαν και πέτυχαν σημαντικά καλάθια έξω από τα 6.75μ. με τους Αθηναίου και Πέιν. Ο τελευταίος έγραψε και το 6-16 με τους "κυανέρυθρους" να χτίζουν από νωρίς διαφορά 10 πόντων.

Η μέγιστη τιμή της άγγιξε τους 13 πόντους (9-22), ωστόσο με ένα επιμέρους 7-2 οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 16-24 στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης. Αυτό ήταν και το σκορ του α' δεκαλέπτου, καθώς οι εκατέρωθεν προσπάθειες στη συνέχεια, δεν βρήκαν στόχο.

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, ο Ίκαρος κατάφερε να πλησιάσει κι άλλο μειώνοντας σε 20-26 μετά από εύστοχο λέι απ του Σίμτσακ. Ωστόσο, ο Πανιώνιος απάντησε με ένα γρήγορο 5-0 και ανέβασε και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (20-31). Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, είχαν περισσότερες λύσεις και τελικά με τον Μπόγρη να σκοράρει από τη φροντ λάιν ξέφυγαν με 29-43.

Όλα για τον Πανιώνιο ξεκινούσαν από την άμυνα του... Ελέγχοντας τα ριμπάουντ, πήγε το παιχνίδι ακριβώς εκεί που ήθελε και τελικά εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (31-49), μετά από τρίποντο του Αγραβάνη.

Ασταμάτητος ο Πανιώνιος

Στην επανάληψη, τα πράγματα πήγαν ακόμα καλύτερα για τους παίκτες του Πανιωνίου. Ένα σερί 7-0 από τον Πανιώνιο, έκανε το σκορ 31-56 και υποχρέωσε τον Γιώργο Καλαφατάκη να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ, μόλις στο δίλεπτο μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου. Τίποτα δεν μπορούσε όμως να αλλάξει από εκείνο το σημείο κι έπειτα...

Η διαφορά έπαιρνε συνεχώς διαστάσεις και με δίποντο του Μπούκερ, γράφτηκε το 35-63 στο 26ο λεπτό του αγώνα, με τον Πανιώνιο να βρίσκεται στο +28. Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν κάπως τη διαφορά και στο 28' με βολές του Βρκιτς κατάφεραν να μειώσουν σε 46-66. Αυτό ήταν και το σκορ της γ' περιόδου, που βρήκε τον Πανιώνιο να ξεφεύγει πολύ μακριά από τον Ίκαρο και τον δεύτερο να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στο δ' δεκάλεπτο με τους Μπόγρη και Πέιν ο Πανιώνιος επανήλθε στο σκοράρισμα και ξέφυγε με 70-46. Ωστόσο, με ένα επιμέρους 12-6 οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 58-72, κατεβάζοντας κάπως τη διαφορά μετά από ώρα.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 31-49, 46-66, 62-86

Ίκαρος (Καλαφατάκης): Στρναντ 4, ΜακΝάιτ 4, Κυρίτσης 12, Βρκιτς 4, Φαγιέ 10(2), Γκίμπσον 4, Γιαννακίδης 3(1), Αγαδάκος 10, Μήτσιαλος, Σίμτσακ 4, Αλάμπι 7, Καρακωνσταντάκης.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 10, Πέιν 9(1), Αθηναίου 7(1), Κις, Μίλμπουρν 15(1), Αθανασούλας 6(2), Μπατής 2, Γιάνκοβιτς 13(1), Καββαδάς 5, Αγραβάνης 9(2), Μπούκερ 2, Παππάς 8(1).