STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ίδρωσε για 30 λεπτά ο Ολυμπιακός στο Λαύριο

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Χάρη στο επιθετικό ξέσπασμα των Παπανικολάου (12π) και Τζόνσον-Όντομ (12π, 4/5τρ), ο Ολυμπιακός νίκησε το ανταγωνιστικό Λαύριο με 71-55, το οποίο τον δυσκόλεψε για 30 λεπτά.

Στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος παρέμεινε ο Ολυμπιακός, ο οποίος για την 18η αγωνιστική νίκησε το Λαύριο με 71-55. Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν απέναντι στους μαχητικούς γηπεδούχους σχεδόν για 30 λεπτά και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα βρίσκοντας ρυθμό στο τέλος της τρίτης περιόδου και στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Οι νεοφώτιστοι προηγήθηκαν για τελευταία φορά στο 23' με 40-34, αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες αντέδρασαν, έχοντας για μπροστάρηδες τους δραστήριους Τζόνσον-Όντομ και Παπανικολάου.

Ο MVP

Το "βραβείο" θα το μοιραστούν δύο παίκτες του Ολυμπιακού. Οι Τζόνσον-Όντομ και Κώστας Παπανικολάου (12π, 3/4δ), οι οποίοι και έκαναν την διαφορά για την ομάδα τους σε σημεία που η ομάδα τους είχε "κολλήσει" στην επίθεση. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν "καυτός" από την περιφέρεια (12π, 4/5τρ), ενώ ο Έλληνας φόργουορντ δείχνει να βρίσκει ρυθμό, σκοράροντας τόσο από την περιφέρεια (3/4δ, 2/4τρ) όσο και στο ανοιχτό γήπεδο, κάνοντας το παιχνίδι του.

O αριθμός του ματς

Τα 4/4 τρίποντα από τον Τζόνσον-Όντομ (τέλειωσε το ματς με 4/5), ο οποίος ήταν "καυτός" από την περιφέρεια, δίνοντας επιθετική ώθηση στον Ολυμπιακό με την ευστοχία του πίσω από τα 6.75 μέτρα, αλλά και οι 10 ασίστ με τις οποίες ολοκλήρωσε την αναμέτρηση ο Μάντζαρης.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην τελευταία περίοδο, όταν και ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, καταφέρνοντας μέχρι το τέλος να ελέγξει τον ρυθμό, φτάνοντας εύκολα στην νίκη, αν και νωρίτερα δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα απέναντι στο μαχητικό και γεμάτο ενθουσιασμό Λαύριο. Κομβικό σημείο στην αναμέτρηση το εξαιρετικό πεντάλεπτο των Πειραιωτών από το 25' και μετά. Σε εκείνο το διάστημα οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες, βρήκαν ρυθμό, σκόραραν στο ανοιχτό γήπεδο και έβαλαν μεγάλα σουτ από την περιφέρεια.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, με τον Πρίντεζη από το low-post να σκοράρει, ενώ ο Μάντζαρης με ελεύθερο τρίποντο "έγραψε" το 7-0 στο 4'. Οι Πειραιώτες έβγαζαν καλές άμυνες, ειδικά με τον Μιλουτίνοβ μέσα στην ρακέτα, με το Λαύριο να αδυνατεί να σκοράρει. Ο Περράκης από τα 6.75 μέτρα έδωσε... ανάσα στους γηπεδούχους (3-7), οι οποίοι ακολούθως βελτίωσαν την αμυντική τους εικόνα. Ο Παπαπέτρου με ντράιβ διαμόρφωσε το 6-11 στο σκορ, αλλά στη συνέχεια το Λαύριο έφερε το σκορ στα ίσα (11-11) τρέχοντας στον αιφνιδιασμό. Στο 8', μάλιστα, ο Κέσελ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (14-11), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα με τρίποντο του Τζόνσον-Όντομ (14-17), με το 17-17 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Το Λαύριο με τον Περράκη προηγήθηκε και με +4 (21-17), αλλά η απάντηση ήταν άμεση με τον Στρόμπερι να σκοράρει με τρίποντο και με καλάθι στον αιφνιδιασμό (21-22), ενώ ακολούθως ο Πρίντεζης "πυροβόλησε" από τα 6.75 μέτρα (23-25). Το Λαύριο ήταν ανταγωνιστικό και έπαιζε μπάσκετ με ενθουσιασμό και αυτοπεποίθηση, με τον εντυπωσιακό Κρουμπαλί να μας χαρίζει ένα καταπληκτικό highlight, καρφώνοντας με θεαματικό τρόπο μπροστά στους Πρίντεζη και Χάκετ. Ο εξαιρετικός Περράκης έφτασε τους 7 πόντους στο ματς (30-27), με τον Παπανικολάου με τρίποντο να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (30-32), αλλά το μαχητικό Λαύριο απάντησε με τον ίδιο τρόπο (33-32) στο 18'. Ο Κρουμπαλί βρήκε ξανά τον δρόμο προς το καλάθι, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 35-32.

Στην τελευταία περίοδο, ο Μάντζαρης με τρίποντο έφερε την διαφορά στο +10 (51-61), ο Τζόνσον-Όντομ δεν έχανε σουτ από την περιφέρεια (4/4τρ), ενώ ακολούθως ο Κώστας Παπανικολάου και πάλι στον αιφνιδιασμό, έφερε την ομάδα του στο +13 (53-66) στο 33'. Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε λάθη και σε άστοχα σουτ, με τον Χάντερ να διαμορφώνει το 53-69 στο σκορ στο 39'. Στο τέλος, οι "ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάρουν την νίκη με σκορ 55-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-32, 49-58, 55-71

Ανά δεκάλεπτο: 17-17, 18-15, 14-26, 6-13

Λαύριο(Σερέλης): Κέσελ 10 (1), Σακελλαρίου 5 (1), Νίξον 7 (1), Περράκης 9 (1), Κακλαμανάκης, Κρουμπαλί 10, Τσίρος 2, Νικολακόπουλος, Γιαννακόπουλος 1, Καπώνης, Μπάρλος 11 (1), Μπέμπης.

Ολυμπιακός(Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 5 (1), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 9 (1), Μάντζαρης 8 (2), Τζόνσον-Όντομ 12 (4), Χάντερ 7, Στρόμπερι 6 (1), Αγραβάνης 2, Χάκετ, Παπανικολάου 12 (2).