STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ηλυσιακός - Ίκαρος 66-64

Σπουδαία σε σημασία νίκη για τον Ηλυσιακό που έμεινε ζωντανός στην προσπάθεια για να ξεφύγει από την τελευταία θέση, επικρατώντας με 66-64 του Ικάρου μετά από συγκλονιστική εμφάνιση στο τελευταίο τρίλεπτο

Ποδαρικό με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο 2013 έκανε ο Ηλυσιακός ο οποίος πέτυχε την 2η νίκη του στη Basket League ΟΠΑΠ νικώντας με 66-64 τον Ίκαρο για την 11η αγωνιστική.

Συγκλονιστικό το παιχνίδι στο δ' δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τον Ηλυσιακό τελικά να φτάσει σε μία σπουδαία σε σημασία νίκη.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Γιώργου Ζευγώλη γύρισε το παιχνίδι από το -12 (49-61) στο 36' πετυχαίνοντας μία μεγάλη ανατροπή. Ο Χατζής με 1/2 βολές έγραψε το 66-64 λίγο πριν το τέλος, ενώ το τρίποντο του Σίμτσακ με το τέλος του αγώνα δεν βρήκε στόχο.

Ο Τερέλ Στόγκλιν ήταν εξαιρετικός τελειώνοντας το παιχνίδι με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 κερδισμένα φάουλ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Ο αγώνας:

Με το Βρκιτς να δείχνει από πολύ νωρίς τις... άγριες διαθέσεις του, ο Ίκαρος προηγήθηκε με 2-9 στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ νευρικοί κι έχαναν πολλά σουτ, καθώς τα τελειώματά τους δεν ήταν τα ιδανικά.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Βρκιτς on fire κι εκείνος έγραψε με δεύτερο εύστοχο τρίποντο το 4-12 στο 7ο λεπτό του αγώνα, δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Ηλυσιακός μείωσε σε 7-12 με τον νεοαποκτηθέντα Στόγκλιν, ωστόσο ο Στναντ έγραψε το 7-14 του α' δεκαλέπτου.

Με το ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου ο Δορκοφίκης μείωσε στους 5 (9-14), όμως οι παίκτες του Ικάρου απάντησαν με σερί 6-0 που τους χάρισε διαφορά 11 πόντων (9-20). Με δύο διαδοχικά τρίποντα από το Στρναντ η διαφορά άγγιξε και τους 13 πόντους (13-26) στο 14'.

Το μεγάλο πρόβλημα για την ομάδα του Ζευγώλη ήταν η αστοχία της, καθώς σούταρε με 30% στα δίποντα και 20% στα τρίποντα, κάτι που εξακολούθησε και στη συνέχεια. Τελικά, ο Στόγκλιν με τρίποντο μείωσε σε 25-32, όμως ο Γιαννακίδης απάντησε από τα 6.75μ. και ο Ίκαρος έφυγε για τα αποδυτήρια στο +10 (25-35).

Αντεπίθεση του Ηλυσιακού

Ένα κάρφωμα του Φαγιέ, έγραψε το 25-37 στο ξεκίνημα της επανάληψης κι έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων που μάταια έψαχναν λύσεις για να μειώσουν. Ο Γκίμπσον με τρίποντο διατήρησε τη διαφορά (30-42) στο 23', όμως κάποιες αλλαγές στην πεντάδα του Ζευγώλη, βοήθησαν τον Ηλυσιακό να πλησιάσει.

Οι Στόγκλιν και Παραγυιός έδωσαν βαθιές ανάσες στους γηπεδούχους μειώνοντας σε 41-46 και 44-48, ενώ ο δεύτερος έγραψε και το 46-48, φέρνοντας την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής. Τελικά, ο Ίκαρος αντέδρασε με κάρφωμα του Βρκιτς για το 47-50 στο 30ό λεπτό.

Φοβερή ανατροπή από το -12

Ένα γρήγορο 4-0 έδωσε βαθιά ανάσα στον Ίκαρο που είχε αρχίσει να νιώθει την πίεση από την έδρα στο κλειστό των Ιλισίων. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 47-54 στο 32' και το άγχος βάρυνε και πάλι την πλευρά του Ηλυσιακού. Οι παίκτες του Ζευγώλη υπέστησαν ένα μικρό μπλακ άουτ, δέχτηκαν ένα 9-2 και βρέθηκαν στο 35' στο -10 (49-59).

Τα τάιμ άουτ του Έλληνα τεχνικού δεν αφύπνισαν την ομάδα του, που βρέθηκε να χάνει με 49-61, να χάνει βολές (1/2) και ελεύθερα τρίποντα. Πάντως, ο Στόγκλιν με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 55-61 στο 37' και υποχρέωσε τον Δημήτρη Πρίφτη να πάρει με τη σειρά του τάιμ άουτ.

Το σερί του Ηλυσιακού έφτασε το 13-0 παίρνοντας και το προβάδισμα (62-61). Ο Γκίμπσον έγραψε το 62-64, όμως η απάντηση από τα 6.75μ. του Στόγκλιν ήταν άμεση στο 39'.

Τα δεκάλεπτα: 7-14, 25-35, 47-50, 66-64

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Παππάς, Αράπης 5(1), Αναγκόνιε 13, Αποστολίδης 2, Χατζής 5, Δορκοφίκης 5(1), Αντωνάκης, Παραγυιός 8(2), Στόγκλιν 26(3), Κρέπι 2.

Ίκαρος (Πρίφτης): Στρναντ 11(3), Λαρεντζάκης 2, Βρκιτς 19(3), Ουάιατ 4, Φαγιέ 6, Γκίμπσον 15(3), Γιαννακίδης 3(1), Σίμτσακ 4.