STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ηλυσιακός - Ίκαρος 61-69

Ο Ίκαρος Καλλιθέας σημείωσε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και έκτη συνολικά, καθώς νίκησε στα Ιλίσια τον Ηλυσιακό με 69-61.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ίκαρος Καλλιθέας, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας δύσκολα του Ηλυσιακού με 69-61.

Αυτή θα είναι η έκτη συνολικά νίκη της ομάδας του Θανάση Σκουρτόπουλου στο πρωτάθλημα και η πρώτη εκτός έδρας, καθώς έως τώρα είχαν δέκα ήττες σε ισάριθμα ματς.

Από τους νικητές ο Μπεκ σημείωσε 21 πόντους, ενώ ο Λιούμπισιτς πρόσθεσε 14. Για τον Ηλυσιακός ο Κασελάκης σταμάτησε στους 11 και ο Αποστολίδης είχε 10.

Ο αγώνας:

Ο Ίκαρος ξεκίνησε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του κόντρα στους παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη. Ο Μπεκ θα κάνει το 4-5 για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Κασελάκης θα βάλει ξανά μπροστά στο σκορ τον Ηλυσιακό.

Ο ρυθμός του αγώνα θα ανέβει στη συνέχεια και ο Μπέινς θα βάλει μπροστά τον Ίκαρο Καλλιθέας. Ο ΛΙούμπισιτς θα πετύχει το 14-18, με τον Αγαδάκο να ευστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές και να σημειώνει το 14-20, δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι θα διατηρήσουν το προβάδισμα και θα κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (19-25).

Στην δεύτερη περίοδο, ο Σάσα Βασίλιεβιτς με σουτ τριών πόντων θα ανεβάσει την διαφορά στους δέκα πόντους για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου στο 13' (21-31). Ο Μπεκ με ακόμα ένα τρίποντο θα κάνει το 21-34 για να μειώσει σε 23-34 ο Νίκος Χατζής στο 25'.

Ο Λιούμπισιτς θα πετύχει το 23-38, ο Παπανικολόπουλος θα μειώσει με τρίποντο στους 12 πόντους, ενώ ο Νάνα θα τη μαζέψει στους δέκα, 1 λεπτό πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη θα ροκανίσουν ακόμα περισσότερο την απόσταση τους από τον Ίκαρο και θα με καλάθι του Νίκου Χατζή θα τους βρει το ημίχρονο στο -6 (32-38).

Πίεσε ο Ηλυσιακός

Στην επανάληψη ο Μπέινς θα κάνει στο 22' το 35-45 για να πετύχει ένα λεπτό αργότερα και το 37-48 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους. Παρόλα αυτά, ο Ηλυσιακός θα μειώσει στους 8 πόντους με τρίποντο του Γιώργου Τσιάκου και στους έξι με τον Ντι Τζέι Τόμπσον (42-48).

Ο Μπεκ θα κάνει ξανά το 44-50, ο Τόμπσον θα μειώσει σε 46-50, προτού ο Νίκος Χατζής μετά από 1/2 βολές του Σκορδίλη σημειώσει το 48-51 στο 29'. Το 30' θα βρει τον Ίκαρο Καλλιθέας μπροστά στο σκορ με 52-48, καθώς ο Γιώργος Τσιάρας θα αστοχήσει σε δύο βολές και δεν θα καταφέρει να διευρύνει την διαφορά για τους φιλοξενούμενους.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ηλυσιακός θα καταφέρει να ισορροπήσει και με τον Γιώργο Τσιάκο θα κάνει το 58-58 στο 35'. Ο Ίκαρος, όμως δεν θα χάσει την συγκέντρωση του και με τέσσερις πόντους από τον Λιούμπισιτς θα ξεφύγει με 58-62 στο 37'.

Ο Αποστολίδης με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή θα πετύχει το 61-62, ενώ ο Λιούμπισιτς, ο οποίος ήταν σε πολύ καλή μέρα με καλάθι και εύστοχη βολή θα ανεβάσει την διαφορά στους τέσσερις (61-65). Ο Μπεκ με 2/2 βολές θα σημειώσει το 61-67, ο Αγαδάκος θα κάνει το 61-69, σκορ με το οποίο θα ολοκληρωθεί και η αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 32-38, 48-52, 61-69.

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός, Παπανικολόπουλος 7(1), Νάνα 2, Χατζής 8, Αποστολίδης 10, Τόμπσον 9(1), Κοχαντάρεβιτς, Κασελάκης 11(1), Γαλιώτος 5, Τσιάκος 9(1).

Ίκαρος Καλλιθέας (Σκουρτόπουλος): Σκορδίλης 1, Κουμπούρας, Τσιάρας, Βασίλιεβιτς 12(4), Παπαργυρόπουλος, Αγαδάκος 8, Μπέινς 11, Μπεκ 21(3), Λιούμπισιτς 14, Λαρεντζάκης 2.