STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Η Κηφισιά ισοπέδωσε τα Τρίκαλα με +36

Γκίκας ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το ντέρμπι ανάμεσα σε Κηφισιά και Τρίκαλα μετατράπηκε σε περίπατο για τους γηπεδούχους, που υποχρέωσαν τη θεσσαλική ομάδα σε μια από τις πιο βαριές ήττες της ιστορίας τους στη Basket League ΣΚΡΑΤΣ με 36 πόντους διαφορά και σκορ 115-79.

Ντέρμπι περίμεναν όλοι στο Ζηρίνειο, "περίπατος" αποδείχθηκε. Η Κηφισιά διέλυσε τα Τρίκαλα με 115-79, για να εδραιωθεί στην 5η θέση της βαθμολογίας της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, την ώρα που περιμένει ενδεχόμενη ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για να αποτελέσει το φαβορί για τη θέση στο φινάλε της regular season.

Οι γηπεδούχοι ήταν απολαυστικοί από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, την ώρα που τα Τρίκαλα περίμεναν απλά να τελειώσει το παιχνίδι για να μην πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις η ήττα τους. Η διαφορά σε δίποντα (27/44 έναντι 21/41) και τρίποντα (13/25 έναντι 7/17) δικαιολογεί το +36 της τελικής επικράτησης της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου, υπό τις οδηγίες του οποίου αγωνίστηκε για πρώτη φορά ο Ζερμέιν Μάρσαλ (16π. με 4/5τρίπ.).

Παρεμπιπτόντως, αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Ντεμέτριους Κόνγκερ με τη φανέλα των Τρικάλων, αφού τη Δευτέρα (8/2) ο Αμερικανός σμολ φόργουορντ θα αναχωρήσει για το Ισραήλ, για λογαριασμό της Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Ο MVP

Ο Ντάστιν Χογκ συνεχίζει να δικαιώνει τον Ηλία Παπαθεοδώρου για την απόφασή του να τον εντάξει στο δυναμικό της ομάδας, το περσινό καλοκαίρι. Για μία ακόμη φορά ήταν ο κορυφαίος των "κόκκινων", ολοκληρώνοντας αυτή τη φορά την αναμέτρηση με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 7 κερδισμένα φάουλ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η άμυνα των Τρικάλων ήταν παντελώς απούσα επιτρέποντας στην Κηφισιά να μετατρέψει το +7 (29-22) του πρώτου δεκαλέπτου σε +25 (58-33) μέχρι την ανάπαυλα.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Η Κηφισιά είχε 16/23 δίποντα και 6/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, εν αντιθέσει με τους φιλοξενούμενους που σούταραν με το απογοητευτικό 38.5% (10/26) εντός παιδιάς στο ίδιο διάστημα.

Όταν θέλεις να διεκδικήσεις ένα εκτός έδρας παιχνίδι, πρέπει να παίξεις καλή άμυνα. Κάτι το οποίο δεν έδειξαν διαθέσιμα να κάνουν τα Τρίκαλα. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη μπήκε αναιμικά το παιχνίδι, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να σκοράρουν αρκετά εύκολα καλάθια. Με το παιχνίδι να βρίσκεται σταθερά σε ευνοϊκό ρυθμό, η Κηφισιά δεν έχασε χρόνο. Πίεσε στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκε την ικανότητά της στο ανοιχτό γήπεδο και με μπροστάρηδες έναν "παλιό" (Ντάστιν Χογκ) κι έναν "νέο" (Ζερμέιν Μάρσαλ), ξέφυγε γρήγορα στο σκορ.

Το +25 (58-33) του ημιχρόνου είχε παραπάνω από μία αιτίες. Από τη μία το "οικονομικό" παιχνίδι των προαναφερθέντων, από την άλλη τα εξωπραγματικά ποσοστά των "κόκκινων" σε δίποντα (16/23) και τρίποντα (6/12), την ώρα που τα Τρίκαλα είχαν μόλις 38.5% (10/26) εντός παιδιάς μέχρι τη διακοπή για την ανάπαυλα. Παρεμπιπτόντως, ο Ντάστιν Χογκ είχε 13 πόντους με 3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 4/4 βολές σε 14'34'', με τον Ζερμέιν Μάρσαλ να προσθέτει άλλους 11 πόντους με 1/1 δίποντα και 3/3 τρίποντα σε μόλις 7'17'' -στο ντεμπούτο του.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου φρόντισε να καταστήσει σαφές από την πρώτη στιγμή πως δεν πρόκειται να... διαπραγματευτεί την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Πόσω μάλλον από τη στιγμή που η επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια επέτεινε την αίσθηση... διάλυσης από πλευράς των φιλοξενούμενων. Πως αλλιώς να εξηγηθεί άλλωστε το γεγονός πως δέχθηκαν 32 πόντους στην τρίτη περίοδο, όντας πλέον στο -36 (90-54) στο φινάλε της περιόδου.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα πλέον, με το μονό που κατάφεραν οι "κυανέρυθροι" να είναι ότι η διαφορά δεν μεγάλωσε περισσότερο. Δεν απέφυγαν πάντως την κατοστάρα (115-79), στο τελευταίο παιχνίδι του Ντεμέτριους Κόνγκερ στην Ελλάδα, αφού τη Δευτέρα (8/2) θα αναχωρήσει για το Ισραήλ για λογαριασμό της Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 58-33, 90-54, 115-79.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 3 (1), Κασελάκης 10 (2), Χογκ 15 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Ελ Αμίν 19 (2), Γλυνιαδάκης 10, Μάρσαλ 16 (4), Χατζηνικόλας 5 (1), Γκίκας 4, Πόποβιτς 4, Σταμάτης 8 (2), Σμιθ 21 (8/9 σουτ, 8 ριμπ.).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Καραθανάσης 5 (1), Κόνγκερ 13 (1), Βίλαλμσον 3, Καλλές 5, Ρόμπινσον 20 (3), Καντούγκαν 3, Τσιάρας 6 (2), Καλογιαννίδης, Μπράουν 20, Βαρυτιμιάδης 4.