STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Η αήττητη ΑΕΚ πέρασε και από την Πυλαία με ανατροπή

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Αν και ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος για τρία δεκάλεπτα, στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα, έκανε την ανατροπή και πήρε το πολύτιμο "διπλό" με 78-71. Αήττητη η "Ένωση" (6-0), ξεχώρισαν οι Ντίξον (22π) και Ούκιτς (16π).

Για την 6η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, η ΑΕΚ σημείωσε μία πολύτιμη εκτός έδρα επικράτηση, νικώντας τον ΠΑΟΚ με σκορ 71-78. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, ελέγχοντας τον ρυθμό, έχοντας ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ, αλλά οι "κιτρινόμαυροι" έδειξαν χαρακτήρα στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαναν την ανατροπή και έφτασαν στο πολύτιμο θετικό αποτέλεσμα, παραμένοντας αήττητοι (6-0) στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο Μάικλ Ντίξον ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους (3/7δ, 3/5τρ), δίνοντας μεγάλη επιθετική ώθηση στην ομάδα του, σημειώνοντας και ένα καθοριστικό τρίποντο-μαχαιριά (όντας υπό πίεση) στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν και έκανε το σκορ 69-74. Άξιος συμπαραστάτης του και ο εξαιρετικός Ρόκο Ούκιτς, ο οποίος ήταν πολύτιμος κυρίως στο δεύτερο μέρος, με τον Κροάτη γκαρντ να μετρά 16 πόντους (7/9δ), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ στην αναμέτρηση. Συνέθεσαν ένα τρομερό δίδυμο στο ματς, το οποίο συνέβαλε τα μέγιστα στην ανατροπή της "Ένωσης" στην καθοριστική τελευταία περίοδο.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ, αν και έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα για 30 λεπτά, στην τέταρτη περίοδο... κατέρρευσε. Το +11 (53-42) με το οποίο προηγήθηκε στην τρίτη περίοδο (στο 25'), έγινε -8 (59-67) για τον ΠΑΟΚ στο 35', με την "Ένωση" να έχει επιμέρους σκορ 25-6 σε αυτό το διάστημα και 14-1 επί μέρους σκορ από το 30' έως και το 35'.

Ο αριθμός του αγώνα

Το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ έμεινε για περίπου 7 λεπτά δίχως σκορ εντός παιδιάς στην τέταρτη περίοδο, με την ΑΕΚ να μετρά επί μέρους σκορ 14-1 από το 30' έως και το 35'.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με αποφασιστικότητα στο παιχνίδι, φτάνοντας στο +8 (17-9) στο 7', με τους Γλυνιαδάκη και Σάιμπερτ να δίνουν πολύτιμες λύσεις στην επίθεση. Η ΑΕΚ ακολούθως αντέδρασε, μειώνοντας σε 18-15 με τον Μιλόσεβιτς, αλλά ακολούθως ο Μπράιαντ με τρίποντο "έγραψε" το 21-15, το οποίο ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό χάρη στους Χρυσικόπουλο και Πέινερς, φτάνοντας στο +11 (34-23) στο 15', με την ΑΕΚ να είναι απογοητευτικά άστοχη στην επίθεση. Ακολούθως η "Ένωση" αντέδρασε, μειώνοντας σε 35-34, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Ντίξον και Ουίλιαμς, με το 38-34 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι με τους Γλυνιαδάκη και Πέινερς πήγαν την διαφορά και πάλι στο +11 (47-36) στο 23', διαφορά την οποία και διατήρησαν στα επόμενα λεπτά, αλλά στο 29' ο Μιλόσεβιτς μείωσε σε 56-53, με το 58-53 να είναι το σκορ στο 30', με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ ξεκίνησε την δική της αντεπίθεση. Έπαιξε εξαιρετική άμυνα, έβγαλε πάθος στο παιχνίδι της, βρήκε λύσεις στην επίθεση, ο Ούκιτς ήταν καταπληκτικός, με την "Ένωση" να μετρά ένα επί μέρους σκορ 14-1 από το 30' έως και το 35', φτάνοντας στο +8 (59-67). Το +11 (53-42) έγινε -8 (59-67) για τον ΠΑΟΚ, μέσα σε 10'13'' αγώνα σε γ' και δ' περίοδο. Δηλαδή, η ΑΕΚ έχει επιμέρους σκορ 25-6 σε αυτό το διάστημα (14-1 στη δ' περίοδο).

Στο 37' ο Μπράιντ σημείωσε το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι για τον ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο, ενώ ακολούθως ο ίδιος με γκολ-φάουλ μείωσε σε 69-71. Στο 39' ο Ντίξον έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο από την γωνία, φέρνοντας την ΑΕΚ στο +5 (69-74), ενώ στα 40'' πριν το τέλος ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 71-74 με τον Πέινερς. Στο τέλος, όμως, οι "κιτρινόμαυροι" διαχειρίστηκαν έξυπνα το προβάδισμα τους, φτάνοντας στο πολύτιμο "διπλό" με σκορ 71-78, με τον Ντίξον να ευστοχεί και στις κρίσιμες βολές λίγο πριν την λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 58-53, 71-78.

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 7 (8 ριμπ.), Κόνιαρης, Τέιλορ 5, Γλυνιαδάκης 15, Σάιμπερτ 10 (2), Τσόχλας, Μιλιένοβιτς 4, Μπράιαντ 17 (3), Πέινερς 13, Κλάντον.

ΑΕΚ: Ούκιτς 16, Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 11 (15 ριμπ.), Χαριτόπουλος, Ουίλιαμς 12 (4), Σάκοτα 9, Ντίξον 22 (3), Λαρεντζάκης, Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής 8.