STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Η ΑΕΚ έστειλε τον Αρκαδικό στην Α2

Η ΑΕΚ νίκησε τον Αρκαδικό με 87-74, τερμάτισε στην 4η θέση της βαθμολογίας και ταυτόχρονα έστειλε στην Α2 τον Αρκαδικό που υποβιβάστηκε. Ντεμπούτο για Έρικ, κορυφαίος ο Κάρτερ (24π, 4/7τρ), το πάλεψε ο Καββαδάς (18π, 5ρ).

Για την αυλαία της κανονικής περιόδου στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, η ΑΕΚ νίκησε τον Αρκαδικό με 87-74 στο ΟΑΚΑ και τερμάτισε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Στα playoffs θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον ΠΑΟΚ. Ταυτόχρονα, έστειλε στην Α2 τον Αρκαδικό που υποβιβάστηκε. Ντεμπούτο για Έρικ, κορυφαίος ο Κάρτερ (24π, 4/7τρ), το πάλεψε ο Καββαδάς (18π, 5ρ).

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο εντυπωσιακός Μαρκ Κάρτερ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 24 πόντους, μετρώντας 5/6 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Παράλληλα, μέτρησε 3 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ.

Ο αριθμός του αγώνα

Τα 10/27 τρίποντα (37%) που σημείωσε στο παιχνίδι η ΑΕΚ, με τους "κιτρινόμαυρους" να δοκιμάζουν συχνά το χέρι τους από την περιφέρεια.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Η ΑΕΚ έκανε την διαφορά στην 4η περίοδο, καθώς με την έναρξη της η "Ένωση" έλεγξε τον ρυθμό και εκτόξευσε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Αρκαδικός δεν είχε δυνάμεις να αντιδράσει.

Το ματς

Ο Φαν Όστρουμ στο 3' έφερε τον Αρκαδικό στο +7 (2-9), με τον Καββαδά στο 8' με κάρφωμα να διατηρεί το προβάδισμα (15-18) για τους φιλοξενούμενους, με το 19-20 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κάρτερ είχε πετύχει ήδη 9 πόντους και ο Καββαδάς τους 10 για την ομάδα του.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Καββαδάς έφερε τον Αρκαδικό στο +4 (22-26), ο Μαυροκεφαλίδης ακολούθως έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (30-29, στο 17'), με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν στην συνέχεια τον ρυθμό, έχοντας το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με σκορ 36-40.

Στην τρίτη περίοδος, ο Μπράουν έφερε το σκορ στα ίσα (40-40) στο 23', ενώ ο Κάρτερ στο 26' έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ΑΕΚ (50-46). Ο "ζεστός" Κάρτερ με νέα προσπάθεια έφερε τους γηπεδούχους στο +6 (55-49) στο 27', ο Τζόουνς μείωσε στον πόντο (56-55), με το 62-57 να είναι το σκορ στο 30'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός λύγισε κόντρα στην ΑΕΚ. Ο Καββαδάς μείωσε σε 62-58, αλλά στην συνέχεια η "Ένωση" αντέδρασε, φτάνοντας στο +11 (72-61) με τον Μαυροειδή. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, εκτοξεύοντας την διαφορά και στο +18 (87-69), με την ομάδα της Τρίπολης να έχει παραδοθεί. Οι "κιτρινόμαυροι" στο τέλος πήραν την νίκη με 87-74 και ο Αρκαδικός με αυτόν τον τρόπο υποβιβάστηκε στην δεύτερη κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-40, 62-57, 87-74

Ανά δεκάλεπτο: 19-20, 17-20, 26-17, 25-17

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Μαυροκεφαλίδης 6, Κάρτερ 24, Μπράουν 4, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης, Παπαντωνίου, Σάκοτα 7, Μιλόσεβιτς 13, Γκριν 11, Καλαμπόκης 6, Μαυροειδής 11, Μάικλ 1

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καββαδάς 18, Φαν Όστρουμ 9, Νούτινεν 2, Λι 9, Λέτζιον 3, Καραμαλέγκος, Τζόουνς 15, Κοψαύτης, Στεφανίδης 8, Τζόουνς 4, Καλλινικίδης 6, Εζόμο