STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Η ΑΕΚ απέδρασε από την Τρίπολη

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η ΑΕΚ κατάφερε να... δραπετεύσει από την Τρίπολη, νικώντας τον Αρκαδικό με 78-74, σε ένα ματς που κρίθηκε στο τέλος. Καθοριστικό το επιθετικό ριμπάουντ του Χέρστον. Νεύρα μεταξύ Ζντοβτς και Κούπερ στο 16'.

Για την 13η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, σε ένα ματς που είχε υψηλό ανταγωνισμό, το οποίο και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η ΑΕΚ... δραπέτευσε από την Τρίπολη, νικώντας δύσκολα τον Αρκαδικό με σκορ 74-78. Ένα ματς που στιγματίστηκε από το έντονο φραστικό επεισόδιο μεταξύ του προπονητή της 'Ένωσης", Γιούρι Ζντοβτς με τον παίκτη του, Ντι Τζέι Κούπερ, με τον Σλοβένο τεχνικό να στέλνει τον αθλητή του στα αποδυτήρια.

O αριθμός το αγώνα

Οι 12/14 βολές (85%) που μέτρησε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος πήγαινε συνεχώς στη γραμμή στο τελευταίο λεπτό αλλά ήταν ψύχραιμος από το συγκεκριμένο σημείο. Στα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού τα μόλις 6 λάθη των παικτών της "Ένωσης" έναντι 16 των παικτών του Αρκαδικού.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στα τελευταία 6''. Με το σκορ στο 74-75, ο Μαυροκεφαλίδης έβαλε την πρώτη βολή κάνοντας το 74-76, αλλά έχασε την δεύτερη. Ο Χέρστον, όμως, στη συνέχεια πήρε το καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ, έδωσε πάσα στον Μαυροκεφαλίδη, πήρε το φάουλ, έβαλε τις δύο βολές κάνοντας το 74-78 και έτσι η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη - απόδραση από τη Τρίπολη.

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση όντας πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ της ΑΕΚ με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ έχοντας 12/14 βολές, 1/3 δίποντα και 2/2 τρίποντα, ενώ κέρδισε και 9 φάουλ σε μόλις 17:17.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με +6 (6-11) στο 5', ύστερα από τρίποντο του Χέρστον, με τον Κάρτερ στη συνέχεια να παίρνει το "όπλο" του, φέρνοντας την διαφορά και στο +7 (14-21) στο 9'. Οι φιλοξενούμενοι σούταραν καλά από τα 6.75 μέτρα, ο Καλαμπόκης έφερε στο 9' (17-260 τους "κιτρινόμαυρους", με το 20-26 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Μαυροειδής έφερε την ΑΕΚ στο +7 (22-29) με βολές στο 22', αλλά στη συνέχεια ο Αρκαδικός βρήκε ρυθμό, καταφέρνοντας να γυρίσει το ματς, παίρνοντας το προβάδισμα με 31-29 στο 24', ύστερα από τρίποντο του Κοψαύτη. Η "Ένωση" έμεινε για περίπου πέντε λεπτά δίχως σκορ, οι γηπεδούχοι πήγαν και στο +5 (34-29) στο 17' με τον Βαν Όστρουμ , αλλά ο Σάκοτα με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα (34-34). Στον πάγκο των φιλοξενούμενων υπήρχε νευρικότητα, με τον Ζντοβτς να στέλνει στα αποδυτήρια τον Κούπερ, και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-40.

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το 24΄ όταν το σκορ ήταν ισόπαλο 46-46. Σε εκείνο το σημείο όμως, η ΑΕΚ βρήκε στόχο από τα 6,75 μ., φτάνοντας στο +5 (49-54) στο 27', με το 50-58 να είναι το σκορ της αναμέτρησης στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει με 10 πόντους (55-65) ύστερα από τρίποντο του Καλαμπόκη, με την "Ένωση" να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στη συνέχεια όμως ο Αρκαδικός μείωσε σε 66-67 στο 38΄ με το παιχνίδι να πηγαίνει στην... ρουλέτα των βολών. Για να φθάσουμε στα 6'' πριν το τέλος. Με το σκορ στο 74-75, ο Μαυροκεφαλίδης έβαλε την πρώτη βολή κάνοντας το 74-76, αλλά έχασε την δεύτερη. Ο Χέρστον πήρε το καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ και κάπου εκεί το ματς τέλειωσε, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μία αγχωτική νίκη με σκορ 74-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 41-40, 50-58, 74-78

Ανά δεκάλεπτο: 20-26, 21-14, 9-18, 24-20

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ(Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Καββαδάς 16(6/9β., 5/9διπ., 10ριμπ.), Βαν Όστρουμ 21(15/18β., 3/7διπ.), Κοψαύτης 5(1), Κωνσταντίνου, Στεφανίδης 3, Μπράουν 8(1), Νουουτίνεν 12(4/6β., 1/3διπ., 2/2τρ.), Καλλινικίδης 6(1), Τζουγκαράκης 3.

ΑΕΚ(Ζντοβτς): Κούπερ 4, Παπαντωνίου 3, Σάκοτα 13(2/2β., 1/1διπ., 3/6τρ.), Χέρστον 5(1), Μιλόσεβιτς 5(1), Μαυροκεφαλίδης 20(12/14β., 1/3διπ., 2/2τρ., 7ριμπ.), Κάρτερ 5(1), Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 8(2), Μαυροειδής 13(5/6β., 4/6διπ., 0/1τρ., 5ριμπ.).