STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Γλίτωσε το κάζο στο Λαύριο ο Παναθηναϊκός

Το Λαύριο έβαλε ζόρια στον Παναθηναϊκό (69-69, 37'09") όμως οι "πράσινοι" επικράτησαν με 72-79 και πλέον στρέφονται στον αγώνα με την Μπαρτσελόνα (4/12). Double-doubles οι Γκιστ, Καλάθης, Ραντούλιτσα, επέστρεψε ο Παππάς.

Το Λαύριο... φλέρταρε με τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο κλειστό της Λαυρεωτικής απέναντι στον Παναθηναϊκό, προηγήθηκε με 22-9 και κράτησε επαφή με το σκορ ως τα τελευταία λεπτά (69-69, 37'09") ωστόσο οι "πράσινοι" έκαναν επιμέρους σκορ 10-3 ως το τέλος του αγώνα και επικράτησαν με 72-79.

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης

Ο Νίκος Παππάς επέστρεψε στα παρκέ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού έπειτα από 198 μέρες και εκείνον τον τραυματισμό του στο ματς με τον Κολοσσό, έχοντας 2 πόντους με 0/2 βολές, 1/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 12'50". Επίσης, ο Δημήτρης Διαμαντίδης έφτασε τις 500 συμμετοχές στο πρωτάθλημα . Πλέον οι "πράσινοι" στρέφονται στον αγώνα με την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ (4/12, 21:45) για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το Λαύριο ζόρισε τον Παναθηναϊκό στα τελευταία λεπτά (69-69, 37'09") όμως το κάρφωμα του Τζέιμς Γκιστ, το "μεγάλο" τρίποντο του Διαμαντίδη και το καλάθι του Σάσα Πάβλοβιτς στον αιφνιδιασμό έκαναν το 69-76 στα 1'39" για το τέλος και "κλείδωσαν" τη νίκη.

O MVP

Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα κυριάρχησε στις δυο ρακέτες και ηγήθηκε της επίθεσης του Παναθηναϊκού. Ο Σέρβος σέντερ έκανε double-double με 23 πόντους (3/4 βολ., 10/14 δίπ.) και 10 ριμπάουντ ενώ είχε ακόμα 3 ασίστ, 8 κερδισμένα φάουλ και 2 λάθη σε 19'40".

To στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Παναθηναϊκός πήρε τους 64 από τους 79 πόντους του με καλάθια στο "ζωγραφιστό" ενώ κατέβασε 15 επιθετικά ριμπάουντ. Επίσης οι Γκιστ (11π., 11ριμπ.), Καλάθης (16π., 10ασ.) και Ραντούλιτσα (23π., 10ριμπ.) έκαναν double-doubles!

Το Λαύριο έκανε... εκρηκτικό ξεκίνημα στο ΚΓΔ Λαυρεωτικής απέναντι στον Παναθηναϊκό. Οι νεοφώτιστοι του κόουτς Χρήστου Σερέλη πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό απέναντι στους "πράσινους", έκαναν σερί 13-0 και προηγήθηκαν 22-9 με 2/2 βολές του Μπράντον Γιανγκ, στα 3'36" για τη λήξη της πρώτης περιόδου! Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, πέρασαν την μπάλα στον Ραντούλιτσα και μείωσαν στο 25-24 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο Λαύριο. Παρεμπιπτόντως ο Παναθηναϊκός πήρε τους 20 από τους 24 πόντους του σε αυτό το διάστημα (83.3%) με καλάθια στο "ζωγραφιστό" ωστόσο υπέπεσε σε 5 λάθη.

O Ραντούλιτσα κυριάρχησε στις δυο ρακέτες και έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (33-35, 15'01") για πρώτη φορά μετά το αρχικό 0-2 (!) όμως το Λαύριο "έτρεξε" σερί 7-0 και προηγήθηκε 40-35 στα 2'24" για τη λήξη του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση του Παναθηναϊκού και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 46-41. Σημειωτέον, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς κατέβασε 10 επιθετικά ριμπάουντ, σούταρε 17/34 δίποντα (αντί των 9/22 του Λαυρίου) κάνοντας μόλις 1 λάθος στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι νεοφώτιστοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και διατηρούσαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια.

Εν συνεχεία ο Νίξον έστειλε τη διαφορά στο +7 (48-41) όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ο Φελντέιν διαμόρφωσε το 51-52 στα μισά της τρίτης περιόδου. Οι "πράσινοι" βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνά τους και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 59-61, με τον Νικ Καλάθη να σκοράρει σε "νεκρό" χρόνο. Το Λαύριο έβαλε ζόρια στον Παναθηναϊκό στα τελευταία λεπτά (69-69, 37'09") όμως το κάρφωμα του Τζέιμς Γκιστ, το "μεγάλο" τρίποντο του Διαμαντίδη και το καλάθι του Σάσα Πάβλοβιτς στον αιφνιδιασμό έκαναν το 69-76 στα 1'39" για το τέλος. Εν συνεχεία ο Καλάθης σέρβιρε στον Πάβλοβιτς και ο Μαυροβούνιος φόργουορντ έκανε το 70-79 με γκολ-φάουλ και κλείδωσε τη νίκη των "πράσινων" στο Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 46-41, 59-61, 72-79.

Λαύριο (Σερέλης): Γιανγκ 14, Κρουμπαλί 14 (2), Νίξον 9 (1), Γιαννακόπουλος 14 42), Μπάρλος 13 (2), Σακελλαρίου, Περράκης 2, Κακλαμανάκης, Μπέμπης, Έβανς 6.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Χαραλαμπόπουλος 6, Φελντέιν 2, Γκιστ 11, Καλάθης 16, Κούζμιτς 2, Πάβλοβιτς 9, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης, Ραντούλιτσα 23, Παππάς 2, Διαμαντίδης 6 (2).