STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Γλίτωσε τα χειρότερα η ΑΕΚ, 76-73 την Κηφισιά

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με +17 πόντους στο 30' (63-46) ωστόσο επικράτησε της Κηφισιάς με το... αγχωτικό 76-73 αφού ο Λεωνίδας Κασελάκης αστόχησε σε δυο προσπάθειες για τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα. Κατέρρευσε ο Πόποβιτς!

Η Κηφισιά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ της 36-39 ωστόσο η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική της άμυνα, προηγήθηκε με +17 (63-46) στο 30' κι εν τέλει επικράτησε με το... αγχωτικό 76-73 αφού οι φιλοξενούμενοι δεν ολοκλήρωσαν το μεγάλο come-back στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Έτσι η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς παραμένει μόνη στην τρίτη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 16-4 και πλέον στρέφεται στην κρίσιμη αναμέτρηση με τον Άρη (28/2, 17:00) στη Nick Gali Hall, που ενδεχομένως να κρίνει πολλά σε ό,τι αφορά την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην κατάταξη.

Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό στο κεφάλι του Πέταρ Πόποβιτς, ο οποίος σωριάστηκε αιμόφυρτος στο παρκέ έπειτα από την αγκωνιά του Μιλόσεβιτς και του έγιναν ράμματα.

Ο MVP

Ο Γιάννης Καλαμπόκης είχε καθοριστική συμβολή στη νίκη της ΑΕΚ επί της Κηφισιάς. Ο 37χρονος γκαρντ τελείωσε το ματς κόντρα στην ομάδα των βορείων προαστίων με 13 πόντους (2/3 δίπ., 3/5 τρίπ.), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 20'25".

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Το 61% της ΑΕΚ στα δίποντα, ήτοι 20/33 σουτ δύο πόντων κόντρα στην Κηφισιά.

O αγώνας

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε στο ΟΑΚΑ με βασικούς τους Μπράουν, Κάρτερ, Χέρστον, Μαυροειδή και Μαυροκεφαλίδη απέναντι στην Κηφισιά που πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 12-21! Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία και τα λάθη της "Ένωσης", βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Ελ-Αμίν, Χογκ και απέκτησαν από νωρίς το προβάδισμα. Η ΑΕΚ αντέδρασε στην δεύτερη περίοδο, μείωσε αρχικά σε 30-34 με το γκολ-φάουλ του Χέρστον στο 17'43" έπειτα από το φάουλ του Σταμάτη ενώ ο Καλαμπόκης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και διαμόρφωσε το 36-38 (28'56").

Παρ' όλα αυτά, η ομάδα των βορείων προαστίων άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ της 36-39, έχοντας 14 ασίστ, 74% στα δίποντα (14/19) και μόλις 1/8 τρίποντα (13%) σε αυτό το διάστημα. Λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, πάντως, ο Γιούρι Ζντοβτς έκανε παρατηρήσεις σε πολύ έντονο ύφος στον Μπράουν ενώ ο Μαρκ Κάρτερ πήρε από το... χέρι τον συμπαίκτη του και τον πήγε στην άκρη του πάγκου, προκειμένου να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Στη συνέχεια η ομάδα του Γιούρι Ζνοβτς βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική της άμυνα και υποχρέωσε την Κηφισιά να σκοράρει μόνο δυο πόντους στα πρώτα 6'48" της τρίτης περιόδου, κάνοντας επιμέρους σκορ 21-2 για το 57-41 με το εύστοχο τρίποντο του Σάκοτα! Η αμυντική λειτουργία της "Ένωσης" δημιούργησε πολλά προβλήματα στην Κηφισιά ενώ το τρίποντο του Γιάννη Καλαμπόκη εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (63-46, 30').

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 70-64 στα 3'16" για το τέλος με τον Σταμάτη ενώ ο Πόποβιτς σκόραρε για τρεις και μείωσε σε 74-72 στα 29" πριν από τη λήξη! Ακολούθως ο Κάρτερ και ο Γκίκας έκαναν το 75-73 από τη γραμμή των βολών ενώ ο Χέρστον διαμόρφωσε το 76-73 με 1/2 βολές. Η Κηφισιά έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αφού ο Κασελάκης αστόχησε δυο φορές σε προσπάθεια για τρίποντο.

Έτσι η ΑΕΚ θα παραταχθεί με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο παιχνίδι με τον Άρη στη Nick Galis Hall (28/2, 17:00) που ενδεχομένως να κρίνει πολλά σε ό,τι αφορά την τρίτη θέση στην τελική κατάταξη.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 36-39, 63-46, 76-73.

ΑΕΚ(Ζντοβτς): Παπαντωνίου 3 (1), Σάκοτα 10 (2), Χέρστον 11 (1), Μιλόσεβιτς 6, Γκριν, Μαυροκεφαλίδης 6, Κάρτερ 10 (1), Μπράουν 8, Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 13 (3), Μαυροειδής 9.

ΚΗΦΙΣΙΑ(Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 5, Χατζηνικόλας, Γκίκας 5, Πόποβιτς 13 (3), Σταμάτης 9 (1), Κασελάκης 4, Χρυσικόπουλος, Χογκ 19 (14 ριμπ.), Ελ Αμίν 11, Γλυνιαδάκης 7.