STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Φοβερός ο Κόροιβος, 78-71 τον Προμηθέα

EUROKINISSI

Ο Κόροιβος με κορυφαίο τον Τζάχι Κάρσον πέτυχε σπουδαία νίκη με 78-71 και υποχρέωσε τον Προμηθέα στην τρίτη συνεχόμενη ήττα του στην Stoiximan.gr Basket League

Ο Κόροιβος έκανε κατάθεση ψυχής στην Αμαλιάδα και πήρε μια σπουδαία νίκη επί του Προμηθέα Πάτρας με 78-71... Ο Τζάχι Κάρσον το πήρε προσωπικά, έβαλε 24 πόντους και πλέον η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έχει ρεκόρ 4-6, που της φέρνει σε πολύ καλή θέση στη μάχη της παραμονής στην Stoiximan.gr Basket League.

Αντίθετα ο Προμηθέας μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, μετράει πλέον τρεις συνεχόμενες ήττες, γεγονός που προκαλεί έντονο προβληματισμό στην Πάτρα. Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν ανίκανοι να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο και στην επίθεση που εξαπέλυσαν οι γηπεδούχοι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ και με τους Τουντζιαράκη και Φαγιέ να σκοράρουν, κατάφερε να κάνει το 17-18... Μόλις άρχισε η δεύτερη περίοδος το σκορ έγινε 19-24, αλλά κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση του Κόροιβου. Με τους Ντάρσον και Ντικόζιϊ να αναλαμβάνουν δράση ήρθε σερί 8-0 που έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 27-24 στο 15' και παρά την προσπάθεια των Πατρινών να επανέλθουν, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 35-31.

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 0-6 έγινε το 35-37 στο 22', αλλά ο Κόροιβος απάντησε άμεσα. Στο 28' προηγήθηκε με 46-40 και έδειξε να ελέγχει την κατάσταση, όμως οι Πατρινοί δεν τα παράτησαν και το δεκάλεπτο τελείωσε με 51-48.

Ο Κόροιβος ήταν ασταμάτητος στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και με σερί 10-0 έγραψε το 61-48 στο 33'. Ο Πόσλεϊ έκανε και το 66-53 στο 34' και φάνηκε να "καθαρίζει" το ματς. Ο Προμηθέας έκανε την ύστατη προσπάθεια, μείωσε σε 70-66 στο 38' με τον Μιλόσεβιτς, όμως ο Κόροιβος δεν πτοήθηκε. Με ψυχραιμία στις βολές και εξαιρετική άμυνα έκανε το 76-67 στα 51'' , για να έρθει το τελικό 78-71.

MVP

Ο Τζάκι Κάρσον είχε 24 πόντους με 2/5 βολές, 11/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα, πήρε 6 ριμπάοτντ, έδωσε 3 ασίστ και παρά τα 5 λάθη που έκανε, ήταν ο κορυφαίος του Κόροιβου στη μεγάλη νίκη επί του Προμηθέα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Προμηθέας έχει θεωρητικά γεμάτο ρόστερ, όμως στην πράξη δεν φάνηκε αυτό. Είχε 5 παίκτες - την πρώτη πεντάδα - με διψήφιο αριθμό πόντων και από εκεί και πέρα ο Σαλούστρος έβαλε 6 πόντους και ο Γκίκας μόλις 1. Ξέμεινε από λύσεις δηλαδή, αφού ο πάγκος του πέτυχε μόλις 7 πόντους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Κόροιβος έκανε σερί 10-0 στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου κι εκεί ξέφυγε με 61-48. Ο Προμηθέας άργησε να "ξυπνήσει" και ό,τι έγινε από το 30' μέχρι το 33'΄έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στους γηπεδούχους.,

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Σχεδόν γέμισε το κλειστό της Αμαλιάδας, περισσότεροι από 1500 φίλοι του Κόροιβου - και 100 του Προμηθέα από τη γειτονική Πάτρας - βρέθηκαν στις εξέδρες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Π. Αναστόπουλος, Ανδρικόπουλος, Τζαφλέρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 35-31, 51-48

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): ΝτιΚόζι 17 (2). Κάρσον 22 (11/14 δίποντα), Πόσλεϊ 15 (2/4 τρίποντα), Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 7 (7ριμπάουντ), Σκούλας 3 (1), Σπυριδωνίδης 4,Χάινς 8 (7ριμπάουντ). Ράουντρι.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 10 (5 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 10 (7ριμπάουντ), Χολ 12 (4/6 τρίποντα), Μιλόσεβιρς 14 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκίκας 1, Ρέλεφορντ , Δημάκος, Σαλούστος 6 (3/3 δίποντα, Ελις.

Ομαδικά στατιστικά Κοροίβου 25/43 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 13/20 βολές 37 (28-9) ριμπάουντ, 12 ασίστ, 12 λάθη, 4 λάθη, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Προμηθέα: 18/39 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 14/22 βολές, 36 (23-13) ριμπάουντ, 20 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 1 τάπα.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Ο Κόροιβος θα παίξει στις 7 Ιανουαρίου με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, ενώ ο Προμηθέας θα υποδεχθεί μία μέρα νωρίτερα την ΑΕΚ στην Πάτρα.