STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Φοβερός Κολοσσός, πέρασε σαν σίφουνας από την Αμαλιάδα

Ο Κολοσσός νίκησε με το εντυπωσιακό 66-86 τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα και έπιασε ΠΑΟΚ και Άρη στην τέταρτη θέση της Stoiximan.gr Basket League

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Κολοσσός στην Αμαλιάδα και έχει κάθε δικαίωμα να ονειρεύεται... τετράδα. Νίκησε με το θριαμβευτικό 66-86 τον Κόροιβο και πλέον ισοβαθμεί με ΠΑΟΚ και Αρη στην βαθμολογία. Οσο για τους γηπεδούχους, έχασαν όχι μόνο το ματς αλλά και μια καλή ευκαιρία να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη.

Ομως έπεσαν πάνω στον εκπληκτικό Κολοσσό και τους Ρέλεφορντ, Ρέντικ και Βασιλόπουλο, που κόντρα στην τέως ομάδα του έκανε εκπληκτικό παιχνίδι. Οσο για τον Κόροιβο, τα περίμενε όλα από τον Σταρκς και πλέον θα ψάξει αλλού για τις νίκες που χρειάζονται ώστε να μείνει στην Stoiximan.gr Basket League.

MVP

Ο Ρέντικ ήταν πρώτος σκόρερ του Κολοσσού με 21 πόντους, όμως ο Τρέβορ Ρέλεφορντ άγγιξε το τριπλ νταμπλ γι αυτό και παίρνει τον τίτλο του κορυφαίου. Είχε 13 πόντους με 4/4 βολές, 3/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα και είχε 25 στην αξιολόγηση. Τα έκανε όλα δηλαδή.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος γύρισε σε γνώριμα μέρη και έκανε μεγάλο ματς μπροστά σε δικούς του ανθρώπους. Είχε 16 πόντους με 3/4 βολές, 2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, πήρε 7 ριμπάουντ, έκανε 3 ασίστ και παρά τα 6 του λάθη, έκανε ένα από τα καλύτερα φετινά του παιχνίδια, με 17 στην αξιολόγηση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Κόροιβος είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το 15', αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ο Κολοσσός ανέβασε στροφές. Και στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ουσιαστικά έγειρε η πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενους. Το επί μέρους 1-13 άλλαξε όλη τη ροή του αγώνα κι από εκείνο το σημείο και μετά οι Ροδίτες δεν κοίταξαν πίσω,

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Κόροιβος αιφνιδίασε και προηγήθηκε με 8-0 στο 3', αλλά ο Ρέντικ το πήρε προσωπικά και μέσα σε ενάμιση λεπτό ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 8-8. Το σκηνικό μέχρι το 18' δεν άλλαξε, οι γηπεδούχοι είχαν μεν τα ηνία χάρη στους Σταρκς και Μιλουτίνοβιτς, αλλά σε κανένα σημείο δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν τόσο, ώστε να αισθανθούν και την απαραίτητη ασφάλεια.

Στο 16' το σκορ έγινε 30-26 χάρη σε 15 πόντους από τον Σταρκς, όμως εκεί εξαπέλυσε την επίθεσή της η ομάδα της Ρόδου. Με τον Σαλούστρο ισοφάρισε σε 30-30 στο 18' και με τον εντυπωσιακό Παναγιώτη Βασιλόπουλο έγραψε το 31-39 του ημιχρόνου, με το επί μέρους σκορ να είναι 1-13.

O Κολοσσός είχε τον έλεγχο και στην τρίτη περίοδο, με τον Ρέντικ να κυριαρχεί. Η διαφορά ανέβηκε στους 14 (39-53) στο 26', για να μειώσει ο Κόροιβος σε 50-58 στο τέλος του δεκαλέπτου, κάνοντας ένα μικρό σερί 5-0.

Ο Βασιλόπουλος ανέλαβε δράση και στην τελευταίο περίοδο και κάπως έτσι ο Κολοσσός έκανε το 52-67 στο 33'. Ο Ρέλεφορντ πήρε τη σκυτάλη και έγραψε και το 52-71 στο 34' και το υπόλοιπο ματς είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα για να φτάσουμε στο τελικό 66-86.

Κολοσσός (Λυκογιάννης):Ρέντικ 21, Τσίκου, Ρέλεφορντ 13 (1), Βασιλόπουλος 16 (3), Χαλ 10, Λιάπης, Γεωργαλής 4 (1), Σαλούστρος 4, Αγγελάκος 3 (1), Άχονεν 4 (1), Παπαδάκης 1, Γουότσον 10.

Κόροιβος (Καλαμπάκος):Μιλουτίνοβιτς 10 (1), Σταρκς 27 (3), Μιχάλογλου, Χαλ 9, Γκότσερ 6, Σαχπατζίδης 3, Χατζηνικόλας 3 (1), Σπυριδωνίδης, Αποστολίδης, Πόλαρντ 8.

Tα δεκάλεπτα:16-16, 31-38, 50-58, 66-86