STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Φόρτσαρε στο δεύτερο μέρος και νίκησε ο Ολυμπιακός

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο (30-30) στην Ρόδο, αλλά στο δεύτερο μέρος βρήκε ρυθμό και έφτασε εύκολα στη νίκη με 73-53. Ξεχώρισε ο κορυφαίος Στρόμπερι (16π), πολύτιμοι οι Σπανούλης (10π, 4ασ) και Μιλουτίνοβ (11π, 6ρ).

Για την 14η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Ολυμπιακός αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο (30-30) απέναντι στον Κολοσσό, στο δεύτερο μέρος ανέβασε την απόδοση του, βρήκε ρυθμό και έφτασε εύκολα στη νίκη με 73-53. Οι Πειραιώτες έπαιξαν χωρίς τους τραυματίες Οθέλο Χάντερ, Γιώργο Πρίντεζη και Ματ Λοτζέσκι.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα

Ο καταπληκτικός Ντι Τζέι Στρόμπερι που έβγαλε στο ματς αστείρευτη ενέργεια από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ, σε 25 λεπτά συμμετοχής, ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 16 πόντους (5/5δ, 2/6τρ). Έβγαλε άμυνες και έδωσε σκορ στους Πειραιώτες στο τρανζίσιον. Πολύτιμη η συνεισφορά του Νίκολα Μιλουτίνοβ σε όλους τους τομείς (11π, 5/5δ, 6ρ, 2κλ), έδωσε λύσεις ο Βασίλης Σπανούλης (8π, 4ασ), βοήθησαν οι Ιωάννης Παπαπέτρου (10π, 4ρ, 2ασ) και Δημήτρης Αγραβάνης (10π).

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο. Ο Κολοσσός δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος (30-30), αλλά χάρη στην βελτίωση που έδειξαν οι Πειραιώτες σε άμυνα και επίθεση με την έναρξη του δεύτερου μέρους (12-25), έφεραν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό και εκεί "καθάρισαν" το ματς. Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα εφτά λεπτά της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις 3 πόντους στην αναμέτρηση.

Ο αριθμός της αναμέτρησης

Τα 5/5 δίποντα που μέτρησαν στο ματς οι Ντι Τζέι Στρόμπερι και Νίκολα Μιλουτίνοβ, όντας ιδιαίτερα αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με +8 (5-11) στο 5', έχοντας για σκόρερ τον Παπαπέτρου, αλλά στη συνέχεια ο μαχητικός Κολοσσός κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ τους Πρωταθλητές Ελλάδας, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (14-14) με τον δραστήριο Ντέιβις. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 14-15.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον εξαιρετικό ΜακΓκί να διαμορφώνει το 21-21 από το low-post. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια με τρίποντο του Μάντζαρη πήγε στο +5 (22-27), οι Πειραιώτες έδειχναν την διάθεση να ξεφύγουν στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Μανωλόπουλου διαμόρφωσαν το 30-30 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Ολυμπιακός παρουσίασε βελτιωμένη εικόνα, έπαιξε καλύτερη άμυνα και κράτησε για 7 λεπτά στο ματς τον αντίπαλο του μόλις στους 3 πόντους. Σε εκείνο το σημείο έδωσαν ώθηση στην ομάδα οι Σπανούλης και Μιλουτίνοβ, με τον αρχηγό των Πειραιωτών με τρίποντο να εκτοξεύει την διαφορά στο +11 (33-44) στο 26'. Οι Πειραιώτες είχαν βρει ρυθμό, ο Χάκετ έστειλε το ματς στο +15 (36-51) στο 28', με το 42-55 να είναι το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Ο Στρόμπερι είχε πάρει... φωτιά, καθώς έβαζε τρίποντα, έδινε σκορ στον αιφνιδιασμό και έβγαζε μεγάλες άμυνες, φέρνοντας την διαφορά στο +17 (52-69) στο 38'. Οι Πειραιώτες στο τέλος έφτασαν εύκολα στη νίκη με σκορ 53-73.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 30-30, 42-55, 53-73

Ανά δεκάλεπτο: 14-15 16-15, 12-25, 11-18

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Ρέλεφορντ 3, Σαλούστρος 4, ΜακΓκί 7, Μπίλις 4, Ντέιβις 8 (2), Γεωργαλής 2, Λίντεν 5 (1), Αγγελάκος, Αχόνεν 3, Λιούις 3 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 10 (1), Σπανούλης 8 (1), Στρόμπερι 16 (2), Μιλουτίνοβ 11, Μάντζαρης 5 (1), Όντομ 3, Τζέιμς, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος, Αγραβάνης 10 (1), Χάκετ 8 (2).