STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Επιμένει για την τετράδα ο ΠΑΟΚ, νίκησε εύκολα τον Κόροιβο

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÊÏÑÏÉÂÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÊÏÑÏÉÂÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) EUROKINISSI SPORTS

Σαν σε προπόνηση επικράτησε ο ΠΑΟΚ του Κοροίβου στο "Παλατάκι" (92-63), με αποτέλεσμα να μείνει σε τροχιά τετράδας που θα του δώσει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Stoiximan.gr Basket League.

H αποστολή του ΠΑΟΚ στην 21η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League αποδείχθηκε εύκολη. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε άνετα του Κοροίβου (92-63) και συνεχίζει να διεκδικεί το πλασάρισμά της στην πρώτη τετράδα της Stoiximan.gr Basket League, την ώρα που εκείνη του Ντίνου Καλαμπάκου παραμένει σε δύσκολη θέση όσον αφορά την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Νταρνέλ Τζάκσον και Τέραν Πέτεγουεϊ ήταν οι δύο που έκαναν την διαφορά για τον Δικέφαλο του Βορρά, που πήγε στο 13-8. Στο 6-15 ο Κόροιβος.

Σοβαρός από το ξεκίνημα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +8 (10-2 στο 4') και το +10 (23-13 στο 8'), με τον Πέτεγουεϊ να κάνει την διαφορά στην επίθεση και τον Τζάκσον να ακολουθεί για το 26-15 της πρώτης περιόδου. Ο Κόροιβος δεν είχε ούτε το ταλέντο, ούτε το βάθος στον πάγκο για να προβληματίσει τους γηπεδούχους, έχασε γρήγορα την επαφή με το σκορ, πήγε στο -17 (36-19 στο 13') και όταν οι παίκτες του Καλαμπάκου είδαν το σκορ του ημιχρόνου (48-27) ουσιαστικά συμβιβάστηκαν με το αποτέλεσμα. Οι Θεσσαλονικείς σούταραν με 58% στο τρίποντο, η ομάδα της Αμαλιάδας δεν πέτυχε μακρινό σουτ στο πρώτο μέρος (είχε 0/5 πίσω από την γραμμή των 6μ.75) και η διαφορά ήταν λογική.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλύτερη προσπάθεια στο τρίτο δεκάλεπτο, εμφανίστηκαν πιο ανταγωνιστικοί, η αλήθεια είναι όμως ότι δεν μπορούσαν να αλλάξουν κάτι στην αναμέτρηση. Ο Τζάκσον συνέχισε να τους "πληγώνει", ο Καλαμπάκος έψαχνε ΕΝΑ τρίποντο, αυτό δεν ερχόταν και το 74-44 στο 30' άφηνε μόνο ένα ερώτημα: Θα πιάσει ο ΠΑΟΚ τους 100; Δεν τους έπιασε, τελικά, καθώς έριξε στροφές στην τελευταία περίοδο, με τον Παπαθεοδώρου να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους και να κοιτάζει ήδη τον επόμενο αγώνα, το ντέρμπι της 11ης Απριλίου με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Ο MVP

Ο Νταρνέλ Τζάκσον είναι ένας πολύ ποιοτικός ψηλός που μπορεί να μην έκανε την καριέρα που όλοι περίμεναν, όμως στον ΠΑΟΚ τα πηγαίνει περίφημα. Απέναντι στον αδύναμο Κόροιβο, μάλιστα, έπαιξε μόλις 21 λεπτά για να σκοράρει 22 πόντους με 4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 5/8 βολές, να μαζέψει 7 ριμπάουντ και να κάνει ένα μπλοκ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Κόροιβος δεν ήταν ανταγωνιστικός για δεύτερο σερί παιχνίδι (μετά το -50 από τον Ολυμπιακό), κατά βάση γιατί το περιφερειακό σουτ αποτέλεσε άλυτο πρόβλημα. Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου είχαν 0/10 τρίποντα μέχρι το τέλος της γ' περιόδου, ενώ ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 3/14 από τα 6μ75.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δεν είδαμε ποτέ ανταγωνιστικό ματς, οπότε δεν μπορεί κάποιος να πει ότι ο αγώνας κρίθηκε από ένα στατιστικό, ένα στοιχείο, μια ατομική εμφάνιση. Πολύ ανώτερος ο ΠΑΟΚ σε άμυνα κι επίθεση, "καθάρισε" εύκολα τον αντίπαλό του.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αν και την ίδια ώρα η ποδοσφαιρική ομάδα του ΠΑΟΚ αγωνιζόταν στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο, περίπου 2500 θεατές βρέθηκαν στο "Παλατάκι", εκμεταλλευόμενοι και την συμβολική τιμή του εισιτηρίου (1 ευρώ).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης, Μπήτης, Μάλαμας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 48-27, 74-44, 92-63.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 15 (3/5 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 4, Τζάκσον 22 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκος 5 (1), Κρουμπάλι 5, Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 4 (1), Μαργαρίτης 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ζάρας 12 (2), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Τζόουνς.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 21 (9/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Πόσλεϊ 2 (0/8 σουτ, 2/2 βολές), Λάνγκφορντ 5 (1), Σκουλίδας 5 (1), Χάινς 11 (!), Μιλεντίγιεβιτς, Σαχπατζίδης 7, Σπυριδωνίδης 3 (1/8 σουτ), Ντεκόζεϊ 9, Κεμπ.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 17/30 δίποντα, 15/28 τρίποντα, 13/19 βολές, 38 ριμπάουντ (26+12), 19 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κοροίβου: 21/43 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 12/15 βολές, 25 ριμπάουντ (17+8), 9 ασίστ, 17 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στις 11 Απριλίου (17:00), ενώ μία μέρα πριν (10/4 στις 18:00) ο Κόροιβος Αμαλιάδας θα υποδεχθεί στο γήπεδό του τον Γυμναστικό Σύλλογο Λάρισας.