STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Επίδειξη ισχύος από τον Κολοσσό

Ο Κολοσσός είχε 20/22 δίποντα και 7/15 τρίποντα στα μισά της τρίτης περιόδου κι εν τέλει επικράτησε του Κόροιβου στο Βενετόκλειο με 94-73. Έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων για τους "θαλασσί".

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε του Κόροιβου στο Βενετόκλειο με 94-73 και ανέβηκε στο 4-5 στην κατάταξη της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων απέναντι στην ομάδα της Ηλείας!

Νίκη, λοιπόν, για τον Κολοσσό με +21 απέναντι στον Κόροιβο, που χάλασε την εξαιρετική εικόνα που είχε τον τελευταίο μήνα παρά τις προσπάθειες των Ντέιβις (16π.), Χάρις (10π.), Βασιλόπουλου (8π., 4ριμπ., 5κλ.). Παρεμπιπτόντως, οι Ροδίτες επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από τρεις σερί ήττες από τον ΠΑΟΚ (64-59), το Λαύριο (61-72) και τα Τρίκαλα (89-86).

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι γηπεδούχοι είχαν 17/18 δίποντα στο ημίχρονο κόντρα στον Κολοσσό που σούταρε με το απογοητευτικό 15.3% στα δίποντα σε αυτό το διάστημα (2/15). Μάλιστα οι Ροδίτες τελείωσαν το ματς με 23/32 δίποντα (71%) απειλώντας το... στοιχειωμένο (από το 1989) ρεκόρ του ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε 81% σε αναμέτρηση με τον Έσπερο Πατρών!

O MVP

Ο Τρέβορ Ρέλεφορντ ηγήθηκε επιθετικά του Κολοσσού με 17 πόντους (4/5 βολ., 5/7 δίπ., 1/1 τρίπ.), ενώ είχε ακόμα 8 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 κερδισμένα φάουλ και 5 λάθη σε 31'30".

Η τριάδα των Λαρεντζάκη (9π.), Ρέλεφορντ (7π.) και ΜακΓκι (6π.) ήταν... όλα τα λεφτά για τον Κολοσσό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Κόροιβο, στο Βενετόκλειο. Οι Ροδίτες προηγήθηκαν με +6 (22-16, 8'38") ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 24-18, έχοντας 9/10 δίποντα απέναντι στην ομάδα της Ηλείας που πέτυχε μόλις 1/7 δίποντα σε αυτό το διάστημα! Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ξέφυγε στο σκορ, προηγήθηκε με 41-26 στο 15'23", έκανε επιμέρους σκορ 30-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 54-33.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι "θαλασσί" είχαν 17/18 δίποντα στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα στη Ρόδο κόντρα στον Κόροιβο που σούταρε με το απογοητευτικό 15.3% στα δίποντα (2/15)! Η διαφορά έφτασε στο +24 (70-46) για τον Κολοσσό στο 25'54", με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να μετρούν 72% στα σουτ εντός παιδιάς, ήτοι 20/22 δίποντα και 7/15 τρίποντα! Εν συνεχεία ο Ντέιβις έκανε το 79-54 στα 6'58" για το τέλος ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά. Τελικά ο Κολοσσός έφτασε στη νίκη με 94-73 και ανέβηκε στο 4-5 στην κατάταξη, ρίχοντας τον Κόροιβο στο 5-4.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 54-33, 73-50, 94-73.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (1), Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 17 (1), ΜακΓκι 12, Λιούις 12 (4), Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 11, Γεωργαλλής 2, Αγγελάκος, Αχόνεν 16 (4), Σαλούστρος 8.

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 16 (4), Χριστοδούλου 8 (1), Χαριτόπουλος 6, Κάουνσιλ, Χάρις 10, Συνετός, Πουλιανίτης, Χάρντινγκ 8 (1), Τρότερ 8, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 9, Βασιλόπουλος 8 (2).