STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Επίδειξη δύναμης ο Παναθηναϊκός, κέρδισε με 94-74 την ΑΕΚ

BASKET LEAGUE / ΑΕΚ - ΠΑΟ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ  ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΑΕΚ - ΠΑΟ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKIISSI

Με τον Νικ Καλάθη να είναι σε σπουδαία βραδιά, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε άνετα με 94-74 της ΑΕΚ όντας τυπικά φιλοξενούμενος στο ΟΑΚΑ. Τραυματίστηκε ο Λοτζέσκι.

Ο Παναθηναϊκός... έμαθε το μάθημά του. Η ήττα στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος από την ΑΕΚ την 5η Νοεμβρίου 2017 υποχρέωσε τους “πράσινους” να υπολογίσουν την ΑΕΚ. Μπήκαν λοιπόν διαβασμένοι στο παρκέ, εξουδετέρωσαν τα ατού της "Ένωσης" και με ηγέτη τον Νικ Καλάθη πήραν τη νίκη με 94-74, όντες τυπικά φιλοξενούμενοι για την 12η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Ο Παναθηναϊκός με αυτή τη νίκη βελτίωσε το ρεκόρ του στο 12-0, την ίδια στιγμή, που η ΑΕΚ έχει πλέον ρεκόρ 6-6 και πολλά προβλήματα να λύσει. Μελανό σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Ματ Λοτζέσκι στο πέλμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Βελγοαμερικανό γκαρντ να αποχωρεί από το παρκέ και να μην επιστρέφει.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του. Έπειτα λοιπόν από το μοναδικό προβάδισμα της ΑΕΚ στο παιχνίδι (12-11), απάντησε με ένα σερί 13-0 και έκανε το σκορ 12-24. Λίγο αργότερα το σκορ ήταν 16-29, με την “Ένωση” να μειώνει σε 23-32 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός εξακολούθησε να έχει το πάνω χέρι, συντηρώντας σχετικά εύκολα μια διαφορά λίγο πάνω ή λίγο κάτω από τους 10 πόντους, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 39-49.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι ουσιαστικά θα "τελείωνε". Και υπεύθυνος για αυτό θα ήταν ο Νικ Καλάθης. Ο διεθνής γκαρντ σημείωσε 16 πόντους στην τρίτη περίοδο, 14 εκ των οποίων συνεχόμενους, κάνοντας ουσιαστικά μόνος του το σκορ 45-63. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πλέον απλώς το πάνω χέρι, αλλά τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έκτοτε έκανε απλώς τα... στοιχειώδη για να φτάσει σε μία άνετη νίκη, δίνοντας... σόου στο φινάλε

Ο MVP

Ο Νικ Καλάθης ήταν από... άλλο πλανήτη. Ο διεθνής γκαρντ φρόντισε με την εμφάνισή του να μην αφήσει στην ΑΕΚ το περιθώριο να πιστέψει ότι θα κερδίσει, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους με 4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 23 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Παναθηναϊκός είχε στο πρώτο ημίχρονο 16 ασίστ και μόλις 3 λάθη. Τελικά ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 ασίστ και 12 λάθη. Κοινώς, στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και εξασφάλισε την διαφορά, είχε 0 ασίστ! Αξιοσημείωτο και το 12/12 στις βολές των "πράσινων".

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο ξέσπασμα του Καλάθη στην τρίτη περίοδο. Σε εκείνο το διάστημα ο διεθνής γκαρντ έμοιαζε πραγματικά βγαλμένος από το ΝΒΑ, σημειώνοντας 16 πόντους (14 εκ των οποίων συνεχόμενους), δίνοντας στην ομάδα του μία διαφορά ασφαλείας, την οποία έκτοτε ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να διατηρήσει.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 6-7 χιλιάδες φίλοι της ΑΕΚ βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για να στηρίξουν την ομάδα τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Μάνος, Τζαφλέρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-32, 39-49, 54-72, 74-94.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου 3, Τζέιμς 12 (1), Γκριν 13 (2), Χάρις 17 (1), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 13, Λαρεντζάκης, Μπάρλοου 6 (2), Αγραβάνης, Μαυροειδής 3, Καββαδάς 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2), Ρίβερς 6, Παππάς 7 (1), Ντένμον 7 (1), Γκιστ 13 (1), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3 (1), Όγκαστ 11, Λοτζέσκι 5 (1), Καλάθης 19 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Αντετοκουνμπο 8, Μήτογλου 2.

Ομαδικά στατιστικά ΑΕΚ: 20/44 δίποντα, 6/16 τρίποντα 16/21 βολές, 33 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 19 λάθη

Ομαδικά στατιστικά Παναθηναϊκού: 26/51 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 12/12 βολές, 41 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 κοψίματα, 12 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει στις 17 Ιανουαρίου εκτός έδρας την Ρόζα Ράντομ για την 11η αγωνιστική του Basketball Champions League. Την ίδια ημέρα ο Παναθηναϊκος θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Φενέρμπαχτσε για την 18η αγωνιστική της EuroLeague.