STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Επίδειξη δύναμης η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έχασε όλα κι όλα τρία σουτ στο πρώτο ημίχρονο (!) και νίκησε δια περιπάτου τον Απόλλωνα Carna 88-69, παραμένοντας αήττητη (7-0) εντός έδρας στη Stoiximan.gr Basket League.

Η ήττα από τον Αρη αποτέλεσε απλά μία παρένθεση για τη φορμαρισμένη ΑΕΚ του Γιούρι Ζντοβτς. Ο “δικέφαλος” έκανε το καλύτερο του φετινό (πρώτο) ημίχρονο και νίκησε πολύ εύκολα τον Απόλλωνα Πάτρας 88-69, σημειώνοντας έτσι την 11η νίκη σε 14 αγώνες στη Stoiximan.gr Basket League. Παρά την απουσία του Δημήτρη Μαυροειδή (για λόγους ξεκούρασης), η ΑΕΚ κυριάρχησε σε όλους τους τομείς, σούταρε με υψηλά ποσοστά ευστοχίας (67%δ., 48%τρ., 87%β.), μοίρασε 23 ασίστ και δεν είχε γενικά κανένα πρόβλημα για να φτάσει στην 6η συνεχόμενη νίκη στις αναμετρήσεις με τον Απόλλωνα.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έκανε παράλληλα το 7-0 στο ΟΑΚΑ στη Stoiximan.gr Basket League, όπου ακόμα δεν έχει κερδίσει αγώνα με λιγότερους από 14 πόντους διαφορά. Ο Απόλλωνας, από την άλλη, παρέμεινε μαζί με την Κύμη οι μόνες ομάδες στο πρωτάθλημα δίχως εκτός έδρας νίκη (0-7), στο ντεμπούτο του Θανάση Σκουρτόπουλου στον πάγκο του.

Ο MVP

Σε ένα τόσο εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ, η αναζήτηση του MVP ίσως να είναι και η πιο δύσκολη υπόθεση... Αν πρέπει πάντως να ξεχωρίσουμε έναν παίκτη, αυτός μάλλον θα πρέπει να είναι ο Ρόκο Λένι Ούκιτς, τον πρώτο σκόρερ της ΑΕΚ δηλαδή. Ο Κροάτης τελείωσε το ματς με 18 πόντους και τους 14 εξ αυτών να προέρχονται στο πρώτο ημίχρονο με 4/4 τρίποντα και 1/1 δίποντο. Δικαίως αποθεώθηκε από το κοινό όταν αποχώρησε 1'35'' πριν από τη λήξη. Επίσης, θα πρέπει να γίνει και ειδική αναφορά στον Γιώργο Τσαλμπούρη, που πέτυχε 15 πόντους με 7/9 σουτ σε 19,5 λεπτά συμμετοχής, εκ των οποίων οι 12 μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Αν υπάρχει... τέλειο ημίχρονο, το έκανε η ΑΕΚ στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης με τον Απόλλωνα. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς πέτυχε 50 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας 8/9 τρίποντα, 9/11 δίποντα (17/20 σουτ συνολικά δηλαδή) και 8/9 ελεύθερες βολές.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ “έχτισε” από πολύ νωρίς διαφορά 16-19 πόντων χάρις σε ένα σερί 13-0 που έκανε στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν άφησε ποτέ τον Απόλλωνα να μπει στο παιχνίδι. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 10 πόντους μετά το 5ο λεπτό και έφτασε σε τέσσερις περιπτώσεις μέχρι τους 21 στο δεύτερο ημίχρονο και στο +22 στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Απόλλωνας έχει παράδοση στο να δυσκολεύει την ΑΕΚ στη Stoiximan.gr Basket League. Πριν υποβιβαστεί ο “δικέφαλος” στην Α2 ο Απόλλωνας είχε κερδίσει τρεις συνεχόμενους αγώνες μέσα στο ΟΑΚΑ και είχε ηττηθεί μόλις με 4,5 πόντους διαφορά κατά μέσο όρο στα προηγούμενα δύο. Το σημερινό παιχνίδι, πάντως, ήταν μία τελείως διαφορετική υπόθεση για την ΑΕΚ, η οποία μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένη να πιάσει από το... λαιμό τους Πατρινούς και να μην τους αφήσει να πάρουν ανάσα.

Η αρχή του τέλους στο παιχνίδι ήταν ένα σερί 13-0 που έκανε ο “δικέφαλος” στο πρώτο δεκάλεπτο, δημιουργώντας διαφορά 16 πόντων στο 6ο λεπτό (21-5). Οι γηπεδούχοι πάτησαν ακόμα περισσότερο το γκάζι, ξέφυγαν με 30-12 στο 10' και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 16 πόντων και ποσοστά στα βραβείο (5/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 8/9 βολές). Ένα σερί 8-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ό,τι καλύτερο μπόρεσε να κάνει ο Απόλλωνας, που έριξε τη διαφορά μέχρι τους 10 (30-20 στο 12'). Δεν πήγε πιο κάτω.

Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα, ξέφυγε με 19 πόντους στο 19' και στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά μέχρι το +21 (54-33), μη αφήνοντας ποτέ την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να γίνει απειλητική μέχρι τέλους. Αν δεν υπήρχαν και τα πολλά αβίαστα λάθη που έκαναν οι γηπεδούχοι (12 στο πρώτο ημίχρονο και 15 συνολικά, πυο οδήγησαν σε 17 εύκολους πόντους του Απόλλωνα) σίγουρα η ψαλίδα θα είχε ανοίξει ακόμα περισσότερο από το πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 50-33, 69-50, 88-69

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 18(6/9σ., 5ασ.), Ελονού 9 (10ρ.), Μιλόσεβιτς 5, Λαρεντζάκης 12, Γουίλιαμς 9, ΜακΓκραθ 4, Χαριτόπουλος, Ντίξον 13, Σκουλίδας 3, Τσαλμπούρης 15 (7/9σ.).

Απόλλωνας Carna (Σκουρτόπουλος): Κόμπινς 9, Χίκι 4, Σλαφτσάκης, Κουζέλογλου 7, Καλινόσκι 12, Νιφόρας, Ντούβνιακ, Ράσελ 10, Μαστρογιαννόπουλος 7, Μπαζίνας 2, Τσιάρας 3, Βεργίνης 15.