STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Έπαιξε με τη φωτιά ο ΠΑΟΚ, 58-54 τα Τρίκαλα

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÔÑÉÊÁËÁ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÔÑÉÊÁËÁ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο ΠΑΟΚ ήταν κακός, δυσκολεύτηκε κόντρα στα Τρίκαλα, όμως πέτυχε το στόχο του, νίκησε με 58-54 και βλέπει Καρσίγιακα και Άρη.

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με τη φωτιά, όμως δεν κάηκε. Εμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, όμως κρατάει τη νίκη με 58-54 επί των Τρικάλων, σε ένα από τα χειρότερα φετινά ματς της Stoiximan.gr Basket League.

Ο Δικέφαλος είχε μεν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια, αλλά τα Τρίκαλα δεν εγκατέλειψαν ποτέ την προσπάθεια. Απλά δεν φάνηκε να το πιστεύουν κάθε φορά που είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν ή να περάσουν μπροστά. Ο ΠΑΟΚ, λοιπόν, επικράτησε, με τον Γκος να διαμορφώνει το τελικό σκορ με τους μοναδικούς του πόντους, μόλις 6'' πριν από το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και με την είσοδο του Πέτεγουεϊ πήρε και τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς. Ο Αμερικανός με 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το 27-16 στο 14, αλλά κάπου εκεί σταμάτησε να παίζει καλά στην επίθεση. Τα Τρίκαλα το εκμεταλλεύτηκαν και αιχμή του δόρατος τον Λούντζη, μείωσε σε 33-28 στο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και σε 33-30 στην εκκίνηση της επανάληψης, έχασαν τρεις ευκαιρίες να πλησιάσουν περισσότερο (ή και να ισοφαρίσουν) και ο ΠΑΟΚ πήρε πάλι τον έλεγχο. Εκανε το 45-38 στο 28' και το 49-40 στο 30' με τον Κρουμπάλι.

Τα Τρίκαλα δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια και με σερί 0-7 μείωσαν σε 49-47 στο 32'. Το σκορ δεν άλλαξε για δύο λεπτά, ο ΠΑΟΚ έκανε το 53-47 στο 35' και κατάφερε να μην κινδυνέψει ως το τέλος της αναμέτρησης. Παρ 'ολα αυτά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 56-54 στα 7'', αλλά ο Γκος με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 58-54.

Ο MVP

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε 11 πόντους και μαζί με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη (επίσης 11) ήταν οι διψήφιοι του ΠΑΟΚ. Ομως ο πολυτιμότερος ήταν ο Μαργαρίτης, που είχε και 7 ριμπάουντ και βοήθησε σε καθοριστικά σημεία.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Με τόσα χαμένα σουτ από κάθε ομάδα, είναι λογικό να έπαιξαν σημαντικό ρόλο τα ριμπάουντ. Ο ΠΑΟΚ ε'ιχε 48, τα Τρίκαλα 42. Ο Φιλντς πήρε 15 για τους φιλοξενούμενους και βοήθησε την ομάδα του να μείνει ως το τέλος στην διεκδίκηση της νίκης.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος κι εκεί έκτισε διαφορά νίκης. Τα Τρίκαλα το πάλεψαν, αλλά ποτέ δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά ή να ισοφαρίσουν, αν και είχαν έξι τέτοιες ευκαιρίες στο παιχνίδι.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 1.000 φίλοι του ΠΑΟΚ έδωσαν το παρών στο κλειστό της Πυλαία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Μάλαμας, Τζιοπάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-9, 33-28, 49-40, 58-54

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 7, Χρυσικόπουλος 11 (1), Κρουμπάλι 11 (7 ριμπάουντ), Κόνιαρης 1, Μαργαρίτης 11 (9 ριμπάουντ), Ζάρας 7, Χαραλαμπόπουλος 2, Κατσίβελης 5 (1/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζάκσον, Γκος 2, Τζόουνς 1 (8 ριμπάουντ).

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Τακιανός): Φιλντς 6 (15 ριμπάουντ), Ρίτσαρντσον 9 (1), Τέιμς 10 (1/5 τρίποντα), Λούντζης 7 (1/5 τρίποντα), Σλαφτσάκης 3 (7 ριμπάουντ), Τάλτον 7 (1/5 τρίποντα), Τέγιτς 5, Μόρις 7 (1).

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 17/42 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 18/26 βολές, 45 ριμπάουντ (31+14), 12 ασίστ, 13 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Τρίκαλα BC Aries: 12/34 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 15/22 βολές, 41 ριμπάουντ (31+10), 11 ασίστ, 18 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ πηγαίνει την άλλη Κυριακή στο Αλεξάνδρειο για το μεγάλο ματς με τον Αρη, τα Τρίκαλα υποδέχονται τον Φάρο - Γυμναστικό σε ένα καθοριστικό ματς και για τους δύο.