STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ένας Ολυμπιακός 100άρης!

Η ΑΕΚ δυσκόλεψε στο τέλος τον Ολυμπιακό, αλλά οι Πειραιώτες επικράτησαν της ΑΕΚ με σκορ 79-71, σημειώνοντας την 100η σερί νίκη τους στο ΣΕΦ στη κανονική περίοδο. Σπουδαίο ματς από τον Μάντζαρη (17π, 6ασ).

Για την 9η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 79-71. Οι Πειραιώτες έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, ξέφυγαν και με +19 (64-45) στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, αλλά στο τέλος η "Ένωση" έβαλε δύσκολα στους Πρωταθλητές Ελλάδας, κάνοντας το ματς... ντέρμπι, μειώνοντας σε 77-71, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Αυτή η επικράτηση ήταν η 100η σερί για τους ερυθρόλευκους στη κανονική περίοδο, έχοντας κάνει... οχυρό τους το ΣΕΦ, έχοντας ξεχάσει τι σημαίνει ήττα στη regular season.

Πότε ήταν η τελευταία ήττα; Στις 17 Φεβρουαρίου 2008 από τον Παναθηναϊκό , στο ντεμπούτο του Παναγιώτη Γιαννάκη στον πάγκο των "ερυθρολεύκων", με 82-64. Έκτοτε, οι Πειραιώτες συλλέγουν αποκλειστικά... ροζ φύλλα αγώνα στη regular season του πρωταθλήματος.

Διαβάστε τι δήλωσε ο Σον Τζέιμς για τη μεταγραφή του στον Ολυμπιακό

Ο ΜVP της αναμέτρησης

Πολύ καλή εμφάνιση από τον εξαιρετικό Βαγγέλη Μάντζαρη, ο οποίος έδωσε πολύτιμες λύσεις σε επίθεση και δημιουργία, συνεισφέροντας τα μέγιστα και στην άμυνα. Σε 26 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 17 πόντους (5/7δ, 7/8β, 0/7τρ), παίρνοντας πρωτοβουλίες στο κομμάτι του σκορ, μοίρασε 6 ασίστ, πήρε 4 ριμπάουντ και έκανε μόλις 1 λάθος.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός έλεγχε το παιχνίδι και στη τέταρτη περίοδο το προβάδισμα του έφτασε στο +19 (64-45), αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ, έχοντας για μπροστάρη τον Μαυροκεφαλίδη, μείωσε στο 35' σε 66-57, βάζοντας την "Ένωση" και πάλι στο παιχνίδι. Οι Πειραιώτες όμως αντέδρασαν, πήγαν στο +13 (72-59) στο 38', οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 75-67 στα 46'' πριν το τέλος, αλλά οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους, φτάνοντας στη νίκη.

Ο αριθμός του αγώνα

Η αστοχία του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ειδικά στα τρία πρώτα δεκάλεπτα. Ο ηγέτης της ΑΕΚ, στο ξεκίνημα του αγώνα, βρέθηκε σε κακή μέρα επιθετικά, χάνοντας το ένα σουτ μετά το άλλο. Στο 28' είχε 1/10 (!) σουτ εντός πεδιάς, κάτι που δεν μας έχει συνηθίσει στη φετινή σεζόν. Πήρε τα πάνω του όμως στη τέταρτη περίοδο, τελειώνοντας το ματς με 25 πόντους (5/13δ, 6/7β) και 9 ριμπάουντ.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Στρόμπερι, Παπαπέτρου, Αγραβάνη και Μιλουτίνοβ, ενώ η ΑΕΚ μπήκε στο παρκέ με τους Κατσίβελη, Κούπερ, Χέρστον, Μαυροκεφαλίδη και Μαυροειδή. Ο Οι Πειραιώτες πίεζαν στην άμυνα, έπαιρναν τα ριμπάουντ, ενώ στην επίθεση αξιοποιούσαν τα post-up του Μάντζαρη απέναντι στον κοντύτερο Κούπερ, ο οποίος και διαμόρφωσε το 9-0 στο 4'. Οι φιλοξενούμενοι πήραν... ανάσα με ντράιβ του Κούπερ, με τον Στρόμπερι να κλέβει μπάλες και τον Παπαπέτρου να καρφώνει στον αιφνιδιασμό, με τον Κούπερ να απαντά με τρίποντο (11-5) στο 5'.

Οι δύο προπονητές φρέσκαραν τις πεντάδες τους, με τον Μαυροκεφαλίδη να είναι άστοχος στις προσπάθειες του, με τις δύο ομάδες να παίρνουν σκορ κυρίως από βολές και τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +9 (16-7) στο 8' με τον Παπαπέτρου. Η καλή άμυνα των ερυθρολεύκων είχε δημιουργήσει προβλήματα στην ΑΕΚ που δυσκολευόταν να σκοράρει, με αποτέλεσμα να αναλώνεται σε λάθη, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 17-9.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός πήρε σκορ μέσα στη ρακέτα από τους Πρίντεζη-Χάντερ (21-13), με την ΑΕΚ να παίρνει πόντους από τον δραστήριο Σαρικόπουλο. Αδυναμία των Πειραιωτών πως ήταν άστοχοι από την περιφέρεια (0/5), με τον Αρμστάντ από τα 8.5 μέτρα να μειώνει σε 21-18 στο 14', αλλά από το ίδιο σημείο απάντησε ακολούθως ο Χάκετ (24-18). Η Ένωση άρχιζε να βρίσκει ρυθμό, έβγαζε άμυνες και σημείωνε πόντους στον αιφνιδιασμό, με τον Κάρτερ να μειώνει σε 24-22 στο 16'.

Σε εκείνο το σημείο έδωσε... ανάσα στον Ολυμπιακό ο Πρίντεζης, καθώς με δύο σερί τρίποντα διαμόρφωσε το 30-22 στο 17'. Ακολούθως την... σκυτάλη πήρε ο Μάντζαρης που τέλειωνε τις φάσεις με μπασίματα, ενώ ο Αθηναίου με τρίποντο έφερε την ομάδα του και πάλι σε διψήφιο αριθμό (+11, 37-26), με τον Μαυροκεφαλίδη να μετρά 0/6 σουτ εντός πεδιάς. Ο Παπαπέτρου αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε στον αιφνιδιασμό, με τον Κούπερ να απαντά με ένα γρήγορο ντράιβ στο τέλος του χρόνου, με το 41-32 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Η ΑΕΚ άρχισε και πάλι να χάνει σουτ, με τον Μαυροκεφαλίδη να έχει 1/10 σουτ εντός πεδιάς, ο Χάκετ έφερε την διαφορά στο +17 (54-37) στο 28', με τον Μαυροκεφαλίδη παράλληλα να βρίσκει για πρώτη φορά τον στόχο σε σουτ εντός πεδιάς. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια δοκίμαζε αρκετά σουτ από την περιφέρεια, τα οποία και έχανε, αλλά η "Ένωση" παράλληλα σπαταλούσε τις κατοχές της στην επίθεση, με το 59-43 να είναι το σκορ στο 30'.

Το ενδιαφέρον επικεντρωνόταν στο ματς-απ του Πρίντεζη με τον Μαυροκεφαλίδη, με τους δύο παίκτες να παίρνουν πρωτοβουλίες στην επίθεση, με τον Χάντερ ακολούθως να βγάζει μεγάλη άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στον Παπαπέτρου να καρφώσει στον αιφνιδιασμό, διαμορφώνοντας το 72-59' στο 38', ξεσηκώνοντας το κοινό. Ο Ολυμπιακός προς το τέλος... χαλάρωσε, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 75-67 στα 46'' πριν το τέλος, αλλά οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους, φτάνοντας στη νίκη με σκορ

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 41-32, 59-43, 79-71

Ανά δεκάλεπτο: 17-9, 24-21, 18-9, 20-28

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 9, Στρόμπερι 12 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης 5, Μάντζαρης 17, Χάντερ 9 (7 ριμπ.), Τσαϊρέλης, Τολιόπουλος, Μουράτος, Πρίντεζης 12 (2), Χάκετ 5 (1), Αθηναίου 10 (2).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Κούπερ 12 (2), Χέρστον 2, Μαυροκεφαλίδης 25 (3 τρίπ., 9 ριμπ.), Κατσίβελης, Μαυροειδής 2, Άρμστεντ 12 (1), Παπαντωνίου, Μιλόσεβιτς 6, Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 6, Καλαμπόκης 4.