STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Comeback και "διπλό" για τα Τρίκαλα!

Τα Τρίκαλα έκαναν επιμέρους σκορ 22-10 στην δ' περίοδο, εκμεταλλεύτηκαν τη... λειψανδρία του Κόροιβου στη ρακέτα κι εν τέλει επικράτησαν με 73-64 στο κλειστό της Ήλιδας, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στην Basket League!

Ο Κόροιβος είχε τον έλεγχο του αγώνα με τα Τρίκαλα για 30' όμως οι Θεσσαλοί ανέβασαν στροφές στην τελευταία περίοδο και επικράτησαν με 73-64, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ!

Ο πρωταγωνιστής

Ο Όβι Σόκο ηγήθηκε των επιθετικών προσπαθειών των Τρικάλων στο κλειστό της Ήλιδας. Για την ακρίβεια, τελείωσε τον αγώνα κόντρα στον Κόροιβο με 14 πόντους (4/8 βολές, 5/9 δίποντα) ενώ είχε ακόμα 12 ριμπάουντ (9 αμ. - 3 επιθ.), 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 27'22" συμμετοχής.

Ο αριθμός

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17 χαμένες ελεύθερες βολές (17/34, 50%) και 18 λάθη ωστόσο έφυγαν με το "διπλό" από την Ηλεία.

Που κρίθηκε

Ο Δημήτρης Χαριτόπουλος παρακολούθησε τον αγώνα από τον πάγκο με πολιτικά ενώ ο Χάρης Μαρκόπουλος είδε τους άλλους δυο ψηλούς του, τους Χάρις και Γεωργάκη, να φορτώνονται με φάουλ. Εν συνεχεία τα Τρίκαλα έκαναν επιμέρους σκορ 22-10 στην τελευταία περίοδο κι έφτασαν στη νίκη.

Ο Κόροιβος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Τρικάλων, πήρε δεύτερες επιθέσεις από τα επιθετικά ριμπάουντ, βρηκε λύσεις με τους Βασιλόπουλο, Χάρις, Τρότερ και είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Θεσσαλούς. Ο Βασιλόπουλος, ο οποίος αποθεώθηκε από τους φίλους των γηπεδούχων κατά την είσοδό του στα μέσα της πρώτης περιόδου, σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +7 (28-21, 14'51") κόντρα στα Τρίκαλα που στηρίχτηκαν στα ξεσπάσματα των Ρόμπινσον, Κόνγκερ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως ο Όμπι Τρότερ ευστόχησε σε νέο τρίποντο και διαμόρφωσε το 33-26 στα 3'27" για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ακολούθως οι Θεσσαλοί μάζεψαν τη διαφορά στο 37-33 με τον Ντόουελ. Η ομάδα του Φλεβαράκη κυριάρχησε, μεν, στα ριμπάουντ (13-19) ωστόσο είχε 11 λάθη στο πρώτο μέρος και σούταρε με το... απογοητευτικό 54% από τη γραμμή των ελεύθερων βολών (6/11).

Εν συνεχεία ο Χάρις έκανε το 45-37 όμως τα Τρίκαλα έκαναν σερί 6-0 και μείωσαν σε 45-43 (26'41") με 2/2 βολές του Τιγκ. Μάλιστα ο Κόνγκερ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Θεσσαλούς, διαμορφώνοντας το 54-55 με 1/2 βολές στα 8'42" για τη λήξη του αγώνα στο κλειστό της Ήλιδας! Στο μεσοδιάστημα, οι ψηλοί του Κόροιβου, Χάρις και Γεωργάκης, φορτώθηκαν με φάουλ κι έτσι ο Τιγκ πήρε πρωτοβουλίες στο "ζωγραφιστό", δίνοντας λύσεις στην ομάδα του Φλεβαράκη.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα ως τα μέσα της τέταρτης περιόδου (58-57, 34'40"), για να ακολουθήσει επιμέρους σκορ 4-14 για τα Τρίκαλα που προηγήθηκαν 62-71 στα 26" και διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος, φτάνοντας στην σπουδαία νίκη.

Κόροιβος - Τρίκαλα 64-73

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 37-33, 54-51, 64-73.

Κόροιβος(Μαρκόπουλος): Ντέιβις 10 (2), Τρότερ 7 (1), Σλαφτσάκης 5, Χριστοδούλου 8, Χάρις 18, Πουλιανίτης 2, Γεωργάκης 1, Βασιλόπουλος 7 (1), Κάουνσιλ 6.

Τρίκαλα(Φλεβαράκης): Ντόουελ 8, Τσιάρας 6 (1), Κόνγκερ 13 (1), Κουκουλάς, Βίλιαμσον 7, Καραθανάσης, Σόκο 14, Τσιλούλης, Ρόμπινσον 10 (2), Τιγκ 12, Βαρυτιμιάδης, Καλογιαννίδης 3 (1).

Συνολική στατιστική

Κόροιβος:64 πόντοι, 16/21 βολές (76%), 18/44 δίποντα (40%), 4/19 τρίποντα (21%), 23-10 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Τρίκαλα: 73 πόντοι, 17/34 βολές (50%), 19/38 δίποντα (50%), 6/14 τρίποντα (42%), 32-9 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 18 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο.